BETA

24.07.2018

15:22

הנגב
הנגב ,
הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב

אושר: יישוב חדש יוקם בנגב, יישוב נוסף יוקם בגבול מצרים

הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים אישרה הקמת היישובים דניאל וניצנית שיכללו כ-1,000 יחידות דיור

הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) אישרה היום (ג') את הצעתו של שר הבינוי והשיכון יואב גלנט להקמת יישוב חדש בנגב – דניאל, וכן יישוב חדש על גבול מצרים - ניצנית. שני היישובים יכללו כ-1,000 יחידות דיור חדשות.

 

הוועדה, בתמיכתו של שר האוצר משה כחלון, תמליץ למועצה הארצית לתכנון ובנייה על הקמת דניאל שיוקם בצמוד לאופקים ובסמוך לכפר השיקומי "עלה נגב".  לפי התכנון, היישוב הכפרי-קהילתי יוקם בשלבים, כך שבסופו של דבר יכלול כ-400-500 יחידות דיור. היישוב מספק מענה למשפחות של מטופלים במוסד "עלה נגב", לאנשי צוות המוסד, לזוגות צעירים מהמועצה האזורית וכן גם לאנשי קבע המשרתים באזור.


גלנט הגיש את ההצעה ליישוב דניאל כבר לפני יותר משנה וחצי, והיא נכללת בתוכנית "חץ לדרום" שהוא הציג לפני כחודשיים לחיזוק ההתיישבות היהודית בנגב. 

 

עוד אושר תכנונה של הרחבה של מאות יחידות דיור למרחב בין היישובים רתמים ורביבים ותהווה רצף בנוי במרחב, ותתרום לפיתוח הנגב. הקמת ההרחבה תחזק את גוש היישובים החקלאיים המרכזיים באזור - רביבים, רתמים ומשאבי שדה, וזאת במטרה להגדיל את היקף האוכלוסייה באזור על ידי משיכת קהלים נוספים, וכן ליצור מרכז אזורי משמעותי בנגב.


תכניות  אלה מצטרפות לאישור התכנית למאות יח"ד בפתחת ניצנה ליישוב ניצנית שעל גבול מצרים, כהרחבה טבעית וארוכת טווח לכפר הנוער ניצנה, שאושרה אף היא היום ותחזק את הנגב במאות יחידות נוספות. במקביל הוועדה דחתה את ההצעה להקמת היישובים דיה, נווה גוריון ואשל הנשיא שבנגב. 

 

 

"חיזוק ההתיישבות בנגב וביסוסה"

 

הוועדה הדגישה כי מדיניות התכנון על פיה היא פועלת, מבקשת להימנע ככל הניתן מהקמת ישובים חדשים, שכן היא נוגדת את תפיסת התכנון של ריכוז הפיתוח במרקמים העירוניים ומניעת פירבור. כמו כן, הדגישה הוועדה כי הקמת יישובים כפריים חדשים בסמוך לישובים עירוניים קיימים, תפגע בהשגת יעדי הממשלה מחד, ובחיזוק הערים מאידך.  


עם זאת, השתכנעה כי ניתן לשקול בחיוב את הבקשות לישובים המוצעים ניצנית ודניאל והמליצה למועצה הארצית על הקמתם. במקרה של דניאל, הוועדה ראתה חשיבות במוסד עלה נגב, והשתכנעה כי על אף הסמיכות לאופקים ניתן לאפשר את הקמת היישוב החדש על מנת שישמש למגורים עבור אנשי הסגל והמטפלים, וכן הצורך במענה לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים תוך שילובה בקהילה. 


במקרה של ניצנית, היישוב המוצע נמצא באגן ההתיישבות הדרום מערבי של מועצה אזורית רמת נגב ובסמוך למוסד החינוכי ניצנה שבגבול מצרים. הוועדה השתכנעה כי ניתן לאפשר את הקמת הישוב שנועד לתרום לביסוס אגן ההתיישבות כעוגן, על מנת לחזק את התפקוד של הכלל היישובים הסמוכים לו. עקרון נוסף שעמד לנגד עיני הוועדה הוא המרחק מיישובים עירוניים וסמיכותו לבינוי מאושר, כך שאינו פוגע ברציפות השטחים הפתוחים.


שר הבינוי והשיכון יואב גלנט: "התכניות שאושרו מתבססות על הצורך בחיזוק ההתיישבות בנגב ובביסוסה. עלי נגב הוא מופת לעשייה חברתית ובנוסף יישובים חדשים באזור יהוו מוקד משיכה למשפחות צעירות אל הנגב, וכן יתרמו לפיזור האוכלוסייה גם בפריפריה".

 

מנהלת מינהל התכנון דלית זילבר: "מינהל התכנון בוחן בכובד ראש כל מקרה של הקמת יישוב חדש ע"פ שיקולים תכנוניים, חברתיים, כלכליים וסביבתיים. בבחינת היישוב דניאל, בלט העניין החברתי והיווה משקל מכריע להחלטת הוועדה להמליץ על הקמת היישוב". 

באשר ליישובים שהקמתם נדחתה ע"י הוועדה, הסיבה לדחייה היא הראייה התכנונית שיש לחזק יישובים קיימים: אשל הנשיא (400 יחידות דיור) - מדובר בבית ספר חקלאי פעיל הנמצא בסמיכות לעיר באר שבע (גובל ברשת הדרכים הארצית, מצפון מערב לעיר) ולעיר אופקים. הוועדה הנגדה להקמתו של היישוב, העלול לפגוע בתפקודו הראוי של המוסד החקלאי וכן בערים הסמוכות. 

 

נווה גוריון (2,500 יחידות דיור) - היישוב החדש מוצע במרחב הסמוך ליישובים רתמים (ישוב קהילתי), רביבים (קיבוץ) וביר הדאג' (ישוב בדואי), מדרום לדרך 222. אגן יישובי זה כולל בנוסף שני יישובים חדשים: נווה תמרים, מצפון לדרך 222, שהומלץ בעבר, ושיזף, בצומת טללים (מפגש דרכים 40/222), שהקמתו אושרה ע"י הממשלה. הוועדה סבורה כי לאור היותו בתחום מרקם כפרי עפ"י תמ"א 35, ניתן לקדם תוכנית הרחבה משותפת של רתמים ורביבים. 

 

דיה (1,500 יחידות דיור) - היישוב החדש המוצע מזרחית לדרך 80, המחברת בין ערד לדימונה, בשטח הפתוח ובסמיכות למגבלות סביבתיות רבות ובכללן שדה התעופה נבטים, אתרי כרייה וחציבה, לרבות שדה בריר הנמצא צפונית לאתר. מיקומו של היישוב הוא מדרום לצומת ערד, אזור שבסמיכות לו הומלצו מספר רב של יישובים חדשים, בכללם העיר כסיף ויישובי מבואות ערד.

 

 מפת היישוב דניאל

מפת היישוב דניאל (משרד הבינוי והשיכון)