לילה טוב: עיצוב אינטימי בחדר השינה

חדר השינה הוא מקום המאפשר התרגעות ואינטימיות אישית ובמקביל יוצר מעטפת זוגית. אז איך מעצבים את החדר הכי פרטי שלכם?

שינוי דרמטי במיוחד עבר חדר השינה: מחלל סובב מיטה הפך החדר למעין מקדש מגורים זוגי לכל דבר, המקום היחיד בבית שבו אין התייחסות עיצובית לילדים, לאורחים ובעצם לכל מי, שאינו נמנה על אחד משני בני הזוג.

 

הרציונל מאחורי מגמה זו הוא ברור, בתוך כל המולת החיים המשפחתית והחברתית, עדיין נשמרת פינה בה מתקיימים חיים זוגיים נטו, כולל זמן פנאי ואפילו עבודה.

 

בחדרי השינה החדשים, בהם אנו מבלים שליש מהיממה ושליש מחיינו, קיימת התייחסות אדריכלית לייעודו העכשווי, אך גם בחדרי שינה קיימים ניתן להשתמש בכלים, שמקנה לנו ההום-סטיילינג כדי להגיע לאותה אווירה מבוקשת.

 

מצעי מיטה

מצעי מיטה הם כנראה הדרך המהירה ביותר והיעילה מאוד לשנות את מראה חדר השינה: הום סטיילינג בהינף יד. מצעים בגוונים שקטים או טבעיים יעניקו לחדר מראה רוגע ונינוח. מצעים עשירים בדוגמאות, כמו גם בגוונים עמוקים ומלכותיים ימלאו את החדר באווירה חגיגית ובלתי שגרתית. ואותו הדין לגבי מצעים בצבעים חושניים, אורבאניים וכיוצא בזה.

 

אז איך נדע לבחור מצעים לחדר השינה? מסבירה שחשוב לזכור שהמצעים תופסים את תשומת הלב המרכזית ולכן יש לבחור דוגמה נעימה לעין, לא צעקני אך גם לא מדכדך ולוודא, שהאריג ישמור על צורתו ועל צבעיו לאורך זמן.

 

כאשר אתם בוחרים מצעי מיטה, אל תגבילו עצמכם רק למצעים התואמים במדויק את סגנונו העיצובי של החדר. הטרנד העכשווי בעיצוב חדר השינה משלב בין סגנונות, חומרי גלם ובתי עיצוב, אשר יוצרים שלם גדול מסך כל חלקיו: זירת התרחשות עכשווית, סקרנית ודינאמית שמתקיימת כולה בגבולות חדר השינה.

 

שידות ומגירות

מבחינות רבות מסמלת תפישת העיצוב העכשווית של חדר השינה את השינויים, שעברה הזוגיות המודרנית: הרצון לביטוי אישי בתוך הזוגיות, ליצירת סביבה שתומכת, מתכתבת ומחזקת את האינדיבידואל, גם בתוך מסגרת של שניים. ביטוי ויזואלי לכך אנו רואים במגמה המבטלת את הסימטריה, שהייתה נהוגה עד כה בחדרי השינה. לא עוד צמד שידות תאומות ליד כל אחד משני בני הזוג עם שידת קיר גדולה, תואמת. כל אחד מבני הזוג בוחר את השידה שמתאימה לו, ויזואלית ופונקציונאלית. יש הבוחרים בשידת מגירות, משום שהם אוהבים לאחסן את כל תכולת הכיסים ואחרים מעדיפים שולחן צד שעליו מניחים מנורת קריאה וספר. תלוי בהרגלי בני הבית.

 

אחד החידושים הוא שידת לילה בתנועה. לחיצה קלה על כפתור בתחתית והשידה מגביהה קומתה או לחילופין מנמיכה, בהתאם לצרכים שלכם. כך ניתן להשתמש בה כשולחן לארוחת בוקר במיטה, כמו גם כשידה למנורת לילה וספר.

 

רהיטים לשימוש אישי

במקרה הרצון או הצורך, אפשר להוסיף רהיט או אביזר לשימוש האישי: עמדת עבודה, כורסת קריאה נוחה וכדומה. התוצאה היא, חדר השינה מרחיב את ייעודו הפונקציונאלי. אפשר לשבת בשקט בכורסא ולקרוא את עיתוני השישי, לעבוד במקום שקט, המנותק מהמולת הבית, לצפות בטלוויזיה או לגלוש במחשב. כך נוצרה סוג של דירת חדר מאובזרת בתוך בית משפחתי.

 

לא רק עץ בחדר השינה

אם בעבר חדר השינה כולו, או כמעט כולו, היה מנוגר בעץ, הרי שכיום נפרצו הסכרים ובתי העיצוב משיקים קולקציות, המשלבות את כל סקאלת חומרי הגלם אותה התרגלנו למצוא בחדרים שונים בבית: פלסטיק, זכוכית, מתכות וכן הלאה. המיטה מרופדת בבד או בעור אשר יוצרים מסגרת רכה, ויזואלית ותחושתית כאחד וכוללת דופן רחבה מספיק להנחת טלפון חכם, לפטופ או אייפד.  

 

הפתיחות הקונספטואלית והויזואלית אינה נעצרת כאן וממשיכה גם בשילוב חדר הרחצה או אלמנטים ממנו בחלל השינה עצמו. אלמנטים אלה, כשהם מוצאים מסביבתם המוכרת ומשולבים באופן חדש ברמה התפישתית והעיצובית כאחד, מגדירים מחדש את ייעודו ותפקידו של חדר השינה.

 

 

 

***הכתבה נכתבה באדיבות, צפי ברקוביץ מעצבת ראשית של חברת הטקסטיל 'דארלן', גדעון בק מנכ"ל 'מילאנו בדינג'.

 

לינקים נוספים:

 

עיצוב זוגי בחדר השינה

כך תשדרגו דירה מושכרת

כך תגרמו לבית להראות כמו חלום

הדירה הקטנה שגדלה בלי לעבור

עיצוב הבית בכתום

סוגי עצים בעיצוב הבית

עיצוב הבית בפריטים העשויים מעץ

עיצוב הבית בסגנון שאבי שיק