איך מתגברים על אחסון לא חכם בבית?

באופן אידיאלי פתרונות אחסון נועדו להקל, לשמור על הסדר ולנצל נכון יותר את החלל. עם זאת לא פעם אנו מאחסנים פריטים במקומות נפוצים אך לא בדיוק יעילים וחכמים. הנה כמה דוגמאות

רוב בעלי הבתים מרגישים, שהבית שלהם קטן מדי לכל הציוד שבו ולכן הם נדרשים ליותר ויותר פתרונות אחסון. הבעיה מתחילה כאשר קונים פתרונות אחסון, שאינם מתאימים לצרכי הבית או כאלו שאינם יעילים מלכתחילה.

 

שרית גושן, מנכ"ל סידורים, המתמחה בסידור בתים והכנה למעבר דירה, מציגה את פתרונות האחסון הלא חכמים שנמצאים בבתיהם של רבים.

פתרונות אחסון בארונות המטבח

אחד החדרים הראשונים, בהם נמצא פתרונות אחסון לא חכמים הוא המטבח. ככל שהזמן עובר, מתכנני המטבחים מנסים למצוא עוד דרכים להשמיש את החלקים השונים בארונות, אך לא תמיד מדובר בפתרונות יעילים.

 

כך למשל, במטבחים חדשים רבים נעשה ניצול של מקום, על ידי יצירת מגירות מרובעות קטנות. לכאורה הן נראות לנו כמו פתרון שימושי, שבו נוכל לשים את כל אותם הפריטים הקטנים, כמו הסוגרים לבקבוקים, הגומיות, מפתחות, תרופות וכל מיני דברים שמאחסנים "לבינתיים" ולאחר מכן לא יודעים איפה הם. בפועל, אצל מי שאינו מסודר, המגירות הללו הופכות למחסן של בלאגן ומאכלסות את כל מה, שהיה קודם לכן ברחבי המטבח ונכנס לשם - החל ממתכונים וכלה בפותחן.

 

כאשר המגירה לא מסודרת קשה להתמצא בה ולכן מה, שנכנס אליה הולך לאיבוד. במקום להוות פתרון אחסון, היא הופכת לגורם של הוצאת כספים מיותרים ובלאגן.

 

עוד מגירה בעייתית היא המגירה, שמתחת לכיריים או זו "שנועדה" לאחסון הדברים, שגדולים מהסכום קרי, "ששת" - המארוך, מועך הפירה, שולה הצי'פס וכדומה. אם המגירה הזו לא מספיק עמוקה והטרבד או המצקת גבוהים מידי, המגירה לא יכולה להיסגר.

 

עוד פתרון אחסון, שהתפתח בשנים האחרונות בעיצוב מטבחים הוא יצירת כוורת שוכבת לבקבוקי היין. במבט ראשון זה יכול היה להראות כפתרון נפלא עבור חובבי היין, אך מבט מעמיק יותר מראה כי הכוורת הזו אינה יכולה לשמש לאחסון בקבוקי יין, משום שאינה שומרת על טמפרטורה קרירה, וחשופה לאור וללחות. משמעות הדבר היא, שחובבי יין לא יוכלו להשתמש בה ואילו מי, שאינו חובב יין היה יכול למצוא שימוש יעיל יותר לשטח זה.

   

קלאפות כפתרון אחסון

פתרון נוסף לעיצוב המטבח, שתפס בשנים האחרונות הוא ארונות עליוניים עם פתיחת קלאפה (הארונות העליוניים שנפתחים עם תריס). רבים מאמינים, שארונות אלו נוחים יותר לשימוש, כיוון שהדלת בהם נפתחת כלפי מעלה ולא כשתי דלתות המגבילות את טווח התנועה, אך המציאות מראה, שקלאפה שימושית רק למי שגבוה מהממוצע ולמי שמשתמש בה לאחסון של פריטים, שאינם בשימוש תכוף.

 

רוב המשתמשים במטבח אינם מגיעים לגובה של 1.90-2.10 מטרים, שהם הגובה הממוצע אליו מגיעה ידית הקלפה לאחר הפתיחה. גם המדף העליון הממוקם בגובה 1.80 לערך, גבוה בממוצע מרוב הבשלנים במטבח הביתי. שימוש בו מצריך החזקת סולם קטן לטיפוס או כושר אירובי, שיאפשר לבשלן לקפץ בניסיונות לסגור את הקלאפה.

 

אם המטרה של הקלאפה היתה לספק סגירה אלטרנטיבית לארון, הרי שבבתים רבים ימאסו בתרגילי הכושר בכל פעם, שבה צריך להוציא מהקלאפה כלי. לכן היא תשאר פתוחה תמיד וחשופה לאבק או שיועברו אליה הכלים הלא שימושיים או שלא ישתמשו בה. בחירה בארונות רגילים או התקנת הקלאפה נמוך יותר, יכולים לפתור את הבעיה ברוב המשפחות.

