28.05.2017

00:45

נושאים חמים

על השחיטה: מה מתרחש מאחורי הדלתות הסגורות של המשחטות המובילות בארץ?

פינת "המפצח": כמיליון עופות נשחטים מדי יום במדינה בשחיטה כשרה, שאמורה להיות הומנית יותר. תיעוד נסתר שהגיע לידי חדשות 10 מוכיח שבמקרים רבים מדי בעלי החיים ממשיכים לחיות - גם לאחר השחיטה • אזהרה: התמונות בכתבה קשות לצפייה

האמת מאחורי תעשיית השחיטה הכשרה: הקצב במשחטת הוד חפר הוא בלתי נתפס. 15 תרנגולים בדקה עוברים תחת הסכין של השוחט. אין זמן לבזבז - המפעל צריך להרוויח. אלא שבשלב הזה, לאחר שהשוחט שיסף את גרונו - אמור התרנגול למות מיד. המציאות- פעם אחר פעם שונה.


כדי לוודא שהתרנגול ימות במהירות האפשרית לאחר השחיטה הכשרה, הוא מוכנס לתוך קונוס עם הראש כלפי מטה. הרעיון דווקא הומני: לאפשר לחתך להישאר פתוח ובכך לגרום לדימום שיסיים את חייו במהירות האפשרית. אלא שבפועל בשל קצב העבודה המוטרף תרנגולים רבים נזרקים אל מחוץ לקונוסים.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

טראמפ: "נתניהו חבר שלי והבטיח לי שהוא מוכן להתקדם לשלום"

שטייניץ: "טראמפ - שינוי מדיניות טוטאלי לגבי איראן"

קריסת מערכות: "בריטיש איירווייז" ביטלה את כל טיסותיה שתוכננו להיום מלונדון

 

הם מסתובבים דקות ארוכות, מדממים באיטיות וגוססים בייסורים. במקרים אחרים הם מושלכים דווקא אל תוך הקונוס אבל ראשם מקופל בתוכו באופן שאינו מאפשר איבוד של דם. גם במקרים הללו- הדרך אל אובדן ההכרה - ארוכה ואכזרית.

 

 

 

גוססים בייסורים. תרנגולים במשחטה
 

גוססים בייסורים. תרנגולים במשחטה(חדשות 10 - צילום מסך)

 

הרב הראשי לישראל- הראשון לציון - מתגאה ברחמנות של השחיטה היהודית. בניגוד לגויים, הוא מתגאה, אצלנו בעל החיים לא סובל. אלא שבמציאות הסבל נמצא בכל מקום. וזה לא קורה במשחטה ספורדית או רק בתרנגולים. זאת השיטה.

 

כך לדוגמא במשחטת סופר עוף מסיימים את חייהם מאה אלף ברווזים בשנה. גם בהמקפידים על הכשרות - כל עוד היא לא פוגעת ברווחים. רבים מהברווזים בצילומים חיים, למרות שנשחטו לפני זמן רב. הם מרימים את ראשם, ממצמצים, אחד אפילו הולך בתוך שלוליות הדם. ברי המזל, למרבה האבסורד, הם אלו שמתו מזמן. האחרים ייכנסו למכונת המריטה, זו שמסירה מהם את הנוצות, כשהם לגמרי בחיים.

 

 

אכזריות השחיטה הכשרה במשחטת
 

אכזריות השחיטה הכשרה במשחטת "הוד חפר"(חדשות 10)

 

כבר לפני שנתיים התחייב שר החקלאות אורי אריאל להציב מצלמות שישדרו בלייב את הנעשה במשחטות היישר לחדר הבקרה של הרגלוטור - משרד החקלאות. זה טרם קרה .לא רק שמשרד החלקאות לא מפקח על הנעשה במשחטות- גם כאשר מובאות לפתחו ראיות חד משמעיות- הטיפול בהן לוקה בחסר.

 

השאיפה למקסם את הרווח על חשבון בעלי החיים - הביאה את תעשיית הבשר לקצב ולמספרים בלתי הגיוניים. אי אפשר לשחוט 80 תרנגולים בדקה, יותר ממיליון עופות מדי יום בישראל, ולהישאר הומניים גם אם מדובר בשחיטה יהודית כשרה. הגיע הזמן לחשוב מחדש על כללי המשחק של התעשייה הזאת, שאיבדה מזמן צלם אנוש. וזה מתחיל בהחלטה אישית של כל אחד מאיתנו לגבי מה שהוא מכניס לפה.

 

 

תגובות לכתבה

תגובת "הוד חפר": הסרטון שהוקרן בכתבה הוא סרטון ישן וממוחזר, לא רלוונטי, שצולם לפני יותר משנתיים. בשל הזמן הרב שחלף מאז איננו יכולים לבדוק כיום את ה"עובדות" לכאורה שהוצגו בו. בשנים האחרונות השקענו ואנו עדיין משקיעים סכומי עתק ב״הוד חפר״ וכיום הוא מהמפעלים המתקדמים והמודרניים ביותר בארץ ובעולם.

 

תגובת "סופר עוף": המשחטה פועלת תחת השגחה צמודה של משרד הבריאות, משרד החקלאות והרבנות ועומדת בכל התקנים והנהלים הנדרשים. נוסף על כך, המשחטה מספקת את שירותיה לקהילות חרדיות המקפידות על נוהלי כשרות מן המחמירים בארץ. נושא הכשרות נבדק בקפידה על ידי נציגים רבים שנוכחים בעת השחיטה.

 

תגובת משרד החקלאות: משרד החקלאות שמח לבשר כי השלים לאחרונה תהליך מכרז ובחירת מפעיל מקצועי שיציב מצלמות במשחטות. במקביל, משרד החקלאות ומשרד המשפטים קרובים להשלמת חוק שיחייב את כל המשחטות בהצבת המצלמות. המשרד רואה בחומרה רבה כל פגיעה בבעלי חיים ובבריאות הציבור ולכן עושה ככל יכולתו לאתר ליקויים ולתקנם באופן מידי. תהליך השחיטה של בעלי חיים אינו מראה נעים לצפייה. עם זאת, גם תמונות שנראות קשות אינן בהכרח ליקויים.

 

תגובת הרבנות הראשית: נוהלי הרבנות הראשית למשחטות קובעים כי נדרש לצמצם את הצער והסבל הנגרם לעופות מרגע ההובלה ועד לאחר השחיטה, בהם בדיקת הסכין והנחת התרנגולת במתקן המיועד. הרבנות קוראת לכל הרבנים האחראים ובפרט לרבני המשחטות ובתי המטבחיים, משגיחי הכשרות, השוחטים והמפקחים, לדווח לגורמים הווטרינריים המוסמכים על פי חוק בכל מקרה שהם נחשפים להתעללות בבעלי חיים במפעלי השחיטה.