מחקר: שיכורים מחלימים מהר יותר מפציעות

מצד אחד אנשים שיכורים מעורבים יותר בתאונות, אבל מצד שני השיכורים מחלימים מהר יותר בזכות רמת אלכוהול גבוהה בדם, כך לפי מחקר אמרקני חדש

ריק

מחקרים רבים מראים שאנשים שיכורים נפצעים יותר בתאונות מזדמנות, בין אם מדובר בריב בפאב, תאונת דרכים או סתם נפילה מחוסר תשומת לב. עם זאת, תוצאות של מחקר חדש הראו שמרגע התאונה, מהירות ההחלמה מהפציעה היא גבוהה יותר בקרב שיכורים מאשר אנשים פיכחים.

 

המחקר הראה קשר בין רמה גבוהה של אלכוהול בדם לבין הסיכויים הגבוהים להחלים במהירות מפציעה חמורה. מה שהצביע על ממצאים אלו היו הרמות הגבוהות של האלכוהול שנמצאו בדם הפצועים, שכן הם אלו שהגבירו את הסיכוי של אדם להיחלץ מנזק גופני כלשהו.

 

במחקר נבחנו 190,612 מטופלי טראומה בין השנים 1995 ל-2009, כאשר נבדקה אצלם רמת האלכוהול בדם בזמן הפציעה. פרט למטופלים שסבלו מכוויות, בקרב שאר המטופלים נמצאו אחוזי תמותה נמוכים יותר, ככל שאחוז האלכוהול בדם שלהם היה גבוה יותר. יותר מאוחר במחקר התגלה גם כי אפקט "ההחלמה המהירה" לא חל על כל סוגי הפציעות בצורה שווה. הפציעות שהושפעו הכי לטובה מהימצאותו של האלכוהול בדם היו פציעות ירי ודקירות.

 

מחבר המחקר, לי פרידמן מאוניברסיטת אלינוי, שיקגו, אמר כי "הרמה הגבוהה של האלכוהול בדם לא רק מועילה להגנה, אלא שגם ככל שרמת האלכוהול בדם תהיה גבוהה יותר, כך היא תהיה יותר יעילה בתהליך ההחלמה". עם זאת פרידמן מציין כי לא נמצא קשר ישיר ומוחלט בין האלכוהול לסיבת ההחלמה המהירה, אלא כתהליך עקיף.

 

פרידמן גם בוחר במחקר להתייחס להנחה המוטעית, לפיה בזמן בתאונה הסיכוי של נהגים שתויים לצאת בשלום מתאונה גדול מאשר נהגים פיכחים. ההנחה השגויה נובעת מהעובדה שנהגים שתויים נמצאים בתחושה רגיעה ורפיון ולכן בעת התאונה אינם מרגישים את מה שחבריהם הלא-שיכורים מרגישים. המחקר של פרידמן שולל טענה זאת וטוען שחומרת הפציעה זהות לחלוטין בין שני סוגי הנהגים. עם זאת, הוא מוסיף, אם אכן מדובר באותה פגיעה זהה לחלוטין, הסיכוי של הפיכח לצאת ממנה בשלום הוא קטן יותר.

לינקים

מחקר: גם קופים חווים את משבר אמצע החיים 

מחקר: חתול שחור, חתול לבן

סקר: כמה זמן אתם מקדישים לילדים שלכם?

מחקר: מה אתם אוהבים לעשות במלון?

מחקר: אל תעשי ספורט שבוע לפני המחזור

אידיאל היופי: זו לא את, זה הגנים

ארוחת בוקר - הארוחה הכי חשובה ביום

סקר: נשים תמיד קונות חזייה קטנה מדי