BETA

09.11.2013

23:38

נושאים חמים

איומים ברצח על חברותיה של תאיר ראדה: "אנחנו פוחדות"

בימים הקרובים יתכנס שוב בית המשפט על מנת לדון בערעורו של רומן זדורוב שהורשע ברצח, אולם קבוצת פייסבוק מנסה להפליל דווקא חברותיה במעשה. "או שירצחו אותך ביום מן הימים או שירצחו לך ילד", נכתב ברשת. "עברנו איתה סרטים לא קלים, פסיכיאטר נתן לה כדורים", סיפרה אמה של אחת החברות. אחד מהפעילים נגדן: "הן קשרו עצמן למעשה". מדוע המשטרה לא עוצרת את האיומים?

לפני כשבע שנים זעזע את המדינה אחד ממקרי הרצח הקשים שהדיו מהדהדים עד עצם היום הזה - הרצח של תאיר ראדה בת ה-13 מקצרין. בעוד ימים אחדים יתכנס בית המשפט כדי לדון בערעורו של מי שהורשע ברצח, רומן זדורוב, מי שמרבית הציבור מאמינים דווקא בחפותו.  מה שפחות ידוע הוא שברשת האינטרנט מתקיים כבר חצי שנה לינץ' תקשורתי ממוקד נגד חברותיה של תאיר ראדה. שם מאשימים אותן שהן הרוצחות האמתיות, או לפחות שותפות סוד למעשה הרצח.

 

לפני כחודש פנתה אחת הנערות האלה למערכת "המגזין" בתחינה נואשת לעזרה. אלפי גולשים בדף פייסבוק מיוחד שנפתח עם התחדשות המשפט מייחלים למותה, קוראים לנקמה, מאיימים עליה ועל חברותיה, חייה הפכו לסיוט גדול אפילו יותר ממה שהיו עד כה, והמשטרה טוענת שאין בכוחה לעשות דבר.

 

(22:48 דקות)

"מהרגע הראשון ידעתי שאת שרמוטה, כשראיתי את החיוך המזדיין שלך בטלוויזיה", "תישרפי בגיהינום רוצחת", "איך את ישנה בלילה, אבל אל תדאגי האמת תתגלה בקרוב", "או שירצחו אותך ביום מן הימים או שירצחו לך ילד", הם רק חלק מהאיומים שהושמעו כלפי הנערות. "כשבית המשפט העליון החזיר התיק למחוזי התחילו האיומים", שחזרה אחת החברות, לי לחיאני. "אפילו בגוגל אם את רושמת את השם שלי זה ישר עולה לך", היא סיפרה.

 

בעבר היא נשאלה אם היא יודעת דברים שהציבור לא מודע להם, והיא ענתה שכן, הכן שלווה בחיוך פתח את תיבת הפנדורה. "התכוונתי אז לזה שהחוקר אמר לי שהוא לא חושב שרק זדורוב רצח את תאיר", היא הסבירה. אבל זה לא עזר. "אם לא המשפחה והחברים הייתי נמצאת במקום שונה לגמרי", היא הוסיפה בבכי. "לחשוב שמאשימים אותי ברצח של החברה שלי זה הדבר הכי נורא שיכול לקרות לכל בנאדם", מיררה בדמעות לחיאני. "זה משפיע על החיים שלנו לגמרי... זה אכזרי", הוסיפה לחיאני.

 

"עברנו איתה סרטים לא קלים, כמו לא לישון לבד, אני לא יכולה לצאת מהבית עד שהיא לא מסיימת להתקלח", אמרה אמה של לחיאני, מזל. היא הוסיפה כי בתה הייתה אצל פסיכיאטר שנתן לה תרופות. לחיאני עצמה אומרת שהיא מפחדת. "כל מקום שהוא מחוץ לעיר שבו מזהים אותי אני מפחדת", היא אמרה.

 

 

תאיר ראדה ולי לחיאני.
 

תאיר ראדה ולי לחיאני. "החוקר אמר שרומן לא רצח לבד"(חדשות 10)

 

"לא עשיתי חרם על תאיר"

גם חברה נוספת, נופר בן דוד, העידה כי ראתה ילדה לא מזוהה בשירותים דקות לפני הרצח. אף אחת מהחברות לא הייתה מעולם חשודה ברצח. "כואב לי. כי מיום הרצח, כשתאיר נעלמה, התקשרה אלי בתי ואמרה שהיא הולכת לחפש אותה. 'אמא את יודעת הייתי בשירותים וראיתי מישהי מוזרה שלא מהבית ספר שלנו'", שחזרה יהודית בן דוד, אמה של נופר.

 

נופר היא מ"כית במודיעין קרבי ואסור לה להתראיין ולהגן על עצמה. בדף הפייסבוק מאשימים אותה כי היא עשתה חרם על תאיר שהוביל לרצח וכי היא שמאלית כמו הרוצח. למרות שהיא מכחישה את שתי הטענות, המאשימים ממשיכים לכנות אותה רוצחת. לי לחיאני השתחררה מהצבא לפני שלושה חדשים. היא עובדת ולומדת, כמה לא מפתיע - קרימינולוגיה.  

 

מי שעומד בראש המאשימים הוא דורון בלדינגר, שמציג את עצמו כמומחה לזירות פשע. "יש את ארבע הבנות שקשרו את עצמן לרצח. רושמים ילדות בתא שנמצא ליד שהיו בתא בזמן הרצח", אמר בלדינגר, שגויס כעד מומחה מטעם ההגנה של זדורוב, כלומר עדותו נדחתה על ידי בית המשפט. יש לזכור גם כי מדובר במומחה לעריכת וידאו בקורס שנמשך 24 שעות בלבד ואין לו רישיון לעסוק בחקירות.

 

הוא יצר סרטון שמטיל את האשמה על חברותיה של תאיר. בלדינגר מכחיש כי גזר את דינן של החברות והרשיע אותן. בעקבות העימות עם אושרת קוטלר הוא הסיר את עצמו מקבוצת הפייסבוק "אני לא כותב שם עכשיו כי אני לא אוהב את המקומות שזה הלך אליהם", הוא הסביר. יחד עם מומחי הגנה נוספים כינו השופטים את בלדינגר "שרלטנים ומומחים בעיני עצמם".

איגוד האינטרנט: פועלים להסרת קבוצת הפייסבוק

דורון בלדינגר ביקש להבהיר: "מעולם לא האשמתי אף אדם ספציפי באחריות לרצח לרבות הבחורות המופיעות בכתבה. אני לא אחראי לקבוצת הפייסבוק ולכל סרט או פרסום, שבהם מופיעות האשמות כנגד גורמים ספציפיים. במשפט זדורוב העליתי שאלות, שלא ניתן להן מענה ראוי עד היום. כל מי שטוען אחרת מבצע לי רצח אופי".

 

ממשטרת ישראל נמסר שהם בודקים את האיומים על חייהן של לי לחיאני ונופר בן דוד. מאיגוד האינטרנט הישראלי נמסר שהם יפעלו להסרת קבוצת הפייסבוק הפוגענית.