BETA

21.02.2015

23:06

נושאים חמים

נוצלו ונזרקו: סיפורם של סייעני שירותי הביטחון שכעת נאלצים להילחם על חייהם

אמין אל-חאג' הידוע בכינוי "רומינגה" היה האיש של המוסד עמוק בתוך לבנון, הוא נתן ידיעות זהב שהצילו את חייהם של ישראלים רבים. גם ריאד כנען היה סוכן של קהיליית המודיעין הישראלית, בבוקר היה מעביר מידע לעראפת בערב מעביר את המידע ל'מייק' המפעיל שלו. היום שניהם מתקשים לשרוד ומנהלים את קרב חייהם, או יותר נכון את הקרב על חיים, דווקא נגד המדינה אותם שירת

אמין אל חאג' - פעם שם הקוד שלו היה נלחש בין ראשי קהיליית המודיעין הישראלית כאדם שיכול לעשות הכול. רומינגה קראו לו אז בין מסדרונות המוסד ויחידה 504 של חייל המודיעין, הוא היה האיש שלנו עמוק בתוך לבנון. הוא היה מקורב לבכירים ביותר בלבנון, היום הוא יכול לראות אותם רק בטלוויזיה. אמין סובל מבעיות רפואיות קשות ואין מי שעוזר לו לטפל בעצמו.


בימים שבהם היו עוד צריכים את הסייען הבכיר ביותר של המוסד, הוא לא רק העביר מידע שוטף, אלא הפעיל רשת שלמה של מודיעים שעבדו בעבורו ודיווחו על הכל. תזוזת כוחות של אש"ף, מקומות מסתור של בכירי הארגון וידיעות זהב שהצילו חיים של הרבה ישראלים. אמין המרותק לביתו היום לא היה היחיד שנוצל ונזרק.


ריאד כנען, היה האיש שלנו באש"ף. ישב במשרד שצמוד לזה של אבו ג'יהאד, הוא העביר בכל בוקר מידע ישירות למשרדו של יאסר ערפאת ובכל ערב, דרך משדר סמוי בקיר האמבטיה העביר את אותו מידע למפעילו במוסד.

 

 

אמין אל חאג': סייען מוסד לשעבר
 

אמין אל חאג': סייען מוסד לשעבר(חדשות 10)

 

400 שקלים בחודש שמקבל כנען מהמדינה, מספיקים לדירת ארבעה חדרים, בצד הפחות מוצלח של נצרת עילית. בדירה חיות 14 נפשות, כולן משפחתו של כנען שנאלץ לברוח לישראל לאחר הנסיגה. ככה נגמר סיפור הריגול עבור אחד הנכסים המודיעיניים החשובים של ישראל בעשורים האחרונים. מרחק שנות אור מההבטחות שכנען טוען שקיבל אז בגרמניה בפגישה עם המפעיל מהמוסד שקרא לעצמו "מייק".


אחרי שנתיים ברחוב ולא מעט מכתבים, מקבל כנען דיור מהמדינה, אבל ממשיך להיאבק במוסד. הוא תובע את הארגון בטענה שהובטחו לו חצי מיליון דולר. במוסד מודים שסייע רבות אבל מכחישים שהבטיחו תשלום שמן.


השינוי בחייהם של הסייענים הגיע לאחר הסכם אוסלו, ישראל מתחילה לסגת מהשטחים ולטפל בעשרות הסייענים שהתרפקו על דלתותיה. בשב"כ מקימים את מנהלת השיקום, שתפקידה לעזור לכלל הסייענים של קהיליית המודיעין. למרות זאת, מבינים הסוכנים כי יהיה עליהם לנהל קרב על הישרדותם בישראל.

 

 

ריאד כנען סייען מוסד לשעבר:
 

ריאד כנען סייען מוסד לשעבר: "הצלתי חיים של חפים מפשע, אני לא מצטער"(חדשות 10)

 

"אני חושב שאנחנו כחברה ישראלית צריכים לתת יותר למי שסייע לנו כל כך הרבה. אני חושב שאנחנו נותנים להם מה שהמדינה מסוגלת, אבל מגיע להם הרבה יותר", מעיד אריאל רוניס, מנהל אזור במנהלת השיקום של שב"כ לשעבר.


"מדובר באנשים שסיכנו את חייהם ואת חיי משפחתם לטובת עם ישראל ולראות את הילדים שלהם נופלים לפשע, בגלל חוסר הטיפול של המדינה בעניין זה מאוד כואב", אומר מיכאל טופולו שהפך את הטיפול בסייענים לפרויקט חייו. "ראיתי הרבה דברים וגם איבדתי לקוחות שחוסלו על ידי הרשות", הוא מוסיף.

 

תגובת השב"כ:

 

"בשנת 1995 הוכר אמין כמי שזכאי לטיפול של המנהלה. במהלך אותה שנה בחר מיוזמתו ומטעמיו לנתק את הקשר עם גורמי המנהלה. יצוין כי באותה עת, בשל התנהלותו של אל-חאג', לא הושלם הטיפול בהסדרת מעמדו בישראל. לאחרונה דחה בית המשפט המחוזי בחיפה עתירה שהגיש בנוגע לטענותיו לקבלת מעמד קבע בישראל. בימים אלה, על אף שהוזמן על ידי רשות האוכלוסין להסדרת מעמדו, אל-חאג' עומד בסירובו לשתף פעולה בעניין".

 

לאורך השנים מטופל כנעאן במסירות רבה על ידי הצוות השיקומי במנהלה, ותוך השקעת משאבים חריגים, במטרה לאפשר לו ולבני משפחתו לקיים אורח חיים נורמטיבי. בשנת 1997 רכשה המנהלה עבור מר כנעאן דירה בנצרת עילית בה מתגוררים הוא ובני משפחתו המורחבת. בימים אלה מסייעת המנהלה למר כנעאן, בין היתר, בסיוע כספי חודשי משמעותי. עוד יצוין, כי מר כנעאן מרבה לפנות לאומבודסמן, שאף השתתף לאחרונה בפגישה בביתו עם ראש המנהלה והתרשם באופן בלתי אמצעי מהטיפול המסור לו הוא זוכה"