BETA

25.08.2016

11:59

נושאים חמים

"ילדת שמנת מבבלי": מתגברת המחאה נגד השרה שקד

על רקע נסיגת הממשלה מהחלטתה לחזק את ישובי הצפון, השרה איילת שקד למדה על בשרה שבעידן הרשתות החברתיות, לעתים כדאי לשקול את מילותינו בקפידה יתרה. צפו

לפני מעט יותר משנה, הכריזה ממשלת נתניהו על תוכנית אסטרטגית מהפכנית לחיזוק הצפון. במסגרת התוכנית, בהובלת שר הכלכלה ופיתוח הנגב ונגליל, אריה דרעי,  הייתה אמורה להעביר כמעט 20 מיליארד שקלים במטרה לשקם אזורים מוחלשים ולצמצם את הפער עם התפתתות שאר חלקי הארץ - הן מבחינת תשתיות והן מבחינה חברתית.

 

לצערנו השבוע למדו תושבי הצפון על בשרם, כי בפוליטיקה, הבטחות אינן שוות את הנייר עליהן הן נכתבות, וכי התוכנית הזו, שזכתה לשלל כותרות ביוני 2015, לא קיבלה שום תקצוב בתקציב הדו שנתי שהגישה הממשלה לאישור.

 

אז מה הקשר לשרה איילת שקד? ובכן, מעבר לעצם היותה חלק בלתי נפרד מאותה הממשלה שדרכה ברגל גסה על הבטחותיה לתושבי הצפון, בתיאום "מופלא" העלתה השרה המכובדת את הפוסט הבא שכותרתו "מחזקים את הצפון":

 

 

 

וכך כתבה שם:

"מחזקים את הצפון! אף פעם לא כיף להגיע להוצאה לפועל, אבל בזכות היחס האדיב של עובדי ההוצאה לפעול, לפחות יוצאים מכאן עם חיוך. חנכנו את המבנה החדש והמושקע של ההוצאה לפועל בקרית שמונה. אני מודה למנהל רשות הגביה, תומר מוסקוביץ', על העבודה החשובה שהוא עושה".

 

כן, על פי השרה שקד, פתיחת סניף של הוצאה לפועל בקריית שמונה, רשות האכיפה והגבייה שמטרתה לחלט רכוש, בין היתר, מכל מיני חסרי כל שחייבים כספים לבנקים - היא בבחינת חיזוק תושבי הצפון. כמובן שלא תמצאו שום אזכור להחלטה האומללה של שקד וחבריה, אבל כפי שלמדה כבוד השרה - הפרסום ברשת הוא דו כיווני.

 

הנה חלק מהתגובות הסוערות להן זכה הפוסט, מגולשים שפשוט לא יכלו להתעלם מהעיתוי וזריית החול בעיניהם כפי שבאו לידי ביטוי בכותרת הצורמת "מחזקים את הצפון":

 

גולשת אחת כותבת:

"בזה את מחזקת את הצפון? עם הוצאה לפועל?
את התקציבים השמנים לחינוך ורווחה אתם שופכים על השטחים והמתנחלים ואת הצפון אתם עושקים ומייבשים.
עכשו תוכלו לגבות את החובות ביעילות כי בצפון יש הרבה בעלי חוב עניים שלא ימצאו עבודה משום שהצפון הוא לא בראש של ממשלת הימין המנוולת שאת שותפה בה".

 

אחרת כתבה:

"ככה את מחזקת את הצפון? באמת כל הכבוד. גוף שמטרתו לרדוף אנשים שחייבים סכומים של אלפי שקלים. ובעוד שטייקונים כמו תשובה שחייבים מאוד מיליונים לבנקים ,כלומר לציבור, הם מסתובבים כאדונים בכנסת ועושים עסקים עם חברי הקואליציה שלך. את מי את מחזקת פה בדיוק? הפוסט הזה נכתב כאילו נחנך איזה חדר מיון חדש בבית חולים זיו, או שהשגת תקציב לחינוך או מפעל חדש הוקם.. עד כמה את צינית השרה שקד?"

 

גולש אחר, שהזדהה כמצביע הבית היהודי כתב:

"את כל כך נלעגת, השרה שקד, ואני כותב את זה כאדם ימני. את כל כך נלעגת כשאת מסבירה על החיים הטובים, לאחר שסידרת חיים טובים לאומללים מהצפון הרחוק בדמות לשכת הוצאה לפועל, כשהם שנים בוכים על חדר מיון קדמי בקרית שמונה, הבטחה שלא ממומשת. את כל כך נלעגת שאת חושבת כי כדי לשפר את איכות חייו של הצפוני בפריפרייה יש להיכנס עוד ועוד לכיסו, להוציא, לסחוט, לגמור ולחסל את כוחו הכלכלי, ואז הוא כבר לא יצטרך חדר מיון - בית קברות יספיק לו, ואת הקבורה בקומות הביטוח לאומי כבר ישלם... הבית היהודי - פשוט איכס, אם את נציגתו וזוהי דרכו".

