תורידו לחץ: כך תשמרו על העור מסטרס

חרדות ולחץ מזיקים לא רק לבריאות ולגוף אלא גם לפנים ולציפורניים. מהי פסיכו דרמטולוגיה, מה קורה לעור בתקופה של סטרס וכיצד מונעים זאת?

הרפואה הסינית מתייחסת לגוף ולנפש כיחידה בלתי ניתנת להפרדה, כאשר המצב הנפשי משפיע על המצב הפיזי ולהיפך. מחלות ותופעות עור רבות פורצות או מחריפות בזמן מתח ולחץ נפשי ומהוות מעין ביטוי חיצוני של הגוף ואיתות לחוסר האיזון הנפשי בו שרוי האדם.

 

המתח אותו אנו חווים ביום יום נע על הציר שבין חיובי לשלילי. כך למשל, לפני טיול, נופש, קידום בעבודה או כל אירוע חשוב אחר רבים נחווה מתח חיובי בעוד שבמצבים כמו דיכאון, עצב או לחץ, שנגרמים מסיבות שליליות הם יחשו מתח שלילי. את ההבדל העיקרי בין השניים נוכל לראות מיד בתגובות של עור הפנים והגוף. מתח חיובי יאיץ את זרימת הדם ויוסיף חיות לעור, בעוד שמתח שלילי יתבטא בעור אפרפר, בטונוס נפול, בכתמים נראים לעין וכיוצא בזה.

פסיכו-דרמטולוגיה, מהי?

ממש כפי שמזג האוויר משפיע על מרקם העור, גם שינויים במצב הרוח ומתחים נפשיים משפיעים עליו, דווקא מבפנים, ועשויים לגרור תגובה משמעותית בעור. בימים לחוצים ועם הופעת תופעות לוואי רצוי לפנות לטיפול קוסמטי מרגיע אצל קוסמטיקאיות מורשות ובמקביל רצוי לאמץ גישה חיובית ורגועה לחיים, לצרוך תזונה טובה ולהתעמל.

 

מתח מצטבר משפיע על מהלך חיי היומיום ועל האיזון הרגשי. נתון זה גורם להתשת מנגנוני ההגנה ולהחלשת המערכת החיסונית שעובדת בהילוך גובה בכדי להתמודד טוב יותר עם בעיות הסטרס. האסכולה של בחינת העור מההיבט הפסיכולוגי נקראת "פסיכו-דרמטולוגיה". מדובר בתחום מחקר טיפוח שהולך ומתפתח בשנים האחרונות הנובע מתוך ההבנה העמוקה לרפואת המזרח הגורסת, שיש השפעה ישירה וברורה בין שני הפקטורים (מתח/ תגובה עורית). הפסיכו-דרמטולוגיה מאמינה, שלא ניתן להפריד גוף ונפש וההשפעה שלהם אחד על השני היא מובהקת. לעתים קרובות, טוענים חסידי האסכולה תופעות עור שונות הן בעצם הסימן הראשון לחוסר האיזון במערכת הפסיכו-פיזיולוגית וההסבר המדעי שלהם טמון בעובדה שאחת התכונות החשובות ביותר לתפקוד תאי העור, היא בעצם הסלקטיביות של התאים, כלומר היכולת שלהם לשמור על סביבה פנימית מאוזנת.

מה קורה לעור במצבי לחץ?

מצבי המתח הם הגורמים לעור להפוך לרגיש יותר, בעקבות הפגיעה בסלקטיביות של תאי העור וביכולתם להתמודד עם כל השינויים הסביבתיים כמו חום, קור, יובש ואבק וכמובן נזקי הרדיקלים החופשיים.

 

רק מעטים מקדישים לכך תשומת-לב וחשוב לטפל בהשפעה העמוקה והשטחית של העקה על העור הרגיש. את ההעקה שנגרמת על ידי השפעות סביבתיות או התנהגותיות, כגון לחץ נפשי, טראומה אישית, אורח חיים אינטנסיבי, חשיפה לקרינה אולטרה סגולה, עישון, טיפולים מקומיים לא מתאימים, פילינגים, חומרים פעילים מאוד, תזונה לקויה ותרופות, כמו גם סיבות פנימיות כגון איזון הורמונאלי, יש לנסות ולהפחית שכן אלו פוגעים ביכולת ההגנה הטבעיות של העור.

