BETA

27.11.2012

12:49

עודכן:

עיפרון נותן המון: עיניים מאופרות בחדות

מהאיפור הגרפי במצריים העתיקה להדגשות מוגזמות בשנות הארבעים ועד השחור הקלאסי של ימינו: עיפרון העיניים על כל גווניו הוא חלק חשוב כאשר אתן מתאפרות

עדויות לשימוש "בעפרונות" עיניים (פוך = סוג של איפור לעיניים המוזכר במקרא), תועדו כבר לפני כ-4000 שנה לפנה"ס במצרים העתיקה, שם הם שימשו לעיטור העיניים ולהדגשת המראה החיצוני, אך נחשבו גם לבעלי יתרונות הוליסטיים ורוחניים. העיפרון (פוך) הראשון שימש בשעתו כאמצעי שתכליתו המרכזית היא להסוות את העיניים, אך המצרים הקדמוניים האמינו כי בכוחם של העפרונות גם להילחם ברוחות הרעות ואף להגן על הנשמה.

 

העפרונות הקדמונים היו עשויים ממינרל בשם גאלנה, שנכתש ועורבב במים ובחומרים טבעיים, כמו חלבון ביצים, שמן, קליפות שקדים, שרף, מלכיט ופיח שהוספו להם גם פחם ודבש, כדי למנוע את נזילתם.

 

 

מהפוך המקראי ועד לעיפרון העכשווי

עוד בימי קדם השתמש האדם (גברים ונשים כאחד) במוצרי איפור, על מנת לסמל את מעמדו החברתי. מהאיפור הציורי והגראפי של בני המעמד האריסטוקראטי במצרים העתיקה, דרך אמנות האיפור של קיסריות סין ועד לנשות חצרו של מלך השמש הצרפתי לואי ה-14.

 

פילגשיו הרבות של המלך לואי למשל, התהדרו באיפור צבעוני ובאלמנטים תיאטרליים, נוספים כמו נוצות ותחרות להשלמת האיפור האקסטרווגנטי.

 

מקורו של עפרון הפוך הוא בהרים בגבול, שבין איראן־לעיראק ובארצות המגרב, שם נמצא מחצב שבסיסו הוא אבן ייחודית, שצבעה כחול כהה המורכבת מגופרית ועופרת, שעל ידי עיבודה וכתישתה לאבקה וערבוב בצמחים, תבלינים ושמנים, הפכה להיות חומר איפור שובה עין, ותרופה עממית למחלות עיניים ולחיזוק הראייה

 

בשנות הארבעים והחמישים של המאה, שחלפה הגיע השימוש בעיפרון לשיאו ונצפה על כוכבות הוליוודיות שונות כמו ורוניקה לייק או אודרי הפבורן. מאוחר יותר בעידן המילניום וויינהאוס השיבה את הלוק הרוקבילי מהפיפטיז והקצינה אותו עם עיניים, שעוטרו בעיפרון שחור באופן מוגזם. לצדה עשו זאת באופן קלאסי יותר, כוכבות כמו מדונה, דיטה פון טיז, אנג'לינה ג'ולי, ריהאנה, ניקול ריצ'י, ביונסה ודיאן פון פירסטנברג.

 

"השפיץ" של תיק האיפור

כבר עשרות שנים שעפרונות העיניים ובמיוחד זה השחור השכיח והקלאסי נמנה על מוצרי האיפור המשווקים ביותר בעולם. הפופולאריים ביותר הם עפרונות העיניים, שזוכים לאהדה בזכות מחירם הנגיש מצד אחד ופשטות השימוש בהם מצד שני. איפור ותיחום העין בעזרת עיפרון היא הדרך המהירה והקלה להדגיש, להעצים ולהבליט את העיניים, בתוך שניות.

 

בשוק האיפור קיימים סוגים שונים של עפרונות עיניים, עפרונות בעלי ייעוד שונה. חלקם רכים,  אחרים יבשים או קרמיים, כאלה הניתנים לחידוד  או לחילופין בעלי מנגנן מכני ללא-חידוד.

