הורים וילדים עושים כושר בממ"ד

כשנמצאים 24/7 במקלטים נדמה שהזמן עובר נורא לאט, הילדים יוצאים מדעתם וההורים בעקבותיהם. כדי להרגיע את הרוחות ולהוציא קצת אנרגיות, אנחנו מציעים לכם כמה תרגילי כושר פשוטים וכיפיים שתוכלו לעשות ביחד עם הילדים

ילדי הדרום יושבים כבר כמעט שבוע בבתים ובמקלטים וכמעט לא יוצאים החוצה. קשה להסביר להם למה אי אפשר לרדת לשחק בגינה או למה לא הולכים לגן. אבל ילדים זקוקים לשחרור האנרגיה העודפת, זקוקים לפעילות גופנית, ריצות ומשחקים. הפעילות טובה גם להורדת מפלס הלחץ של הילדים, אחרת הם יהיו עצבניים מחוסר העשייה ולנו יהיה קשה יותר להתמודד איתם במרחב הקטן. במיוחד בימים קשים כאלה של שהייה במרחבים קטנים. אנחנו לא ממליצות על פעילויות שכוללות ריצות וקפיצות, מכיוון שזה יכול להוביל למצב של התלהבות יתר מצד הילדים וכאב ראש להורים. רצוי לשמור על פעילות מתונה יחסית.

 

הכנו לכם חמישה תרגילים לילדים ולמבוגרים שאפשר לעשות בממ"ד. בגילאים קטנים, הילדים ישמחו להוציא קצת מרץ ולשחק איתכם ביחד. יש לבצע את התרגילים ביחד עם הילד ולהשגיח עליו.

 

"לשבת לקום"

כולנו מכירים ואוהבים את "עוגה עוגה", ולא בכדי. הפזמון "לשבת לקום, לשבת לקום" מהווה בסיס לאחד מהתרגילים הפונקציונליים הטובים ביותר שקיימים, ובו מפעילים את שרירי הישבן והירכיים.

 

"הצעת הגשה"- שירו ורקדו עם הילד את השיר המוכר, וכשמגיעים לפזמון אל תעצרו אחרי הפעם השלישית אלא הפכו זאת למשחק: חזרו על כך לפחות עשר פעמים. המתח אמנם מכביד עד מאוד, אבל נסו לשחק עם גוון קולכם, לשנות טונים, לחייך אל הילד.

 

"ידיים לרגליים"

תרגיל גמישות קלאסי: יושבים על הרצפה ברגליים ישרות וצמודות, מתכופפים ומנסים לגעת בכפות הרגליים. אפשרות נוספת: ישיבה בפיסוק, ידיים נשלחות כמה שיותר רחוק מהגוף או אל כפות הרגליים (כל פעם לרגל אחרת).

 

ניתן להפוך למשחק בצורות הבאות: לספור עד עשר (לילדים שבדיוק לומדים לספור), לאחוז בכדור ולהביא אותו כמה שיותר קרוב לכיוון כפות הרגליים, ילדים שלומדים להבחין בין ימין ושמאל אפשר להפעיל באופן הבא: להכין כרטיסיות לכל יד ולכל רגל: "יד ימין", "רגל שמאל" וכו'. הצמידו לכל יד ולכל רגל את הכרטיסייה שלה והפעילו את הילד: "שתי ידיים לשתי הרגליים" כשהרגליים צמודות. או "יד ימין אל רגל שמאל" ולהיפך.

"סופרמן"

יש לבצע על משטח רך יחסית (שמיכה מקופלת, ניתן להוסיף גם כרית לברכיים). מתאים לילדים מעט גדולים יותר, שכן מערב הפעלה של חלקי גוף נגדיים בו זמנית. הילד עומד בעמידת שש. שלב ראשון - מרים את רגל ימין באופן שבו היא ממשיכה את קו הגו ובעצם מקבילה לקרקע. ברגע שמתייצב, ניתן לעבור לשלב השני: בקשו ממנו להרים את יד שמאל, באופן שבו היא ממשיכה גם כן את הגו ומקבילה לקרקע. עודדו את הילד להישאר במנח כ-8-10 שניות. בצעו את התרגיל בכיוון השני: כאשר רגל שמאל עולה באוויר ומצטרפת אליה יד ימין. התרגיל הזה מצוין לשרירי הבטן ולקואורדינציה. מומלץ ביותר לבצע על שמיכה מקופלת או על מזרון יוגה, משום שהשרירים עדיין אינם מורגלים בפעולה ובפעמים הראשונות הילד עלול ליפול. ואל תשכחו לומר לילד או לילדה, בסוף התרגיל, שהם גיבורי העל שלכם (ולאכול אותם בנשיקות).

 

 

"אופניים"

תרגיל זה מפעיל היטב את שרירי הבטן האלכסוניים ואת הדמיון. בשכיבה על הגב, רגליים כפופות (גם בירך וגם בברך), מקרבים מרפק ורגל נגדית - ומחליפים. ניתן לעשות מספר חזרות לאט ולאחר מכן להגביר את הקצב מעט. תנו לילד לבצע כ-14-16 חזרות (אחת לכל צד) ובזמן המנוחה שאלו אותו לאן נסע לטיול באופניים. אפשר גם תוך כדי התרגיל לשיר "אופניים! אופניים!".

"על רגל אחת"

תרגיל נפלא לשיווי משקל. ניתן לגוון בהתאם לגיל הילד: החל מ"בלי עזרת ידיים" לקטנים יותר, והמשך בהנחת ספר קל על הראש או העברת כדור (טניס או מעט גדול יותר, העיקר קל) מיד ליד מעל הראש. לא לשכוח לעמוד גם על הרגל השנייה.

 

אפשר גם להשתמש במשחקי הפעלות קנויים כמו "פלונטר". העיקר שתנצלו את השהייה בבית לזמן איכות של כל המשפחה יחד ותתנו לילדים תחושה של כיף ומשחק, גם בתוך המציאות של הימים האחרונים.

 

 

כותבות המאמר הן חן גילאון, בעלת פורטל "תינוק ישראלי" www.israelibaby.co.il ורחל לי אלטרס, יועצת הכושר של הפורטל.

 

 

>>>קחו אוויר: תרגילים להפחתת הסטרס 

 

>>>משחקי חברה במקלט


>>>אל תישארי לבד במלחמה 

 

>>>איך מתמודדים עם הפחדים והשאלות של הילדים? 

 

>>>כל ההטבות למען תושבי הדרום 

 

>>> להפיג את המתח: מופעי ילדים במקלטים 

 

>>> בעקבות ההסלמה בדרום: כך תרגיעו את הילדים