 

ושאר התגובות לא היו כל כך רחמניות:

 

"כותרת אומללה וצינית לפתיחת שירות שחוץ מנגישות אין בו שום דבר ולא כלום בחיזוק הצפון. חיזוק הצפון זה לאשר את התוכנית שנקבעה בעלות של 18 מיליארד. כדי שיהיו פחות נזקקים לבניין המפואר שפתחת של ההוצאה לפועל. חיזוק הצפון זה לפתוח במידיי שירות הכרחי ובסיסי של מיון קדמי משודרג. במקום לפתח את התעשייה, התרבות, התחבורה, החינוך ועוד את מתפארת בפתיחת מבנה. הסתובבת בגליל כדי לראות איך הכל נסוג ולא רק עומד במקום לעומת שאר חלקי הארץ?? כנראה שלא".

 

"אין גבול לאטימות שלך. ככה את מחזקת את הצפון? ״עכשיו המעקלים יגיעו אליכם בחצי מהזמן!״
ברור שהכוונה היתה להקל על הבירוקרטיה, אבל לשים זאת תחת ספין של חיזוק הצפון זה פשוט ציניות שיש בה סטירת לחי לכל תושבי הצפון והפריפריה. בתי חולים חדשים? בתי ספר? תשתיות שלא חודשו בפעם האחרונה לפני שני עשורים? לאאא, נעשה את זה אחר כך, קודם צריך לטפל בנושאים הדחופים, כמו משרדים של הוצאה לפועל!"

 

"רק ילדת שמנת מנותקת משכון בבלי מסוגלת לכתוב 'מחזקים את הצפון' בהקשר לגוף שרודף את החלשים ביותר בחברה. זו כבר לא טיפשות או חוסר טקט, זו רשעות שנושבת מלב קפוא. את אכן פרצופו של הימין".

 

אבל אם חשבתם שזה נעצר כאן, אתם טועים. מסתבר שבזמן שהממשלה העלימה את התוכנית המדוברת לחיזוק הצפון, השרה שקד מצאה לנכון להמשיך ולהעלות סרטונים ותמונות משם שמטרתם, כביכול, היא חיזוק ידי התושבים, אותם התושבים שהממשלה בה היא חברה קיפחה:

 

 

הצעד הזה, המנותק לא פחות מהקודם, זכה גם הוא למטח של עלבונות כנגד המשך זריית החול בעיני התושבים, שכאמור, ציפו לחיזוק תקציבי בעל ערך ולא עוד סרטון יחסי ציבור עצמיים של השרה בפייסבוק:

 

"יא מנותקת ברמות של חללית בחלל העמוק!!! הממשלה שאת נמצאת בה בדיוק 'שכחה' את ההבטחות שלה לתיקצוב הפריפריה הצפונית !!! את מוזמנת לכנס חירום אזורי - ממשלת ישראל שוב משקרת לתושבי הגליל- הגיע הזמן לפעול להבין באמת את המצוקות שלנו ...."

 

ואילו מישהו שהזדהה כתושב מרום גולן כתב:

 

ברור שהחיים שלך טובים. את חיה במרכז בו מרוויחים באחוז ניכר יותר מתושבי הגליל והגולן, כשתעופי מהכנסת מחכה לך מגוון רחב של משרות לא כמו בגליל ובגולן ומה איכפת לך מתושבי הגליל והגולן אותם זנחת עם המפלגה שלך והממשלה בה את יושבת. אז עשית סרטון סטייל ערוץ החיים טובים, נפתול האח אכל שוקולד בדה קרינה והרוה"מ אכל אצל נחי ברמות ואנחנו תושבי הצפון נמשיך לאכול את הבולשיט שלכם עד... יום הבחירות. מחכים לכם בקלפי.. ואל תבואי לגולן או לגליל להתחנפן... לא נקנה אותך אז כמו שלא קונים היום."

 

גולשת אחרת הטיחה בה:

"איפה ה18 מיליארד לחיזוק הצפון? רק בדיבורים אתם טובים"

 

 

כנס החירום של תושבי הצפון
 

כנס החירום של תושבי הצפון(סטודיו גולן)

 

ובינתיים אנו מדווחים על התאגדות חדשה של תושבי הצפון כנגד צעדי הממשלה: "כ150 פעילים חברתיים אצבע הגליל וקריית שמונה התכנס לכינוס חירום אזורי " מספרים שם ,"בעקבות החלטת הממשלה לגנוז את התוכנית המובטחת לחיזוק הצפון בעלות 18 מיליארד.  אנשי תנועת "שינוי כיוון" שיזמו את הכינוס שחררו את ההודעה הבאה: "עוד לפני הכנס השרה איילת שקד הצליחה לעורר זעמם של התושבים שפרסמה פוסט בו מתגאה כי היא "מחזקת את הצפון" בעקבות פתיחת סניף הוצאה לפועל בעיר קריית שמונה."השרה שקד שברה את שיאי הניתוק של שרי ממשלת ישראל, פשוט לא יאומן שזו הבשורה של הבית היהודי לגליל- היא כנראה שכחה שבנט הציב תנאי כניסה לממשה בדמות תוכנית לאומית גליל- בסוף נשארנו עם סניף הוצלא"פ".

