BETA
הדמיה לילית - פרויקט יערית בשלומי
הדמיה לילית - פרויקט יערית בשלומי
,סטודיו AA

דירות ב-1.32 מיליון שקל והטבות מס: הישוב שלומי קורא לגליליים

האם היישוב הצפוני יצליח לקלוט 1,400 בתי אב חדשים לשכונה המוקמת בימים אלה? האם תושבי הגליל המערבי יסכימו לעבור אליה? והאם שכונת יערית מהווה הזדמנות אטרקטיבית?

מועצת שלומי, היישוב הממוקם בגליל המערבי, מסמנת לה יעד מאתגר במיוחד: להפוך לאבן שואבת עבור תושבי האזור, תוך גידול משמעותי במספר התושבים. בימים אלה מוקמת בשלומי שכונת יערית החדשה, אשר תכלול  1,400 בתי אב, והיישוב שנכון להיום מונה כ-6000 נפשות בלבד יצטרך להיערך בהתאם לגדילה המתוכננת, כדי לספק את כל הצרכים לתושבים הוותיקים והחדשים - לרבות מוסדות חינוך, תרבות ובילוי, וכמובן לספק אפשרויות תעסוקה הולמות שכיום חסרות.

 

עד כה מרבית המתעניינים והרוכשים בשכונת יערית הם משפרי דיור מאזור הגליל, אך נרשמה גם התעניינות מצד משקיעים המחפשים נכס שעם פיתוח השכונה והאזור כולו צפוי להניב תשואה יפה.
 

המדינה מעניקה למשפחות צעירות שיבחרו להתגורר בשלומי הטבת מס משמעותית בשיעור של 19%, גבוה מערים סמוכות: בעכו הטבת המס עומדת על כ-10%, בחיפה ובקריות כלל לא מתקיימת הטבת מס שכזו, ואילו הטבת המס שנהריה נהנית ממנה בקרוב תבוטל.

 

"האזור לא מציע מספיק מקומות עבודה איכותיים"

 

בין הגורמים האחראים על הקמת השכונה החדשה, נמנית חברת הנדל"ן יסודות-איתנים, בבעלותם של עופר זרף ועומר יחימוביץ'. בשלב הראשון של השכונה ייבנו 100 בנייני בוטיק כשבכל אחד מהם 4 דירות בנות 5 חדרים שיימכרו בכ-1.32 מיליון שקל.

 

יניב פרץ, יליד ותושב שלומי אשר גם בחר לבנות בו את בית משפחתו החדש, מספר על הצד החיובי של מגורים ביישוב, אך גם מציין את מה שיש לשפר לדבריו: "צריך להמשיך ולפתח את החינוך, אם כי נעשתה כברת דרך בעניין, וגם תחומי התרבות, הפנאי ואפשרויות התעסוקה זקוקים לשיפור משמעותי. זו עדיין פריפריה".

 

הוא מוסיף, כי "האזור כיום לא מציע מספיק מקומות עבודה איכותיים לאוכלוסייה הצעירה. אני לדוגמה, עובד בנהריה, כמו רבים מתושבי היישוב שמוצאים משרות בערים הסמוכות לשלומי. יש גם לא מעט תושבים שעובדים במרכז הארץ ונוסעים בכל יום כשעה וחצי לכל כיוון, אבל בהתחשב בפקקים העצומים שתושבי המרכז חווים בכל בוקר לעבודה וחזרה, אני לא חושב שתושבי הגליל שעובדים במרכז מבלים בכביש הרבה יותר מהם".

 

בנוגע לדרכי התחבורה, גבריאל נעמן, ראש מועצת שלומי, שם את מבטחו בכביש חוצה ישראל שעתיד להיסלל ולהגיע עד ליישוב ב-4-5 השנים הקרובות, אשר ינגיש את תושבי האזור למרכז הארץ. הוא טוען כי "תושבי שכונת יערית יוכלו ליהנות מהפיתוח הכלכלי והעסקי המואץ, שיאפשר למשפחות רבות למצוא מקום עבודה קרוב בסביבה ירוקה ובאיכות חיים גבוהה".

 

גבריאל נעמן, יושב ראש מועצת שלומי

גבריאל נעמן, יושב ראש מועצת שלומי. בונה על כביש חוצה ישראל (יחצ )

 

 

נותר לחכות ולראות אם עוד אלפי תושבים חדשים בשכונה ייקלטו בהצלחה, והאם התשתיות הקיימות יספקו את הצרכים של משפחות חדשות. בהמשך, יהיה מעניין לראות אם השכונה החדשה גם תצליח למשוך את שאר תושבי האזור, או את משקיעי הנדל"ן שמחפשים תשואה.

 

בהקשר זה שאלנו את שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין, באשר לכדאיות ההשקעה בשלומי, ולדבריה, "הבנייה החדשה בשלומי יכולה להציע גם הזדמנויות. אנו יודעים כי מחירי הנדל"ן הגבוהים במרכז דוחפים משקיעים אל הפריפריה, בעיקר משקיעים שיכולים לרכוש דירות במחיר של עד כמיליון שקל, ולא מוצאים דירות מתאימות במרכז. מאחר ומדובר בגל ראשון של דירות שרק נמצא בבנייה או אפילו נמצא עדיין על הנייר, באופן עקרוני מדובר בנקודת זמן טובה לרכוש נכס כי עד מועד האכלוס המחיר עוד יעלה, כלומר הנכס עשוי לרשום השבחה הנובעת מסיום הבנייה".

 

באשר למגורים בשכונה החדשה, בוגין מוסיפה כי "מדובר בהזדמנות עבור משפרי הדיור המקומיים שכבר גרים בסביבה ומבוססים בה. אמנם הם יצטרכו לגשר על פער מחירים גדול מאוד בין המחיר שבו יוכלו למכור את דירתם הישנה לזה שישלמו עבור החדשה, בעיקר כי מדובר בדירות ישנות שכן לא היתה בנייה חדשה במקום קרוב לשני עשורים, אבל הטבת המס בגובה 19% שניתנת להם תוכל לסייע בתשלום המשכנתא", לדבריה.