BETA

12.10.2013

23:46

נושאים חמים
"לא תמיד מתקבל הגיבוי הנחוץ ממערכת החינוך"
"לא תמיד מתקבל הגיבוי הנחוץ ממערכת החינוך",
בוצ'צ'ו (ארכיון)

חינוך רע: איך הפכו ההורים לאימת המורים

השמצות, מאבקים ואיומים - כל אלה הפכו נשק נגד מנהלי בתי ספר ומורים שלא פעם כל פשעם היה שהסתבכו עם ההורים הלא נכונים. במשרד החינוך מנסים לשמור על שקט תעשייתי, אך המחנכים מרגישים בודדים במערכה: "כל מורה שתשאל אותו, כל מורה שנכנס למערכת החינוך, הוא יגיד לך תיזהר מההורים - ולא משנה באיזה מקום הוא היה"

יותר משבוע מתייצבים כל בוקר. קבוצה של הורים בבית ספר ע"ש פולה בן גוריון בירושלים שיצאו למלחמת חורמה במנהלת. "אם ההורים שולחים את הילד לבית ספר מתוך הנחה ששם ידאגו לו, ושם פוגעים בו ומשפילים אותו, אז ההורים חייבים להתערב", מסביר אשר בן אריה, חבר ועד הפעולה של הורי בית הספר. המפקח כבר שמע עליהם, מנכ"לית משרד החינוך התכתבה איתם ואפילו שר החינוך החליט לפגוש אותם לשיחה קצרה. בסופו של דבר הם ניצחו. המנהלת חתמה על הסכם פרישה, אך השאלה נותרה באוויר: האם היא אכן עשה את הדברים האיומים שמייחסים לה?

 

יפה בן דוד מכירה את מה שעבר על מנהלת בית הספר בירושלים. גם היא ניהלה בית ספר ופוטרה בעקבות מסע הכפשה נגדה. שבע שנים היא ניהלה את אחד מבתי הספר המובילים ליד ירושלים, זכתה בפרסים של משרד החינוך, הובילה במבחני המיצ"ב. הכל היה טוב ויפה, עד שהסתכסכה עם קבוצת הורים לא מרוצה. 26 שנים במערכת החינוך, בלי הערת משמעת אחת. אבל כשמסתבכים עם ההורים הלא נכונים, לבן דוד לא נותרה ברירה אלא לעזוב. "שלושה או ארבעה הורים ארגנו ישיבה של ועד הורים, וניסו לשכנע אותם לפעול נגדי. אחר כך כתבו מכתב למנהל המחוז בשלב הבא הם פנו למועצה. כשראו שזה לא תופס תאוצה, הם החליטו להוציא עלון של ארבעה עמודים מלאים דברי השמצה", היא מתארת.

 

היא סירבה להיות בשקט ובפעם הראשונה הורים נתבעו על ידי המנלת. בסופו של דבר צידד השופט בבן דוד ודרש מההורים לפצותה ב-130 אלף שקל. אבל היא לא לבד. לא מעט עובדים במערכת החינוך נאלצים ללכת בין הטיפות - רגע אחד הם יכולים להיות עובדים מצטיינים ובאחר להיזרק החוצה.

 

"אני לא דמיינתי את הדליים של האהבה שקיבלתי מהילדים - אני לא דמיינתי את הדליים של הרפש שקיבלתי מחלק מההורים", מתאר ג', מורה טרי שבגיל 40 החליט לעבור הסבה ולהצטרף למערכת החינוך. "כל מורה שתשאל אותו, כל מורה שנכנס למערכת החינוך, הוא יגיד לך תיזהר מההורים - ולא משנה באיזה מקום הוא היה".

 

שנה עברה מאז מצא עצמו חסר עבודה אחרי שהעיר לבתו של אחד מחברי ועד ההורים על תפקודה בלימודים ונפתח נגדו מסע הכפשה. "זו הייתה עבודה מאוד יסודית של הפצת שמועות, ברמה של מעשים שלא עשית, התנהגויות שלא היו - ולך אסור להגיב. אתה פשוט סופג, צריך לשתוק ולהוריד את הראש", מספר ג', שאתה שנת הלימודים התחיל בבית ספר אחר אחרי שמערכת החינוך מצאה אותו ראוי להמשיך וללמד.