 

את העפרונות ניתן לחלק בחלוקה גסה לשתי קטגוריות עיקריות: עפרונות ליצירת קווי תיחום חדים ועפרונות ליצירת הצללה רכה ומעושנת. עפרונות התיחום, תפקידם בראש ובראשונה ליצור קווי מיתאר למבנה העין על-פי הנדרש. עפרונות אלה מחויבים במרקם יבש וקשיח על מנת לקבל בעזרתם קווים אחידים ויציבים.  חשוב לציין כי, קווי התיחום של העין משמשים פעמים רבות כאיפור מתקן במטרה ליצור פרופורציה נכונה. המרחק האופציונאלי בין העיניים הוא בעצם מרחק של עין נוספת בין אחת לשנייה. השימוש בעפרונות תיחום כאשר הדגש הוא בזווית החיצונית, כדי ליצור אשליה של עיניים רחוקות יותר. כאשר התיחום יודגש דווקא בזוית הפנימית האפקט יהיה של עיניים קרובות יותר.

 

קטגוריית עפרונות ההצללה המוצעת היום בשוק ייעודה הוא ליצור הצללות רכות יותר,  ההפך הגמור מעפרונות התיחום. בקטגוריה זו תוכלו למצוא עפרונות רחבים המשמשים כצלליות קרמיות, עפרונות בעלי טקסטורת נצנצים ואפילו עפרונות ליצירת אפקט איפור מעושן.  שימוש בעפרונות במרקם רך וקרמי מחייב משנה זהירות בעיקר במקרים בהם יש צורך בקיבוע ויציבות מקסימאלית. עיניים עם מבנה עפעף נפול במקצת, מחייבות שימוש בחומר יציב יותר ובמרקם דק יותר. תנועת העיניים דווקא בכפל העפעף, תיצור תנועה של החומר ותניע אותו ממקומו. כמו כן לנשים עם עיניים בעלי קמטוטים עדינים בעפעפיים, מומלץ השימוש בפיגמנט במרקם מאט ואבקתי, כך שעפרונות אלו הן מחוץ לתחום עבורן.   

     

מחודד או מכאני?

 תיחום העיניים מעניק חדות ועומק למבט, וכן מסגרת ברורה, המדגישה את צורת העין וצבעה. אופן תיחום העין, ייעשה תוך התחשבות במבנה הטבעי של העין.  אפשר להשתמש בעיפרון לצורך הדגשה בלבד, על ידי מריחה של פס עדין בעפעף העליון ו/או התחתון ולקבלת מראה פשוט וקלאסי ללא מאמץ מיוחד היוצר לוק מטופח, אך לא מתאמץ אשר מתאים לכל אירוע. כאשר מורחים עיפרון בתוך העין, יוצרים אשליה של עין קטנה יותר ואם מציירים עיפרון בקו הריסים התחתון, יוצרים אשליה שהעין גדולה יותר. בנוסף כאשר משתמשים בעיפרון עמיד, ניתן לשחק איתו על ידי מריחה -לעשות קו של איליינר, לעשן את העין ,להקטין ולהאריך.

 

עפרונות ללא חידוד כוללים מנגנון מיוחד אשר בעזרת סיבוב חושפים את חוד העיפרון ומאפשרים שימוש מהיר ללא צורך באביזר חידוד. חשוב להקפיד על רכישת עפרון איפור מסתובב, שניתן להכניס את חודו פנימה חזרה בתום השימוש, אחרת הוא בסכנת שבירה. עפרונות איפור מתחדדים מאפשרים פעולת חידוד המסייעת בחידוש קצה העיפרון וזה נפלא עבור נשים שסובלות מרגישות באזור העיניים. כמו כן, פעולת החידוד מאפשרת יצירת קו מדויק יותר. ההמלצה היא לבחור את העיפרון הנכון בהתאמה לצרכים ולקצב החיים. נשים ממהרות יעדיפו עפרון ללא חידוד, שאפשר לתפעל אותו ללא פעולות נוספות. לעומת זאת, נשים המעריכות איכויות של פיגמנטים וצבע לרוב יזהו כי קיים מבחר גדול יותר בעפרונות המתחדדים.

