BETA

08.05.2018

15:45

 יואב גלנט וערן סיב
יואב גלנט וערן סיב,
יחצ

הסוף לחאפרים? לראשונה הסדרה בענף השיפוצים בישראל

השר יואב גלנט חתם על תיקון לחוק: כ-10,000 קבלני שיפוצים יוכלו לקבל רישיון ולהירשם ברשם הקבלנים * הצרכנים אולי ישלמו קצת יותר, אבל יעסיקו קבלן מוסמך ומורשה

יום היסטורי לענף השיפוצים בישראל: לראשונה הענף שמגלגל מיליארדי שקלים בשנה יעבור הסדרה מקיפה שבאה לצמצם את תופעת ה'חאפרים' בענף. מעתה, 10,000 קבלני שיפוצים בישראל יוכלו לקבל רישיון ולהירשם בפנקס הקבלנים. קבלן ללא רישיון - יעבור על החוק.

 

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט חתם היום (ג') באירוע מיוחד על התיקון לתקנות רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות (סיווג קבלנים רשומים) (תיקון), התשע"ח-2018, אשר יאפשרו לקבלני השיפוצים להירשם בפנקס הקבלנים. עד היום פחות מ-10% מהם יכלו להירשם בפנקס הקבלנים, להחזיק ברישיון ולעסוק בעבודות שיפוצים באופן חוקי.

 

עד היום התאפשר רק לקבלנים המבצעים עבודות בהיקף של עד כ-1.5 מיליון שקל לקבל רישיון. מהיום, גם קבלן שיפוצים שמבצע עבודות קטנות של עד 350 אלף שקל יוכל להיות רשום בפנקס הקבלנים. מי שאינו רשום בפנקס הקבלנים אינו רשאי לבצע עבודות בהיקף העולה על כ-45,000 שקל.

 

מדובר במהלך משותף של משרד הבינוי והשיכון בראשות השר יואב גלנט ומנכ"ל משרדו חגי רזניק, והתאחדות קבלני השיפוצים בראשות ערן סיב. הצרכנים, מצדם מרוויחים מכך שהם מעסיקים קבלן שיפוץ מוסמך שחלים עליו בקרה ופיקוח. הם אולי ישלמו קצת יותר, אבל יעסיקו קבלן שיפוצים רשום, שעמד בכל התבחינים ונמצא מתאים וראוי.

 

כדי לקבל את הרישיון ולהירשם בפנקס רשם הקבלנים, השיפוצניקים יצטרכו לעבור מבחנים מקצועיים. את המבחנים ינסחו ויכתבו אנשי משרד השיכון, וקבלני השיפוצים יוכלו ללמוד במכללות מיוחדות בפרישה ארצית במיוחד לצורך הצלחה במבחנים אלו.

 

 

במסגרת זו, משרד הבינוי והשיכון והתאחדות קבלני השיפוצים יקדמו תכנית להכשרת קבלני שיפוצים, שתכלול הקניית יכולות מקצועיות ותכנים מתחום הבטיחות בעבודה. ההתאחדות תסייע לקבלנים להגיש את בקשותיהם לרישום בפנקס הקבלנים באמצעות קורסי הכנה מקצועיים. משרד הבינוי והשיכון סיכם עם התאחדות קבלני השיפוצים, כי עם הצגת תכנית הקורסים המפורטת, המשרד יקבע את היקף ואופן השתתפותו.

 

 

ניסיונו והכשרתו של קבלן השיפוצים הרשום נבחנים על ידי הוועדה המייעצת ורשם הקבלנים. הרשם גם רשאי להפנות את המבקש לבחינות מקצועיות בנושאים שונים, כגון בטיחות בעבודה, קריאת תכניות, ארגון אתר וכד'. 

 

15 מיליארד שקל בשנה

 

ענף השיפוצים מגלגל למעלה מ-15 מיליארד שקל, מתוכם, כ-6 מיליארד שקל על תחזוקה ושיפוץ במשקי הבית וכ-10 מיליארד שקל על עבודות שיפוץ ותחזוקה של מוסדות ומשרדים ממשלתיים.

