BETA

01.01.2012

02:27

נושאים חמים

האיש שהפיל את דומרני: "כבר הכנתי צוואה"

מנשה מטטוב, ספק גז משדרות, רצה לשמור על הפרנסה שלו. אלא שבדרכו עמד המנגנון המשומן של שלום דומרני, היעד מספר אחת של המשטרה בדרום הארץ. שנה אחרי ששלח את דומרני ואנשיו לכלא, נמצא מטטוב במנוסה מתמדת, כשבלשי המשטרה מלווים אותו 24 שעות ביממה. בראיון טלוויזיוני ראשון הוא מספר על הפחד מהיום שאחרי שחרורם של דומרני ואנשיו

(12:43 דקות)

"אל תקניט את המערכת", אמרו לו. איימו עליו שימצא עצמו עמוק באדמה, שרפו לו את העסק. בשדרות קוראים לו "הקווקזי שהלך עם הראש בקיר". כבר כמעט שנה ש מנשה מטטוב חי בדירות מסתור ומלווה באבטחה כבדה של אנשי יחידת להב 433. מעולם לא זכה מתלונן ליחס כזה, אומרים במשטרה. אבל ככה זה כשהמתלונן מצליח לשים מאחורי הסורגים את היעד מספר אחד של המשטרה בדרום - שלום דומראני.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

הסיפור החל לפני כשנה, אז החליט מטטוב להיכנס לשוק הגז המקומי בשדרות. בסוכנות הגז היחידה בשדרות שולט שמעון עמר המייצג את חברת "פזגז". כל מי שניסה להיכנס לתחום זכה לשורת מסרים שהבהירו לו שאין לו מה לחפש בעסקי הגז של העיירה הדרומית. מטטוב זיהה את הפוטנציאל של השוק חסר התחרות.

 

הוא  שיער שהוא יודע מה מצפה לו. כבעל עבר של עבירות אלימות, הוא הכיר את השפה ואת החוקים של העולם אליו נכנס. או ככה הוא חשב. "חייתי על זה שהכל דיבורים. כל עוד אתה עומד על שלך ואתה לא מפחד, אתה תנצח", הוא מספר על הימים האופטימיים בתחילת הדרך. "אמרו לי: 'תשמע, יהיו לזה השלכות'", הוא משחזר. "והיו לזה השלכות. המשרד והרכב הוצתו".

 

אנשי ה"כנופייה הירושלמית" שגייס מטטוב להגנתו הודיעה לו שהיא מחוץ למשחק. על פי המשטרה, הירושלמים עזבו אחרי שיחה משלום דומראני שסימן את הטריטוריה. מטטוב, למרות הכל, לא ויתר. "אתה גם ככה במצב סכנה, מה תעשה עכשיו? תרים ידיים ותגיד להם: 'בואו, רק תבואו להרוג אותי?'", הוא שואל. בצד השני מאבדים סבלנות ושמעון עמר, בעל סוכנות הגז היחידה בעיר, מגיע למטטוב. "אתה מרגיז את המערכת", הוא מבהיר לו.

אחרי אירוע זה, מטטוב פנה למשטרה. מרגע זה, כל שיחה וכל פגישה שלו מתועדת על ידי היחידה הכלכלית של להב 433. "אני אקבור אותך", נשמע עמר מאיים על מטטוב בהקלטות. גם בעלי עסקים אחרים שנפגעו חושדים כי מאחוריהם עומדים אנשי משפחת עמר. רבים הרימו ידיים אחרי שבמשטרה טענו שאין להם מה לעשות. "זו אחת הסיבות שאני לא פניתי למשטרת שדרות", מסביר מטטוב. "הם אף פעם לא הצליחו להגיש כתב אישום במשהו שקשור לשמעון עמר".

 

אחרי חודשים של חקירה אחרי עמר, שהובילה עד לדומראני, קיבל מטטוב את ההודעה על פריצץ הדרך. "אמרו לי: 'תארוז תיק, אנחנו נוסעים'", הוא מספר. "לאן? איפה? מה? כלום. אומרים לי: 'תשמע, עצרנו את כולם'".

 

בחודש שעבר הודה דומרני במסגרת עסקת טיעון בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע וסחיטה באיומים. בית המשפט שלח אותו לשבעה חודשי מאסר. על פי כתב האישום המתוקן, דומרני השתלט על שוק הגז בשדרות בעזרת בעל סוכנות מקומית. לאחר מכן הוא איים על תושב העיר שניסה לשבור את המונופול, ואף שלח את אנשיו שיציתו את מכוניתו ואת דלת בית העסק שלו. חלק מנאשמים כבר שוחררו.

 

"מהיום ועד סוף החיים שלי, אני ומי שמקורב אלי יודעים שצריכים להיזהר עם עשר עיניים", הוא מעיד על החיים החדשים. "אין ניסיון טוב בארץ עם המשטרה, עם משפחות פשע. למה שאני אקח ריזיקות? אז עשיתי איזו שהי צוואה. אני אגיד את זה ככה: אני לא מניע את האוטו. אני צריך לבקש קודם כל סליחה מהילדים שלי. השאר לא מעניין אותי.

תגובות

 

שמעון עמר, ספק הגז הבלעדי בשדרות, שאיים על מטטוב, מסר באמצעות פרקליטו: "מנשה מטטוב הינו אדם בעל עבר פלילי. אותו 'קורבן תמים' רצה לפתוח סוכנות גז ביחד עם  גורמים עבריינים בשדרות  וכן לסחוט את מרשי. עמר מעולם לא העסיק שליחים, ומנהל עסק משך כשלושה עשורים ללא רבב. הוא מעורה בקהילה ובחברה, מסייע ותורם רבות למשפחות נזקקות".

מחברת פז-גז נמסר: "שמעון עמר משמש סוכן משנה של החברה באזור שדרות. הסוכנות מנוהלת כיום על ידי אדם אחר, ולמיטב ידיעת החברה, אינו מעורב בחשדות. במידה ושמעון עמר יורשע, פז-גז לא תמשיך לעבוד עמו".

אושרת: כדאי להבהיר שלמרות התגובה הזאת, שמעון עמר כבר הורשע בדין, ואמור להשתחרר בקרוב, אבל החברה ממשיכה לעבוד עמו.

מחברת אמישראגז נמסר: "שינויי החקיקה שנעשו בתחום הגז הביתי הביאו לכניסתם של גורמים עבריינים ומסוכנים לשוק הגז בישראל. אם הנושא לא יטופל על ידי הממשלה, תמשיך ותרד רמת הבטיחות במדינה".

ממשטרת שדרות סירבו להגיב להאשמות.