מחקר: מרגישים שהחיים במשבר? אתם לא לבד

בדיוק כמו בני אדם, גם קופים חווים את משבר אמצע החיים, כך קובע מחקר חדש

ריק

חווית המתח הדרמטית והמוכרת תוקפת אנשים רבים ברחבי העולם במהלך שנות ה-40 לחייהם ומוכרת מאוד לעולם המדע. עד כה נטו להאמין כי המשבר נוצר לנוכח המתחים היום-יומיים שאנו חווים בחיים המודרניים. לנוכח ממצאים של מחקר חדש, נראה כי מדובר גם בשינויים פיזיים או הורמונליים.

 

"הביולוגיה והפיזיולוגיה יכולות להיות הסיבות העיקריות להסבר התופעה", טוען מחבר המחקר, אנדרו אוזוולד מאוניברסיטת וורוויק, אנגליה. "זהו הדבר היחיד שבני אדם וקופים חולקים במשותף. קופים אינם חווים גירושים או חובות כלכליים כבדים כמונו ועדיין סובלים מאותה הרגשה".

 

משבר גיל ה-40 עמד במרכז של מחקרים רבים. במשך עשורים הבחינו חוקרים רבים בגרף ה-U, שמציין שתי פסגות אושר בחייהם של בני אדם ופסגת קושי נפשי קשה בין שתיהן. הפסגה החיובית הראשונה נוטה להופיע בשנות ה-20 לחיינו והשנייה בגיל 70. בגיל 45, המייצג את שקע ה-U, אנשים רבים ברחבי העולם לוקים במשבר המדובר ונוטים לפתח מחשבות דיכאוניות, כשהקיצוניים שבהם אף בוחרים להתאבד.

 

במחקר, שפורסם לאחרונה ב- Journal Proceedings of the National Academy of Sciences, אוזוולד חיפש הסבר ביולוגי לתופעה. בקרב 65 גני חיות, התבקשו עובדיהם לדרג את רמת השמחה של 500 קופים ממין שימפנזה ואורנגאוטן בהם טיפלו. מבין השאלות היו "האם הקוף במצב רוח חיובי?", "האם הקוף נהנה בהתרועעות עם אחרים?" ו"האם הקוף משיג את המטרות שלו?".

 

כך הממצאים הראו שמשבר אמצע החיים אינו נחלתו הבלעדית של האדם. למרות שקופים חיים מחצית מזמן חייהם של בני אדם, גם אצלם נמצא גרף ה-U הנזכר לעיל, כשקופים בגילאי 20-30 הראו את הסימנים הבולטים ביותר לכך שאינם מרוצים מחייהם, לעומת קופים צעירים ומבוגרים יותר.

 

המחקר כבר זכה להתנגדות מסוימת מצד חוקר הקופים פרנס דה וול, מאוניברסיטת אמורי, ג'ורג'יה, ארה"ב. "מחקרים אחרים עומדים בפני קושי לנתח אושר של בני אדם. לכן, על אחת כמה וכמה גדול הקושי לבחון אושר אצל קופים, שכן 'הפילטר האנושי' מהווה סינון לא מדויק", הוא מסביר.

 

אוזוולד מסכם באומרו כי "גילינו מספיק סיבות טובות מדוע משבר אמצע החיים הוא דבר בלתי נמנע לאדם הממוצע והוא למעשה טבוע בנו. אם כך, עלינו לקבל את המשבר בהבנה ולדעת שנוכל לצאת ממנו".

לינקים

צפו: משפחת הכלבים אימצה גורת שימפנזה

 

מחקר: חתול שחור, חתול לבן

סקר: כמה זמן אתם מקדישים לילדים שלכם?

מחקר: מה אתם אוהבים לעשות במלון?

מחקר: אל תעשי ספורט שבוע לפני המחזור

אידיאל היופי: זו לא את, זה הגנים

ארוחת בוקר - הארוחה הכי חשובה ביום

סקר: נשים תמיד קונות חזייה קטנה מדי