BETA

16.03.2014

00:09

נושאים חמים

מתחת לאפינו: ארגון אל-קאעדה פועל בתוך גבולות ישראל

קבוצות אסלאמיסטיות קיצוניות, המשתייכות לאל-קאעדה, מנסות כבר כמה שנים לבצע פיגועים בישראל. התופעה מתגברת, ויותר ערבים ישראלים מצטרפים לארגון הטרור. השיא הגיע כשבדצמבר 2013 ניסתה חוליה של הארגון להוציא לפועל פיגוע בבנייני האומה בירושלים. רכז שב"כ לשעבר: "יוצרים איתם קשר דרך האינטרנט ואומרים להם שילמדו אותם כיצד להכין חגורת נפץ"

סוריה היא כבר מזמן לא רק זירה של מלחמת אזרחים מקומית, היא גם הלב הפועם של תנועת הג'יהאד העולמית, והערבים הישראלים שנוסעים לשם- לא חוזרים אותו הדבר. אלפי מתנדבים מוסלמים נוהרים לסוריה בשנים האחרונות. אזרחי תימן, רוסיה, צ'צניה, אוסטרליה ואפילו ארצות הברית, כולם נענם לקריאת מלחמת הגי'האד העולמית שעליה הכריז מנהיג אל-קאעדה לפני שנתיים.

 

הערב ההיסטורי שבו אמריקה הכריזה ניצחון על אל-קאעדה היה לא היה יותר מפרק חדש בתולדות הארגון. רק שהפעם

חלקה של ישראל בעלילה הסבוכה הזאת הוא משמעותי הרבה יותר. דני יתום, לשעבר ראש המוסד, מסביר: "כל מי שחשב שאל-קאעדה הובס אחרי חיסולו של בן לאדן טעה. המציאות טופחת לנו על הפרצוף ואנחנו רואים את אל-קאעדה חוזר ופורח כתוצאה משינוי אסטרטגיה".

 

(14:18 דקות)


 

גיורא איילנד, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי סיפר על מבנה הארגון. "אל-קאעדה זה לא ארגון היררכי אחד אלא למעשה אוסף של קבוצות אסלאמיסטיות קיצוניות, שמנסות לנצל כל מצב שבו יש חולשה של שלטון מרכזי על מנת להתבסס ולפעול שם. כך הם בעצם נהנים מכל העולמות- משפיעים על המציאות ולא נושאים באחריות", אמר איילנד.

 

האיש שפיזר מאות סניפים של אל-קאעדה בכל העולם הוא איימן אלזוואהירי, שירש את הנהגת הארגון לאחר חיסול בן לאדן. בניגוד לבן לאדן שהרבה לדבר על ישראל אבל לא להתעכב עליה יותר מדי, לזוואהירי יש עניין לא סגור איתנו. הוא היה אחד מעשרות מאנשי הג'יהאד האסלאמי המצרי שנעצרו בחשד למעורבות ברצח נשיא מצרים אנוואר סאדאת. לאורך המשפט כולו הוא שימש כפה של הארגון, ועם סיומו התברג הרופא הצעיר ישר בהנהגת הארגון הקיצוני. לקראת סוף שנות ה-80 הכיר את בן לאדן ומיזג את ארגונו עם אל-קאעדה.

 

לא פחות מ-15 ארגוני טרור פועלים תחת חסותו בסיני. אנסאר בית אלמקדס הוא אחד הארגונים המזוהים עם אל-קאעדה. לא בטוח שעבור רוב האנשים השם הזה אומר משהו, אבל לפעולות שלו מודעים בישראל היטב. יותר מ-10 פעמים פוצץ הארגון את הצינור שהוביל גז לישראל, נזק שהוערך במאות מיליוני שקלים.

 

הפיגוע המשולב בעין נטפים, ניסיון הפיגוע בכרם שלום ורקטות הגראד שנורו על אילת - מאחורי כולם עמד הארגון, ששם את ישראל על הכוונת של אל-קאעדה. בנובמבר 2013 חיסל כוח צה"ל חוליה של שלושה פעילי אל-קאעידה רגע לפני יציאה לפיגוע. הוכחה לסכנה הממשית שמהווה הארגון על המדינה קיבלנו לפני כחודש וחצי, כשהשב"כ סיכל את אחד הפיגועים הגדולים ביותר שתוכננו כאן זה זמן רב.

 

ב-25 בדצמבר 2013 חוליית ארגון אל קאעדה שפעלה בירושלים תכננה לפוצץ את בנייני האומה בעיר. שניים מחברי החוליה היו ערבים ישראלים בעלי תעודת זהות כחולה, החבר השלישי היה תושב השטחים. ראש החוליה, אסר אבו סארא, אמר בחקירתו כי האחראי על ארגון אל-קאעדה ביקש לבצע פיגועים כנגד הצבא הישראלי, והוא נזכר בבנייני האומה. "אני בעצמי אכין משאית ממולכדת בחומרי נפץ. ולאחר הפיצוץ, עם הגעת כוחות הביטחון לאיזור, אכנס עם המשאית הממולכדת ואפוצץ את עצמי שם", הוא פירט בחקירתו.

 

הגיוס והתכנון של הפיגועים מתבצע די בקלות, בעיקר דרך האינטרנט. ליאור אקרמן, לשעבר רכז בשב"כ, מסביר: "בעבר היה מגע פיזי בין המגייס למגויס, כאן התווך הזה מתייתר. הרוב מתבצע דרך האינטרנט - יוצרים איתם קשר דרך מיילים, פייסבוק ו"סקייפ", ואומרים להם שילמדו אותם איך להכין חגורת נפץ כדי להתאבד".

 

גיורא איילנד מצייר תמונה פסימית לעתיד. "כל הדברים האלה מתקרבים אלינו, וללא ספק אנו יעד מאוד ברור. לכן אין ספק שאם המצב הסופי בסוריה יהיה שהמדינה תתפרק או שתהפוך ללא נשלטת - אנו נראה גורמי אל-קאעדה ברמת הגולן."