BETA

30.05.2018

15:14

 יואב גלנט ודני מריאן
יואב גלנט ודני מריאן
, צילום רמי חכם

"אנחנו 'סטארט-אפ ניישן'? בונים פה עם דיקטים, מסמרים ופטישים"

יו"ר איגוד המהנדסים דני מריאן: "אפשר לקצר בשליש משך הקמת בניין" • השר יואב גלנט: "בישראל לוקח לבנות שכונה כ-15 שנים - זו מציאות לא הגיונית. האזרח משלם את המחיר"

"בישראל הממוצע לבנייה של שכונה הוא כ-15 שנים, כאשר בעולם זה לוקח 3 שנים – זו מציאות לא הגיונית, ולנו קוראים 'סטארטאפ ניישן'", כך אמר היום (ד') שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, בוועידה הישראלית השנייה לתיעוש, חדשנות, בטיחות ואיכות בבנייה שערך איגוד המהנדסים.

 

השר הוסיף: "מה שמכשיל אותנו זה הפיצול בין כל המשרדים בממשלה – משרד הבינוי והשיכון אחראי על הקצאת השטח, משרד התחבורה על הכבישים, משרד החינוך על בתי הספר – ואין קואורדינטור אחד שמרכז הכל. אתה יכול להיכנס לחדר עם שלושים אנשים ואף אחד לא לוקח אחריות, ומי שמשלם את המחיר זה האזרח. תראו מה קורה בראש העין – האכלוס של הפרויקטים עוד לא הסתיים והתהליך התחיל לפני 20 שנה".

 

לדברי גלנט, "ענף הבנייה בכל העולם, לא רק בישראל, הוא בעל קצב השיפור בפריון הנמוך ביותר. איפה היו תעשיות הרכב, האלקטרוניקה, והחקלאות לפני חמישים שנה ואיפה הן היום? ולעומתן איפה תעשיית הבנייה? אנחנו אולי בונים קצת יותר יעיל ויפה משבנינו לפני חמישים שנה, אבל בסך הכל הענף לא השתנה בהרבה. היעד הוא לשבור את הפרדיגמה ולעבור לשיטת בנייה אחרת. כשם שאדם יודע שלא שווה לו להרכיב רכב בישראל, אבל כן שווה לו להיות פה ולפתח טכנולוגיות, כך צריך להיות בענף הבנייה – אנחנו צריכים לצאת מהקופסא ולפתח פה את המובילאיי של ענף הבנייה. לכן, משרד הבינוי והשיכון מעניק 40 מיליון שקל לתמיכה בחדשנות – החל מבנייה מודולרית והכנסה של אמצעים ממוכנים ועד הליכה לקצה הגבוה ביותר – חשיבה שונה לחלוטין של איך בונים", אמר.

 

"החדשנות תקצר בשליש משך הקמת בניין"

 

גם דני מריאן, יו"ר איגוד המהנדסים, דיבר על היעדר החדשנות בענף הנדל"ן. "הזוי שעל אף היותנו 'סטארטאפ ניישן', עדיין בונים פה עם דיקטים, מסמרים ופטישים", אמר מריאן. "למרות שבשנים האחרונות נכנסו לישראל שיטות בנייה מתועשות, המערכת עדיין לא מתגמלת את פיתוח החדשנות ובטח לא את יישומה".

 

מריאן קרא לקדם בנייה מתועשת, שתתרום לדעתו לביטחון הפועלים ולפריון העבודה שלהם באתר: "למעלה מ-50% מהבנייה בישראל נבנית בלוק אחר בלוק, בעוד באירופה בכל וילה שנבנית ניתן לראות מנוף קטן שמניף יחידות שנבנו מראש. חשוב להבין שבנייה מתועשת אינה בהכרח בנייה מאלמנטים טרומיים, בנייה מתועשת משמעותה קודם כל לבצע את העבודה הקונבנציונלית על ידי שימוש באמצעים מתועשים, דוגמת טיח מוכן מראש, תבניות ליציקת בטון במקום קרשים ודיקטים, ופיגומים מתועשים".

 

לדבריו, "שימוש נרחב בבנייה מתועשת יוכל לקצר תוך חמש שנים את משך הקמת בניין בשליש! בכחצי שנה עד שמונה חודשים! המרוויחים הראשונים מקיצור לוחות הזמנים הם כמובן לקוחות הקצה – רוכשי הדירות – אשר יוכלו להיכנס לדירה מהר יותר, ולחסוך כך עלויות שיכולות להגיע לממדים משמעותיים כמו שכר דירה וריבית על משכנתא. יש פה חשיבות לנו, המהנדסים והקבלנים, אבל מי שמרוויח הכי הרבה מתיעוש הוא האזרח, ולכן נדרשת פה מעורבות משמעותית של הרגולטור – כמו שרשות החדשנות מתמרצת סטארטאפים, הרגולטור צריך לתמרץ את הקבלנים לעשות את העבודה בצורה מתועשת", אומר מריאן.

 

"השר חיים כץ - פופוליזם של סיסמאות עם אפס עשייה אמיתית"

 

רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ, כהרגלו בתקופה האחרונה ירה חיצים בדבריו אל הרגולטורים. "בשבוע שעבר שוב נהרגו פועלי בנייה בישראל, ובעוד שאנחנו משקיעים הון ומאמצים למצוא וליישם כלים לשמור על הבטיחות באתרי הבנייה, בוחר שר העבודה והרווחה חיים כץ להתנהל בפופוליזם של סיסמאות עם אפס עשייה אמיתית. אמש השר הודיע שיחייב שימוש בפיגומים מתועשים לפי תקן מעודכן באתרי הבנייה, ואני בהחלט מברך על כך ונבצע את חובתנו, אבל מניעה אמיתית של תאונות באתרים דורשת להחליף דיסקט, הקנסות שמטילים עלינו על קלסר לא נכון לא יצילו אף אחד בשום מקום, מניעה אמיתית זה לסבסד ולאשר הכשרות, זה להסמיך עוזר מנהל עבודה שיהיה אחראי על נושא הבטיחות באתר, וכדומה".

 

בריק הוסיף: "מבחינת חדשנות בענף, לפני שנתיים מצאנו אוזן קשבת במשרד הבינוי והשיכון, הקמנו תכנית לפיתוח טכנולוגיות בתחום הבנייה, ואנחנו מתקרבים בצעדי ענק ללא פחות ממהפכה. אני קורא למשקיעים פרטיים וקרנות הון סיכון להכנס לזה – זה מפתח לקפיצה ברמה ובאיכותה של הבנייה, לשיפור הפריון ולזינוק בבטיחות".

 

פרופ' יחיאל רוזנפלד, מהמחלקה להנדסת מבנים מהמכון הלאומי לחקר הבנייה בטכניון, הוסיף: "היום בישראל קשה לומר שדייר נכנס לדירה ללא חרדה – והוא תמיד צריך לצפות לבעיות. דבר כזה לא אמור להיות כאשר הבנייה מתועשת, והמוצר הסופי אמין ואיכותי. באתר בנייה עובדים תחת אילוצים של לחץ זמן, סיכונים וצפיפיות, ומצפים לייצר מוצר איכותי, וזה לא אפשרי. עלינו לצמצם את משך העבודה באתר הבנייה למינימום".