BETA

18.02.2012

23:14

נושאים חמים

הרמטכ"ל גנץ: "בזמן לחימה לא הייתי רוצה להיות בצד השני, יהיה שם הרבה יותר גרוע"

שנה אחרי כניסתו לתפקיד הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, לא שש אלי קרב. מי שאחראי על מוכנות הצבא לעימות בכל החזיתות והגנה על העורף מדגיש שמצבה הביטחוני של ישראל טוב: "אני חושב שמדינת ישראל היא החזקה באזור. אני יודע איפה יהיה יותר קשה - בישראל או במדינת העימות". את אנשי האוצר שנחושים לבצע קיצוץ בתקציב הביטחון כינה "עוינים". וגם: ביקור ראשון בקודש הקודשים של צה"ל - הבור

רב אלוף בני גנץ נמצא בתפקיד הרמטכ"ל זה שנה. בראיון שהעניק לחדשות 10 הוא לא מטיל ספק ביכולותיו של צה"ל אך גם אינו שש אלי קרב. "איראן היא מדינה שחותרת להשיג גרעין צבאי. צריך להסתכל על זה בפיכחון, באחריות, לא בהיסטריה ולקבל את ההחלטות הנכונות, להבין את מורכבות העניין ולפעול בהתאמה", אמר האיש שעל כתפיו מוטלת האחריות לנהל את הצבא ולהכינו ללחימה במספר חזיתות.

 

בשנה שעברה מאז נכנס לתפקידו השתנה ללא הכר המזרח התיכון. מובארק הודח במצרים, עיראק ללא הכיבוש האמריקני הופכת למדינת חסות איראנית, סוריה נלחמת על חייה, לוב ללא קדאפי, מהפכה בתימן ובתוניסיה ומאחורי כל אלה הפצצה האיראנית מתקתקת. כשנשאל האם תהיה מלחמה השנה השיב: "מקווה שלא. אין לי שום חוזה עם האויב על תאריך וכלום ולכן כל מה שאני יכול לספר זה את נקודת הערכתי".

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

מבזקי חדשות בטלפון שלכם: סמסו "חדשות" ל-1397 »

 

בהתייחסו לסוגייה האיראנית ולדיווחים בדבר הכוונה הישראלית לתקוף את מתקניה הגרעיניים היה נראה שהוא מודע היטב למחיר של תקיפה כזו באיראן: "אני חושב שאנחנו נמצאים בתקופה קריטית, צה"ל לאורך שנים מכין את היכולות שלו. את התהליך של קבלת ההחלטות והשיקולים של מתי, למה וכמה, אני מבקש לעשות במקומות הנכונים". כשנשאל על מעמדו הרם בתהליך קבלת ההחלטות והעובדה שלדבריו יש משמעות אמר: "יש ממשלה שנושאת באחריות להחלטות המרכזיות שלה. אכן יש משקל קריטי לעמדת הרמטכ"ל".

 

בתרגיל של פיקוד העורף בחן את המוכנות הצבאית לטפל באירועי חירום רבי נפגעים: "אני חושב שכן אפשר להתמודד עם עשרות אירועים של פגיעה בעורף במקביל". בהמשך הוא קבע במצח נחושה: "בצד השני יהיה אלפי מונים יותר גרוע ולזה צריך לדאוג". באשר לאיום של 200 אלף ראשי נפץ שמכוונים לעבר ישראל אמר כי המטרה כעת של הצבא היא לקצר את משך המערכה: "אנחנו נהיה צריכים לעשות כל מאמץ בשביל לקצר ככל שניתן משך המערכה ואני חושב שיש לנו את היכולת לעשות את זה".

 

באשר לעימות אפשרי לא הטיל ספק הרמטכ"ל ביכולת של ישראל ושל הצבא: "אני חושב שמדינת ישראל היא החזקה באזור, יש לנו כושר עמידה וכושר תפקוד. לא הייתי ממליץ להיות בצד של חיזבאללה ולא הייתי ממליץ ללבנוני להיות בלבנון. אני יודע איפה יהיה יותר קשה. לא ישאלו מי ניצח".

 

כשעוברים לדבר על הקיצוץ בתקציב הביטחון עובר גנץ להלך רוח כועס. "הם לא מקצצים לי, זה לא נכנס לכיס שלי, מה שאנחנו משקיעים בביטחון הולך לביטחון, זה בשביל מדינת ישראל. אחרי כל צעדי ההתייעלות שעשינו לאורך השנים אין אח ורע בשום ארגון ציבורי גדול במדינה שעשה כאלה צעדים ונמשיך לעשות זאת כי זו מחויבות. מה זו העוינות הזאת? לא יודע להסביר אותה, צר לי עליה, אני לא חושב שהיא במקום והיא לא משרתת שום דבר". בהשיבו לשאלה "אתם משחקים באותה קבוצה?" השיב: "זה תשאל את מי שעוין, לא אני".

  

לראשונה מספק הרמטכ"ל כניסה גם לקודש הקודשים של צה"ל - הבור בקריה בתל אביב. עמוק מתחת לפני האדמה שוכן בור הפיקוד העליון אחרי דלתות מוגנות מפני התקפות ביולוגיות או כימיות. כאן יישב גנץ אם וכאשר תחליט ישראל לתקוף באיראן, אז יצטרפו אליו בחדר גם ראש הממשלה ושר הביטחון.