 

וכך נכתב בעמוד הפייסבוק של ההתארגנות: "כזכור במשך שנתיים הבטיחה הממשלה תוכנית פיתוח כלכלי לצפון עקב שיאי הגירה שלילית ואבטלה והיעדר עצום של מקומות עבודה ושירותי רפואה. בליל אישור התקציב על ידי הממשלה נעלם פרק התקציב המיועד ולבסוף לא הוקצה אף סכום לחיזוק הפריפריה הצפונית וכף גם הגליל נשאר מחוץ לתקציב" כך נכתב בהודעה ששוחררה לתקשורת. "ממשלת ישראל שיקרה לנו וכעת מספרת על חיזוק הצפון בהקמת סניף הוצאה לפועל, אם צריך נבעיר את הגליל בסדרת מהלכים משותפים" בין היוזמות: מאהל מחאה מול מוצבי חיזבאללה, "נפנה לנסראללה אם צריך כי ביבי כבר הפסיק להקשיב".

 

 

כנס החירום של תושבי הצפון
 

כנס החירום של תושבי הצפון(ניסן זאבי/ כנס החירום של תושבי הצפון)

 

במקביל גם הסטודנטים בצפון לא יושבים על הגדר, ואנו מדווחים כי אגודת הסטודנטים תל חי התגייסה גם היא למאבק: "אגודת הסטודנטים החליטה להירתם לכנס כי היא רואה חשיבות במעורבות סטודנטיאלית אקטיביסטית באיזור בו אנו לומדים. אנו מאמינים שרובנו רוצים להישאר כאן אחרי התואר. תוכנית עם תקציב דו שנתי יכולה להשפיע עלינו בהיבטים של תעסוקה וחיזוק קהילות צעירות ולכן אנו קוראים לכמה שיותר סטודנטים ותושבי האיזור להיות מעורבים בתהליך"

 

על רקע כל זה, זוכה השרה שקד לתמיכה מפתיעה דווקא  מיריבתה הפוליטית, זהבה גלאון ממרצ, שפירסמה פוסט תמיכה בשרה מהבית היהודי. וכך כתבה גלאון: "אל תתרגלו לזה, אבל אני מתכוונת להגן רגע על איילת שקד. שקד העלתה אתמול תמונה לטוויטר מפתיחת לשכת הוצאה לפועל חדשה בקריית שמונה עם הכיתוב "מחזקים את הצפון!" וזכתה לקיתונות של לעג. אני מבינה למה הלעג הזה הגיע. יש הרבה מאוד אנשים שעבורם 'הוצאה לפועל' היא הזרוע האכזרית ביותר של המדינה, שפוגעת קודם כל במי שממילא אין לו. כל מי שראה פעם את אנשי הוצאה לפועל מגיעים לביתו או לבית קרוביו, כל מי שראה אותם מתחילים לחפש מה לקחת, מבין מיד עד כמה לא רגיש היה הניסוח של הציוץ של שקד".

 

 

"אבל פתיחת לשכת הוצל"פ היא דבר חשוב, שמסייע קודם כל לאלו שחייבים כסף. לשכה מרוחקת לא מעלימה את החוב או את הסנקציות של המדינה. היא לא תעצור עיקול של החפצים שלכם. היא רק תקשה עליכם לפתור את הבעיה. פתאום בעלי חוב מוצאים את עצמם צריכים לוותר על יום עבודה, יום קריטי עבור רבים, רק כדי לצאת לנסיעה ארוכה ומיותרת לסידורים בהוצל"פ; לשכה קרובה חשובה גם עבור נשים שהגרוש שלהן לא מעביר להן מזונות, והן צריכות להיטרטר חצי מדינה רק כדי להשיג את הכסף לעצמן ולילדים.

 

"המדינה יכולה וצריכה לעשות הרבה יותר עבור הצפון", המשיכה גלאון, "ההשקעה הישראלית בפריפריה מבישה, וכספים שהיו צריכים להגיע ליישובים בצפון ובדרום מוטבעים בהתנחלויות מבודדות ובהטבות מס לטייקונים. אבל כדאי לבקר את איילת שקד על חלקה בקביעת סדרי העדיפויות האלה, ולא על הניסיון שלה לגרום למשרד המשפטים לשרת טוב יותר גם את הפריפריה. הלוואי שהיינו רואים יותר מעשים כאלה ופחות תכנון יחידות דיור ביישוב היהודי בחברון, למשל".