 

במלחמה הזו מי שיש לו יותר כוח מנצח. וכך, כשמשרד החינוך מחפש שקט תעשייתי והרשויות המקומיות מפחדות לעצבן בוחרים פוטנציאליים, ההורים הם אלה שינצחו. "ועדי ההורים מפעילים כוח ועוצמות עם מנהל בית הספר - והמנהל לא תמיד מקבל את הגיבוי שהוא צריך לקבל ממערכת החינוך", אומר שמשון שושני, לשעבר מנכ"ל משרד החינוך.

 

"אתה צריך להסתדר עם ילדים בכיתה שלא קיבלו בדיוק משמעת ולא סופרים אותך, ויכול להיות שבבית הסבירו להם שמורה זה לא המקצוע המכובד בעולם", מוסיף ג'. "ואתה בתוך ההמולה הזו צריך ליצור משמעת. אם החלטת שאתה אומר לילד שלך תעשה מה שאתה רוצה בבית ספר, יש עוד בכיתה 29 ילדים שלא יכולים ללמוד בגלל זה. אז אתה יכול לבוא אחרי זה ולהגיד 'המורה הוא חרא', אבל אתה אמרת לילד שלך: 'תפריע למורה'".

 

אבל לפעמים, כמו בשבועות האחרונים, זה הולך צעד אחד רחוק מדי. השבוע נעצר תושב אור עקיבא בחשד שתקף מורה ומנהל בבית הספר שבו לומדת ביתו. לפני שבוע נשרף גן ילדים בדרום הארץ, ככל הנראה בידי הורים שהיו מסוכסכים עם הגננת. "נכון שיש הורים שמתנהגים בצורה אלימה, אבל מבחינתנו אלימות היא הקו האדום", אומרת אתי בנימין, יו"ר ועד ההורים הארצי. "אבל לפני שאנחנו חורצים דינו של הורה שמתנהג באלימות, בואו נשאל למה הוא מתנהג באלימות. אולי לא הקשיבו לו? אולי השפילו את הילד שלו? האם אני, כהורה, כשהילד שלי מושפל, כשמורה התנהג אליו בצורה אלימה, האם אני יכולה לעבור על זה לסדר היום? לא".

 

 

הגן שהוצת במושב חלץ.
 

הגן שהוצת במושב חלץ. "אלימות היא קו אדום, אך צריך להבין מה גרם לה"(חדשות 10)

 

ובבית הספר בירושלים? במשרד החינוך מסרבים לחשוף את ממצאי בדיקת התלונות נגד המנהלת והיא מנועה למסור את גרסתה. "אני כל הזמן בבית הספר, מעורבת בתכנים, בישיבות ואני רואה מה שנעשה", מגוננת רחל חידקל, מורה בבית הספר על המנהלת. "המנהלת לא משפילה ילדים, אין אלימות, אין גזענות. אני חושבת שעושים למנהלת רצח אופי. להורים נותנים במת יתר. הם מתערבים בכל עשייה ואני חושבת שזה יותר מדי".

 

מהסתדרות המורים בירושלים נמסר: "ההורים עושים לינץ' תקשורתי במנהלת. מדובר במנהלת מוערכת מאוד, לפני כשנה קיבלה פרס חינוך נחשב, שהוענק לה, בין השאר על בסיס המלצת אותם הורים שכיום מתלוננים על תפקודה. כל המורים ורוב ההורים חתמו על מכתב המבקש להשאירה בתפקיד".

 

ממשרד החינוך נמסר: "במקרים בהם מתגלים גילויים של גזענות או אלימות, פועל המשרד כדי לטפל בהם באופן ענייני, מקצועי וללא משוא פנים. יודגש כי נתוני המיצ"ב האחרונים מצביעים על עלייה בביטחון בתחושת המורים בבית הספר".