 

אם אתן מעבירות את העיפרון גם לחברותיכן, מומלץ להשתמש בעיפרון מחדד, כדי לשמור על הסטריליות. בנוסף, עיפרון מחדד נחשב למדויק יותר וניתן לשלוט על עובי פס האיפור שמורחים.  על מנת לקבע את העיפרון ולמנוע מריחות, מומלץ לחזק את העיפרון, על ידי מריחת צללית רק בקו העיפרון.

 

תורת הצבעים

שוק מוצרי האיפור מציע גם מגוון עצום של צבעים וגוונים בתחום עפרונות העיניים. העיפרון שחור הוא בהחלט MUST בכל תיק איפור. יחד עם זאת תיחום קו עין בקו-מתאר צבעוני בהחלט יכול ליצור אפקט מאופר ומרשים ביותר. חשוב לזכור כי אם אתן חפצות להדגיש את גוון העין ,עליכן להשתמש בצבע עיפרון המנוגד לה.

 

בשנים האחרונות עיפרון העיניים הקלאסי בגוון השחור מפנה את מקומו לגוונים נוספים, צבעוניים וחיים יותר. עפרונות בגוונים של ירוק, סגול, טורקיז, חום אדמדם ואפור צובעים את עינינו ואת מצב רוחנו. חשוב להבחין כי לכל צבע עיניים יש להתאים את גוון העיפרון כך שיחמיא ויעצים אותן:  חום, ירוק, וכחול הם צבעי הבסיס של העיניים שלנו. אבל גם הם יכולים להשתנות משמעותית בהתאם לצבעים שנניח לידן. גורמים שונים עלולים לתעתע במתאפרת. התאורה בה את נמצאת, צבע הבגדים שאת לובשת, וצבע העיפרון בו אתן משתמשות משפיעות ומשנות את גוון העיניים.

 

משחק העפרונות הוא די פשוט אבל חשוב ורצוי לדעת לעשות אותו נכון ולשלב אותו עם שאר האיפור, כדי לא ליצור צבעוניות מוגזמת ומיותרת, שתשיג את התוצאה ההפוכה.  העין הירוקה מקבלת את הצבע שלה מתערובת של מספר פיגמנטים. לעיתים הן נראות עם נטייה לכחול ולעיתים עם נטייה לצהוב תלוי. זה תלוי בתאורה בה אתן נמצאות ובצבע הבגדים אותם אתן לובשות.

 

כדי לשוות לעין מראה ירוק חזק ודומיננטי שלא ישאיר מקום לספק יש להשתמש בגווני הסגול, לבנדר, כחול כהה, לילך, ורוד בהיר. ההדגשה נוצרת כאשר העפעף מרוח בגוון סגול בהיר יותר ומקפל העין ועד לקשת הגבה גוון הסגול מתכהה לבורדו-יין. עיניים כחולות הן בהירות מאוד ולכן הגוון משתנה בצורה קיצונית בתאורות שונות, משחק עם צבעים ומעט הגזמה בגוונים הכרחי במקרה הזה. כדי להעניק לעין מראה עמוק וצלול, צריך לשחק עם משפחת הצבעים צהוב, נחושת, זהב, חרדל וחום. הכחול והצהוב הם צבעים מנוגדים, לכן גוונים אלו מבליטים את ההילה הזהובה המקיפה את האישון. אם צבע העיניים שלכן מרכיב אלמנטים ירוקים שימוש בצללית, בצבע שזיף דווקא ידגיש את הירוק שבהן.

 

בהכנת הכתבה סייעו: המאפר ומעצב השיער רועי חמו,  רוית אסף - בעלת רשת בתי ספר לאיפור, סימה מלכה המדריכה המקצועית של 'שיק', בועז שטיין מאפר ובעל קו למוצרי איפור, המאפר ומעצב השיער חן לירן נח, לילך כהן המדריכה הראשית ב- 'ג'ייד', גל אלטמן המדריך המקצועי ב'גולדן רוז' ו- דנה ששוקין, מנהלת המותג 'מייבלין ניו יורק'.

 

לינקים נוספים: 

המסקרה המושלמת לגלאם בעיניים

איפור בגוונים טבעיים

כך תתאימו את האיפור לגוון הפנים

איפור נכון לסטודנטיות

איפור חזק בעונת מעבר