 

בעיה נוספת באחסון מסוג זה היא, שברוב המקרים אין בקלאפות חלוקה של מדפים. מצב זה גורם לבזבוז של שטח רב, וחבל לנצל את הארון רק כדי לשים בו כוסות או צלחות ליום יום. אם כן משתמשים בפתרון שכזה, רצוי לבדוק מראש מה רוצים לאחסן בו ומה גובה החפצים וליצור מדף בגובה המתאים לניצול החלל בצורה המקסימאלית.

     

פתרונות אחסון לארונות בגדים

הצורך לחדש מגיע גם לתחום הארונות ובשנה האחרונה מוצעים ארונות, שבהם המגירות העמוקות מחליפות את המדפים לאחסון הבגדים. שיטה זו קוסמת לבלגניסטים, כיוון שהמגירות אינן מאפשרות לראות את הבלאגן, אך מנגד הן אלו המהוות גורם מרכזי לבלאגן. 

 

אפילו למסודרים שביננו, כדי לבחור בגדים מתוך מגירה, יש להוציא את תכולתה או לפשפש בבגדים המצויים בה. ההוצאה וההכנסה של כל הבגדים, שיש במגירה בכל יום בחיפוש אחרי מה נלבש היום, היא הזמנה לבלאגן. אם נוותר עליה, כנראה שנשכח מפריטים רבים, שנמצאים בתחתית המגירות שלנו. במקום להוות פתרון אחסון יעיל, המגירות הללו הופכות לגורם אי סדר משמעותי או להצדקת חוק ה-20:80, שאומר ש-80 אחוז מהזמן נלבש 20% מהבגדים ולהפך, כי לא נרצה להפוך את הסדר במגירה אז נשתמש רק מה שנמצא למעלה.

 

על מנת שמגירות כאלו יעבדו , עליהן להיות שקופות ונפתחות מקדימה, כדי לאפשר שליפה מהירה וראיית הפריט. מגירות פחות עמוקות מתאימות לחדרי ילדים, משום שאת בגדי הילדים הקטנים ניתן לקפל אופקית, כך שנראה את כל הפריטים המצויים במגירה כבר במבט ראשון.

 

סיבה נוספת לשימוש במגירות אצל ילדים היא העובדה, שהארון גדול על בגדי הילדים ועמוק יותר ולכן, כשמנסים לערום את הבגדים הקטנים, הערימה נופלת מהר מאוד מה, שמתסכל ומעצבן וגורם לבלגן.

 

קולב אחד, הרבה בגדים

עוד פתרון אחסון שקנה לו שם לא מוצדק, הוא הקולב עליו ניתן לתלות מספר פריטים כמו, מספר זוגות של מכנסיים. רבים מאמינים כי קולב זה חוסך במקום לתלייה, אך המציאות היא שהנפח של הבגדים התלויים עליו נשאר זהה, בעוד שהנוחות נפגמת.

 

כאשר בגדים רבים תלויים על קולב אחד, הוא הופך לכבד. הוצאתו של הקולב ובחירת המכנסיים הספציפיים הופכים למשימה מסורבלת, יותר מאשר הוצאת קולב שעליו זוג יחיד. שנית, אם הבגדים לא מסודרים נכון על הקולב, הם עלולים להחליק ממנו או "להעלם" מאחורי פריטים אחרים, שתלויים על הקולב. כך, יהיו פחות זמינים עבורנו וקולב מסוג זה גם "רזה למעלה ושמן למטה", מה שמקלקל את סדר שאר הקולבים בארון.

 

פתרון לאחסון נעליים

בבתים רבים ניתן למצוא את ארון הנעליים הצר בעל שתי הדלתות, שנפתחות לזווית של 45 מעלות. ארונות אלו נפוצים מאד כפתרון אחסון נוסף, הן בגלל מחירם והן בשל העובי הצר שלהם המאפשר להכניס אותם לכל בית, אך הם לא מתאימים לבתים רבים, מכמה סיבות.

 

הסיבה הראשונה היא, שהקיבולת של ארון הנעליים הזה קטנה יחסית והוא מסוגל להכיל כ-20 זוגות נעליים בלבד. בבית הישראלי הממוצע יש הרבה יותר מכך ולכן נדרשים מספר ארונות או פתרונות אחסון יעילים יותר.

 

הסיבה השניה היא, שארון נעליים כזה אינו מתאים לאחסון של מגפיים גבוהים או נעליים רחבות מדי או ארוכות - מידות 43 ומעלה .הזווית שבה הוא נפתח מחייבת לקפל את המגף או יוצרת קיפול בסוליה העלולה להרוס את הנעליים. משמעות הדבר היא, שעל אף שחיפשנו פתרון לכל הנעליים שלנו, נגלה שנצטרך למצוא חלופה לאחסון נעלי הגברים והמגפיים.

 

גם כאן כמו במגירות הקטנות של המטבח, הארון הופך למחסן הנעליים שנס ליחם, ושללא פתרון אחסון היה נזרק לזבל. 

 

סידור הספרים בספרייה בבית

הספר כהשראה לעיצוב הבית

5 כללים לבחירת מזרון נוח

כך תשמרו על רהיטי עץ

כך תבחרו מצעים למיטה

כך תעצבו את חדר התינוק

כך תבחרו מצעים לחדר

תאורה מתאימה לחדר ילדים