BETA

07.03.2015

22:10

נושאים חמים

30 אלף משתתפים בעצרת, מאיר דגן: "משבר המנהיגות הוא החמור מאז קום המדינה"

שבוע ימים לפני שהכיכר תיכבש מחדש על ידי תומכיו של נתניהו, התייצבו משתתפים מכל רחבי הקשת שבין המרכז לשמאל במרכז תל אביב, על מנת לקרוא להחלפת השלטון ולפתרונו של המשבר המדיני. ראש המוסד לשעבר: "במשמרת של נתניהו ניהלנו את המלחמה הארוכה ביותר מאז מלחמת השחרור, אבל המערכה הסתיימה באפס הרתעה ואפס הישגים". המרוויח העיקרי מהצלחת האירוע: יצחק הרצוג

עשרה ימים טרם הבחירות, התייצבו הערב 30 אלף בני אדם לעצרת "ישראל רוצה שינוי" בכיכר רבין. זאת, שבוע בלבד לפני שכמות דומה של אנשים צפויה להתייצב בכיכר, על מנת לקרוא לשימור שלטונו של בנימין נתניהו.


באירוע נשא דברים בין היתר ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, אשר טען כי "משבר המנהיגות הנוכחי הוא החמור ביותר מאז קום המדינה". דגן, שהעיד על עצמו כנטול שאיפות פוליטיות, הזכיר גם כי ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו, מכהן בתפקיד מזה שש שנים - ונענה בקריאות בוז רמות.


"במהלך שנות שירותי נשאתי את תמונתו של סבי לפני שנהרג על ידי הנאצים. הבטחתי שהשואה לא תחזור ועשיתי ככל יכולתי לקדם את ההבטחה. ישראל היא מדינה שמוקפת אויבים, אבל אויבים לא מפחידים אותי. אני מפחד מהמנהיגים שלנו, מאובדן דרך, נחישות ודוגמה אישית. אני חושש מהססנות וקיפאון מדיני. מפחד ממשבר מנהיגות", אמר דגן בפתח דבריו.


על פי דגן, בשש השנים בהן כיהן נתניהו כראש ממשלה לא הובל שום מהלך אמתי לשינוי פני האזור. "במשמרת של נתניהו ניהלה ישראל את המערכה הארוכה ביותר מאז מלחמת השחרור, שהכניסה עורף תחת אש. שילמנו מחיר דמים כבד, אבל המערכה הסתיימה באפס: אפס הרתעה ואפס הישגים מדיניים. המערכה הזו רק הניעה גלגלי השעון אחורה, עד לסיום מהלחמה הבאה ואם לא די בכך, הגענו לעימות חסר תקדים עם הידידה הגדולה ביותר והשותפה שלנו, ארה"ב".


לסיום אמר דגן "יש לי חלום להוריש לשלושת ילדיי ושבעת נכדיי חברה אחרת. אני חולם שיוכלו להקדיש את חייהם לצמיחה, לפיתוח, להגשמת חלומות ולא למלחמה על הבית. הייתי רוצה להבטיח להם חיים טובים מכפי שאני חוויתי. חברה, שתשוב לשורשים ותיקח אחריות על גורלה".

 

 

מאיר דגן:
 

מאיר דגן: "סופרים לאחור עד המלחמה הבאה"(רויטרס)

 

בזירה מדווחים כי הכיכר והרחובות הסמוכים לה כבר עמוסים עד אפס מקום. 16 שנה לא נראתה אנרגיה שכזאת בקרב אנשי השמאל להחליף את השלטון, ועם זאת הפעם מדובר גם במשאב כלכלי. על פי הערכות הושקעו 6-7 מיליוני דולרים בקמפיין השמאל, שתכליתו החלפת שלטון נתניהו.


מרביתו של אותו סכום מושקע במדיה ובפרסום, וכמובן אירוע מחאה אחד. ביום הבחירות עצמו מתוארת פעילות נרחבת נוספת שנועדה להעלות את אחוזי ההצבעה בקרב הציבור, ובכללו גם הציבור הערבי. זאת, כאשר איש המפתח בקמפיין הוא המיליארדר הישראל דניאל לובצקי.


על פניו, מדובר בעצרת בלתי מפלגתית, אלא שהיא קוראת להחלפת שלטון נתניהו, ולכן צפויה לשרת בעיקר את מתחרהו הישיר של נתניהו על תפקיד ראש הממשלה הבא - יצחק הרצוג. יתרה למעשה, הצלחתה של העצרת עשויה אף לפגוע במפלגות שמתחרות על אותו מנדט עם מפלגת המחנה הציוני, בהן יש עתיד ומרצ.


יש להדגיש כי מדובר בעצרת מדינית, כלומר היא אינה מביעה מחאה על נושאים כלכליים חברתיים. לא בכדי, בהמשך הערב נאמה בה אלמנתו של הקצין דולב קידר, שנפל במבצע "צוק איתן".