 

לפי נתוני הלמ"ס, בישראל מתבצעים מדי שנה כ-300,000 שיפוצים של בתי אב, כאשר העלות הממוצעת לשיפוץ של דירה בגודל 100 מ"ר עומד על 300-350 אלף שקל (כולל עבודות אינסטלציה, חשמל, גבס, איטום ריצוף וחיפוי, צבע, התקנת כלים סניטריים, חומרי עבודה ועוד). המשמעות היא שחלק ניכר מקבלני השיפוצים הפועלים בתחום הביתי-פרטי יידרשו להחזיק ברישיון ויהיו נתונים לפיקוח ובקרה של משרד הבינוי והשיכון.

 

לדברי ערן סיב, "אני מנסה כבר 16.5 שנה להסדיר את הענף, עברתי עשרה שרי בינוי ושיכון שונים, כולם הבטיחו שיטפלו וקיבלו כותרות בתקשורת, אבל אף אחד מהם לא באמת עשה משהו. עד שהגיעו יואב גלנט וחגי רזניק, והם נרתמו למשימה וביצעו אותה על הצד הטוב ביותר. שר הבינוי והשיכון הרים את הכפפה במטרה לקדם ולייעל את ענף הבנייה בישראל לטובת הקבלנים והאזרחים. עד היום הסתננו אלפי 'חאפרים' לתחום, מעתה הציבור צריך להבין שהוא יכול לדרוש מקבלן שיפוצים רישיון, שיעיד שיש לו את הידע המקצועי והוותק לקיים עבודות כנדרש. אנו נמשיך ונסייע לקבלני השיפוצים בתהליך קבלת הרישיון ונפתח קורסים עיוניים ומעשיים, שיקדמו את הרמה המקצועית של הענף".

 

השר גלנט הוסיף באירוע: "זהו יום היסטורי לענף השיפוצים. אנחנו עושים היום הסדרה של הענף כולו. עד היום כל אחד שרצה יכל להחליט שהוא קבלן שיפוצים, בלי כל הרשאה או הסמכה, ולבצע עבודות עבור האזרחים. לפעמים זה עובר חלק אבל לרוב הכשלים מתגלים. זה מצב לא רצוי במדינה מסודרת.

 

"מהיום אנחנו נותנים סיווג לכל קבלני השיפוץ, שכולל הכשרה והדרכה שלהם, אנחנו מספקים גם פיקוח ובקרה שיכולים לקדם אותם במעלה הדרגות המקצועיות, ולבסוף אנחנו נותנים להם הסמכה - תעודה ממשרד השיכון. המשמעות היא שלאזרח יש כתובת לפנות אליה – המדינה, התאחדות קבלני השיפוצים, והתאחדות בוני הארץ. זה ייתן לאזרחים אבא ואמא לפנות אליהם, ויסייע גם לתעל את הצרכנים לעבר הקבלנים הנכונים שכדאי לעבוד איתם. אנחנו קוראים לאזרחים לבקש רק קבלני שיפוצים עם תעודות כאלה", אמר גלנט.

 

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון חגי רזניק אמר: "אם אנחנו כרגולטור לא נדע להתייחס לאזרחים הפשוטים, והשיפוצניקים ימשיכו להיות שקופים – אנחנו פסחנו על האזרח. במהלך זה אנחנו החזרנו את הכוח לאזרח שחוסך שקל לשקל, כי הרי רוב האזרחים עושים שיפוץ בביתם, הם לא קונים דירה אחרת, אז המהלך הזה הוא למענם".

 

נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק הוסיף באירוע: "מדובר במהפכה אמיתית בענף השיפוצים בישראל. בעוד זמן קצר הענף יהפוך לענף עסקי מסודר. המהפכה הזו תגיע למאות אלפי בתים בישראל, כל קבלן ייבחן תחת אמות מידה שטרם היו, מה שיבטיח עבודה מקצועית ואחראית יותר. השיפוצניקים יעברו בחינה מקצועית, רשם הקבלנים יעקוב אחרי הפעילות שלהם ויבטיח שהם ישמרו את רמתם המקצועית. זה ייצר ודאות ללקוחות, יבטיח תחרות גבוהה, וייתן ביטחון. אם יקרה גם מה שאני מכוון אליו - שהשיפוצניקים ייתנו תעודת אחריות לשנתיים - זו בכלל תהיה מהפכה אמיתית".