בית חם: אמצעי החימום הטובים בחורף

תשכחו מתנורי גז או חשמל של פעם לחימום הבית בחורף. מזגן, קמין וחימום תת רצפתי הם האמצעים הטובים ביותר לחמם את הבתים בעונה הקרה

החורף בפתח, אנחנו מפנים את המדפים בארון לבגדים הארוכים, מוציאים את הפוך ובעיקר דואגים לאמצעי חימום שונים, שישמרו על בית חם ונעים. בשנים האחרונות ניכר, כי אלו הפכו מפריט פונקציונאלי שפעמים רבות נהגנו "להצניע", לפריט הממלא גם תפקיד אסתטי, ההופך לחלק בלתי נפרד מעיצוב חלל הבית.  שלושת אמצעי החימום העיקריים בישראל הם, המזגן שהוא הנפוץ ביותר, אחריו הקמין שבשנים האחרונות חודר ליותר ויותר בתים ודירות פרטיות והחימום התת רצפתי שמיועד בעיקר לאלו הבונים או עורכים שיפוץ מאסיבי.

 

רגע לפני שבוחרים באמצעי חימום, מצביעה אדריכלית הפנים איריס שמיר על הפונקציות, היתרונות והחסרונות של כל אחד מפתרונות החימום וכיצד ניתן לשלבם בעיצוב הבית בהתאם לאופי החלל מבלי שיראו כנטע זר.

 

מזגן

אמצעי החימום השכיח ביותר ששמיש לאורך כל השנה הוא המזגן. בכל בית או דירה מותקן היום מזגן לצורך קירור, כך שנגישות השימוש במזגן לצורך חימום היא למעשה אוטומטית. למיקום וסוג המזגנים השפעה ניכרת על יעילות פעולתם, מומלץ  לשלב מערכת מיני מרכזית בחללים הציבוריים של הבית או הדירה, ללא קשר לגודל החלל, כזו המוסתרת, מוטמעת בתקרה דקורטיבית כל שהיא. ישנם כיום שפע של חומרים ורעיונות ליישום תקרות דקורטיביות בתכנון אדריכלות ועיצוב הפנים, שמשרתות עיצובית את החלל.

 

בנוסף למערכת מרכזית זו ניתן לדאוג, שבכל חדר יהיה מזגן עילי המותאם לגודל החדר, כאשר עדיף למקמו במיקום מוצנע ולא מול המיטה. על מנת להוציא מעט את האפרוריות, שבעיצובו של המזגן הקונבנציונאלי, ניתן לאמץ את אחת ממגוון אפשרויות העיטורים היפיפיים לפנלים של המזגנים העיליים המוצעים בשוק ובקלות להפוך אותו לפריט דקורטיבי המותאם לגוונים ולאופי החדר.

 

קמין

שפע התצורות והסוגים המוצג בשנים האחרונות בענף הקמינים שתופס תאוצה, הופך אותם לנגישים יותר ולמעוצבים.ניתן להתקינם לא רק בבתים פרטיים אלא גם בדירות. כבר לא מדובר באותן יציקות ברזל או פלדה ערומות, אלא בכאלו שלובשות אופנה בסגנון קראמי עם צבעוניות בולטת באינספור גדלים, צורות וסגנונות המעניקים מענה לכל סגנון עיצובי או אדריכלי.

 

עץ, גז, חשמל, נפט או ארובה: השפע המצוי כיום בשוק  מעניק  מענה רחב  לכל חלל. בבחירת הקמין ניתן לנקוט באחת משתי גישות עיצוביות, לבחור בכזה המתחבר באופן מושלם והרמוני לאווירת העיצוב הכללית שבחלל או להיפך בכזה המעוצב בסגנון שונה לחלוטין  ובכך להפוך אותו למוקד עניין בחלל. מאחר והאלמנטים העיקריים בעיני הם העיצוב  ויצירת אווירה, נקודת יופי וחום המוקרן לכל הבית גם בימים שהקמין לא בשימוש, מיקומו  מהווה נקודה המרכזת את דיירי הבית סביבו  ולכן מומלץ לייצר פינה כזו בחלל הבית.

 

מבחינה פונקציונאלית, מדובר באמצעי חימום יעיל המפיץ חום מאד נעים נקודתית במידה ומופעל לזמן קצר (קמיני גז) ומרחבית. זאת במידה ומפעילים אותו לאורך זמן (קמין נפט או עץ).

 

חימום תת רצפתי

אחד החידושים שבולט בשנים האחרונות בתחום פתרונות החימום הינו החימום התת רצפתי הפועל על ידי מערכת מודולארית של גופי חימום חשמליים המותקנת מתחת לרצפה ומחממת אותה וזו מחממת את האוויר ואת הקירות המקיפים אותה. מערכת הפועלת בהתאם לחוקי הפיזיקה, האוויר מתפשט באחידות כלפי מעלה ומחמם את כל החלל באופן שווה ונעים, יתרון עצום לחללים גדולים וגבוהים.

 

המערכת ניתנת ליישום מתחת לכל ריצוף שהוא, שיש, גרניט פורצלן, אבן טבעית, קרמיקה (אפילו באמבטיות) ומתחת לפרקט (יש לציין כי לא במגע ישיר עם העץ ו\או למינציה אלא מתחת לריצוף שמתחת לפרקט). מערכת חימום זו מומלצת לכל סוג וגודל של יחידת דיור, בית פרטי או דירה כאשר אינה מייבשת את האוויר, אלא שומרת על לחותו וניקיונו בהתאמה מלאה לגוף האדם ולדרכי הנשימה. מאפיין שחשוב ביותר לאסטמטיים ו\או לרגישים לקרדית הבית.

 

בשל היותה של המערכת סמויה לחלוטין מהעין, היא אינה מוסיפה או גורעת מאדריכלות ועיצוב הפנים של החלל, אך יחד עם זאת מומלצת בחום ועשויה להתאים במיוחד, עבור אלו התרים אחר ניקיון עיצובי ומינימליזם מוחלט.

 

כך תכינו את הבית לחורף

כך תסדרו את חדר הילדים לחורף

כך תבחרו מצעים לחדר

תאורה מתאימה לחדר ילדים