BETA

27.06.2018

12:39

 דני עטר יו"ר קק"ל
דני עטר יו"ר קק"ל,
ארן דולב

"בלתי אפשרי לקנות דירה": האם מדינת ת"א מחסלת את מדינת ישראל?

נתונים שהוצגו בכנס מרכז הבנייה: דירה בת"א עולה 3 מיליון שקל בממוצע ונדרשות 300 משכורות. זאת, לעומת כמיליון שקל בממוצע לדירה בנגב ובגליל ו-100 משכורות נדרשות

האם מדינת ת"א מחסלת את מדינת ישראל? זו השאלה המרכזית שעלתה לדיון במסגרת הוועידה השנתית לבנייה פרטית והתיישבות של מרכז הבנייה הישראלי שמתקיימת בים המלח. בפאנל השתתפו יזמים, רגולטורים, מהנדסים, אדריכלים ועוד. 


רוני פלמר, מנכ"ל עמותת אור, הציג בפאנל נתונים לפיהם דירה בת"א עולה כיום כ-3 מיליון שקל בממוצע, ונדרשות 300 משכורות כדי להגיע לדירה בעיר. זאת, לעומת כמיליון שקל בממוצע לדירה בנגב ובגליל ו-100 משכורות נדרשות. מדובר בקפיצה של פי 3 במשכורות הנדרשות מאז 2001. "חייבים לתת אלטרנטיבית למציאות הזו - המדינה היא סופר-תל אביבית, בלתי אפשרי כיום לרכוש דירה בת"א", אמר.


דני עטר, יו"ר קק"ל, אמר בפאנל כי "הגיע הזמן להפסיק את ההשוואות של ת"א לפריפריה, ולבחון מה טוב לגליל ולנגב ולזה לשאוף, ההשוואות האלה רק מעצימות את הפערים ואם הן יימשכו זה רק יילך ויתגבר". 


עטר טוען כי בתפיסה הכוללת צריך לשאוף להקמת עיר גדולה חדשה בנגב. לדבריו, "המדיניות של קק"ל היא תמיכה בהתיישבות בפריפריה, הצבנו את זה בראש סדר העדיפויות שלנו ואנחנו מקיימים זאת הלכה למעשה וחוסכים אלפי שקלים לזוגות צעירים שמגיעים לנגב ולגליל". 


לדברי עטר, "הבעיה המרכזית לפערים האלה היא בעיה מנהיגותית – שהמדינה לא קובעת מהם היעדים שלה לפריפריה ולא חותרת אליהם. בפריפריה יש יישובים שלא נוספו להם תושבים מאז שנות ה-50. בלי תכנון מסודר והנהגה שמובילה היישובים האלה לא יתפתחו, ואם הם לא יתפתחו הם לא יהיו מסוגלים לספק לתושבים שלהם את השירותים הבסיסיים. צריך לעודד ולתמרץ צעירים לגור בגליל ובנגב ולשם כך צריך לספק להם מקומות תעסוקה. אם לא יהיה תכנון והובלה של המדינה בתהליך זה – זה לא ישתפר. היום תושב רמת הגולן שרוצה לראות הצגה טובה צריך לקחת יומיים חופש – לנסוע לתל אביב, לקחת מלון ולשלם המון כסף בשביל זה".


אלון דוידי, ראש העיר שדרות: "אני מאמין בלאפשר לאנשים לבחור איפה הם יגורו – אלה שעוזבים ועוברים למרכז רשאים לעשות מה שירצו. אם אני רוצה להשאיר אותם בעיר צריך לאפשר להם שירותים בסיסיים, ריאות ירוקות, איכות חיים טובה, זמינות לעבודה ומקומות תעסוקה, ותחבורה ראויה - וכן תמריצים שיגרמו להם להישאר. לשם כך המדינה צריכה לסייע. כמו למשל הטבות המס". 


דוידי סיפר כי הוא ראש העיר שמשתכר הכי טוב באזור הדרום בגלל הנחות המס שהוא זכאי להן הודות לשבעת ילדיו. "זו דרך טובה להשאיר תושבים בעיר כמו שדרות, וזה מצריך השקעה מסיבית של מדינת ישראל. שתל אביב תחלק את העושר שלה".


עוד אמר דוידי, כי "לא קריטי לי להביא את תושבי ת"א אלינו. יותר קריטי לי להביא אנשים מאשדוד או מאשקלון לגור בשדרות. אנחנו מעניקים מלגות, מקימים דיור לסטודנטים וזוגות צעירים, אבל זה לא פרויקטים שמנהיגות מקומית יכולה לקחת על עצמה, המדינה חייבת לסייע".

 

רון שני, ראש מועצת משגב, אמר דווקא כי "הטבות מס לעובדים לא יעזרו, הן לא יביאו אנשים מהמרכז לפריפריה, הן מקסימום יקרבו אנשים מהסביבה. צריך להשקיע בחינוך, להשקיע בתשתיות, וכאן המדינה יכולה לעזור".


מירי רמון, שמאית רשות מקרקעי ישראל, אמרה כי "אנחנו כאן כדי לקדם פריפריה, בת"א לא מטריד אותי שמחיר הקרקע בשמיים. מי שרוצה לגור שם – שישלם. צריך לסבסד את הפריפריה. היו לנו מכרזים שלא היינו מצליחים לשווק כי עלויות הפיתוח היו גבוהות מערך הקרקע. אנחנו כקובעי מדיניות צריכים לחשוב מה לעשות כדי שהשווי הזה לא יהיה מטורף. המדינה צריכה להתוות מדיניות איך היא משווקת קרקעות בפריפריה בערך שפוי. צריך לראות איך משאירים את האנשים ומסייעים להם לעבוד בפריפריה, ולא מספיקה רק תחבורה טובה. אבא שלי גר בבאר שבע, בירת הנגב. פעם בשבוע מגיע לבית החולים בעיר רופא מומחה, פעם בשבוע כדי לתת שירות לכל תושבי באר שבע, דימונה, והסביבה – זה בלתי אפשרי. כך לא גורמים לאנשים להישאר או לעבור לעיר".


רמון חזרה על דברים שאמר לא פעם מנהל רמ"י עדיאל שמרון, כי "אנחנו ברמ"י מנסים לתת לשוק לעבוד ולא להפריע, אם אפשר לעזור ליזמים אנחנו עוזרים, אבל מתרכזים בלא להפריע. היזמים כן צריכים להרוויח כי אחרת הם לא יבנו בפריפריה, צריך לספק להם ודאות ככל האפשר, וזאת ע"י שומה אחת קבועה לאזורי תעשייה ותעסוקה".

 

 שולחן הפאנל

שולחן הפאנל (ארן דולב)