 

מערכת החיסון שלנו שעובדת בהילוך גבוה, כדי להתמודד עם העקה וכתוצאה מכך מותשת ואינה מתפקדת כראוי. ההגנה הבסיסית של העור לקויה וכתוצאה מכך העור פגיע להפרעות דרמטולוגיות שונות, נוטה להתייבשות או לאובדן נוזלים בשכבות העליונות לצמצום היכולת לעצור נוזלים בשכבה הקרנית ולפגיעה בסיבי הקולגן והאלסטין. בתגובת שרשרת זו גורם הנזק הפנימי למצב של אי נוחות בעור ולעיתים קרובות למראה לא אסתטי ואפילו לגירויים, עקצוצים, דלקות, התרחבות כלי דם, יתר-שמנוניות, סבוריאה, רגישות, עור יבש, עייף ומתקמט, גוון הפנים עמום ובאופן כללי - אלו מאיצים את הזדקנות העור בטרם עת. דבר זה יוצר מעגל קסמים שמשפיע על מצב הרוח שלנו. המתח האישי המתגבר כתוצאה ממראה לא אסתטי מושפעת גם התחושה הכללית המחזקת את מעגל הקסמים הזה.

מה עושים?

חשוב להפסיק את מעגל הקסמים ובמקביל לטפל בשיער, לאזן את העור, לשפר את יכולת ההגנה שלו ולשקם אותו. זאת ניתן להשיג באמצעות שילוב ייחודי של מרכיבים מודרניים וקלאסיים שעובדים בסינרגיה כדי למנוע, לווסת, לנטרל ולטפל בנזקים שכבר נגרמו. ראשית ישנם הרגלים, שכדאי לאמץ הנחשבים כמאזני מתח כמו שינה טובה, פעילות ספורטיבית, שמשחררת אנדורפינים, עיסויים וטכניקות אלטרנטיביות נוספות להרפיית הנפש ואפילו יציאה לסיבוב מחוץ לבית. אל כל אלו חשוב לאמץ כמובן גם תכשירים קוסמטיים, בהם אפשר למצוא חומרים המסוגלים לאזן את העור, להגן עליו מפני הרדיקלים החופשיים המזיקים ולסייע לו לשפעל את עצמו ולהבנות מחדש.

כוססים ציפורנים

כסיסת ציפורניים ידועה בשמה הקליני "אוניכופגיה כרונית" ומיוחסת למצב נשיכה עצמית של ציפורני הידיים בזמן דחק נפשי, עצבנות ואפילו שעמום. הקושי להיגמל מהכרוניקה המעיקה היא קשה ביותר.  הכסיסה מתבצעת אצל נשים גברים וילדים והיא יכולה להתבצע באופן מודע או בלתי מודע לחלוטין. כוססי ציפורניים נתפסים לרוב כאנשים לחוצים, חסרי שקט ומנוח.

 

בנוסף להרגל המגונה, הפגיעה היא גם אסתטית ולעיתים בלתי נעימה למראה. במקרה של כוססים כרונים, העור שמסביב לציפורן יהיה מעט נפוח, רגיש מאוד, עם נזקי עורי ברורים לעין. מיטת הציפורן תהפוך קצרה וקטנה והאצבעות יסבלו מאדמומיות ונפיחות. גם בתהליך הגמילה מההרגל הממכר יש לטפל ולשקם את העור הנגוס והפצוע באמצעות תכשירים יעודים כגון שמנים וסרומים שתפקידם להזין את הציפורן והעור הסובב לה כבר בשלב ההתחלתי.

 

אחת השיטות המומלצות להיגמל היא בעצם דיכוי ההרגל על ידי מריחת מוצרים בעלי טעם מר על הציפורניים המדכאים את הפעולה התת- הכרתית. כתוצאה מהטעם הנוראי שמתקבל בפה, בשימוש לאורך זמן בתכשירים בעלי טעם הלוואי מתעוררת המודעות לפעולת הכסיסה  ובכך ניתן למנוע אותה.

השתתפו בכתבה: גלי פלטינוב, קוסמטיקאית בחברת הקוסמטיקה 'כריסטינה', יפה בירנפלד, קוסמטיקאית בכירה, יבואנית ומדריכה ראשית של המותג הצרפתי סוטיס,  אורית בוברוב, המדריכה הראשית במותג הטיפוח הפרא רפואי 'קארט' מרים זהבי, נשיאת חברת הקוסמטיקה 'כריסטינה', קטיה שו המדריכה הראשית של מותג הציפורנים 'אורלי'

לינקים נוספים:

טיפול בעור יבש בחורף

טיפול בכהויות מתחת לעיניים

פילינג לקראת החורף

מחדשים את העור לקראת השנה החדשה

הכנת העור לקראת הסתיו

איפור ססגוני לסתיו