BETA

נתניהו לרשות: "די לאמירות הרפויות, כך לא מגנים טרור"

בנאום מיוחד, תקף ראש הממשלה את הרשות הפלסטינית, שלא התבטאה בחריפות כנגד מבצעי הפיגוע באיתמר. "בני המשפחה נרצחו בצורה אכזרית בליל שבת, בשנתם - אין על כך מחילה", הבהיר נתניהו. הוא קרא לאזרחי ישראל לא לקחת את החוק לידיים: "לא ניתן לטרור לקבוע את מפת ההתיישבות"

צפו בנאומו המלא של נתניהו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשא הערב (שבת) נאום לאומה, בו התייחס לרצח חמשת בני המשפחה באיתמר. בדבריו, גינה נתניהו בחריפות את הפיגוע, שבוצע בידי מחבל פלסטיני, הבטיח לא לעבור בשתיקה על המעשים ולפעול למציאת האחראים, קרא לרשות הפלסטינית להפסיק את ההסתה נגד ישראל ותקף את מדינות העולם שמתמהמהות בגינוי האירוע.

 

בתחילת דבריו ביקש נתניהו להביע זעזוע עמוק מהאירוע, "זעזוע שבוודאי מרגישים כל אזרחי ישראל על רצח של משפחה צעירה: אבא, אמא, תינוקת פעוטה בת ארבעה חודשים, ילד בן 11 וילד בן ארבע". הוא ציין כי במשפחה הזאת נותרו שלושה ילדים יתומים וכי אחת הבנות ראתה את הוריה ואת אחיה דקורים, מתים במיטותיהם.

 

לדברי נתניהו, בני המשפחה נרצחו בצורה אכזרית, בליל שבת, בשנתם. "אנחנו מחזקים ומחבקים את היתומים ואת שאר בני המשפחה", המשיך ראש הממשלה. "אנחנו מחבקים ומחזקים את אחינו - המתיישבים ביהודה ושומרון. אני אומר לכם: בל תיפול רוחכם. אני יודע שאנו עוברים רגע קשה, אבל כל האומה עמכם".

 

"על אזרחי ישראל לנהוג באיפוק" 

 

נתניהו הוסיף כי הנחה את גורמי הביטחון לעשות כל מאמץ כדי למצוא את הרוצחים. "לא ננוח עד שנמצא אותם ונמצה איתם את הדין", הוא הבטיח. "אני מצפה מהקהילה הבינלאומית שתגנה גינוי מלא וחד משמעי את הרצח הזה. אני שמתי לב שכמה מדינות שמיהרו למועצת הביטחון כדי לגנות את ישראל על כך שהיא תכננה בית באיזשהו מקום - מתמהמהות בהוצאת גינוי חריף לרצח תינוקות יהודים. אין שום הצדקה, אין שום תרוץ ואין שום מחילה לרצח תינוקות".

 

בנוסף, ציין נתניהו כי הוא מאוכזב מהאמירות "הרפויות והמגומגמות" של בכירים ברשות הפלסטינית נוכח הפיגוע. "ככה לא מגנים טרור - ככה לא נלחמים בטרור. מקרה כזה של כניסה לבית ושיסוף גרונם של תינוקות - דבר כזה מחייב גינוי חריף וחד משמעי וזה מחייב את הפסקת ההסתה", הוא הדגיש. "אני דורש מהרשות הפלסטינית להפסיק את ההסתה שמתנהלת יום יום בבתי הספר שלהם, במסגדים שלהם, באמצעי התקשורת שלהם שנשלטים על ידם. הגיע הזמן להפסיק את כפל הלשון הזה". לדבריו, הרשות הפלסטינית מדברת שלום כלפי חוץ אבל מתירה טרור כלפי פנים.

 

לסיום, קרא ראש הממשלה לכל אזרחי ישראל לנהוג באיפוק ובאחריות ולא לקחת את החוק לידיים. "צה"ל וכוחות הביטחון יעשו את המוטל עליהם - רק הם. לא ניתן לטרור לקבוע את מפת ההתיישבות. מפת ההתיישבות תיקבע על ידי מדיניות הממשלה שמונחית על ידי האינטרסים הלאומיים שלנו, ובראשם הביטחון. הטרור לא יקבע את מפת ההתיישבות - אנחנו נקבע אותה", הוא הדגיש.

 

ברק: "הרצח - פשע מתועב שאין לו כפרה"

  

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, התקשר בתום הנאום לראש הממשלה והביע באוזניו את צערו על הפיגוע הרצחני באיתמר. נתניהו שב וציין שאין להסתפק בגינויים, וכי יש לעצור את ההסתה ולחנך את העם הפלסטיני לשלום. הוא אמר לאבו מאזן כי יש לגנות את האלימות: "לא רק כי היא נוגדת את האינטרסים הפוליטיים של הרשות הפלסטינית, אלא בגלל שמוסרית הם בלתי קבילים".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, הצטרף לדברים ואמר כי הרצח באיתמר של תינוקת בת ארבעה חודשים הוא פשע חמור ומתועב שאין לו כפרה. "שני מחבלים חדרו ליישוב בערב וביצעו את זממם, למרות שהכניסה והיציאה אותרו בגדר. אני מאמין ומשוכנע שהרוצחים האלה ייתפסו במהירות ואכן יבואו על עונשם", הוא הבהיר.

  

בינתיים, כ-20 שעות לאחר הפיגוע הקטלני באיתמר, בו נרצחו חמישה בני משפחה בידי מחבל שחדר ליישוב, נראה כי בניגוד לסברה עד כה - לא הייתה בעיית במערכת ההגנה האלקטרונית של היישוב. מתחקיר ראשוני של השב"כ והמשטרה עולים כשלים בהתנהלות הכוח האזרחי שפעל ביישוב.

 

מהתחקיר עולה כי סביב השעה 22:00 אתמול התקבלה התרעה מן הגדר החכמה המקיפה את היישוב. למקום הגיע סייר אזרחי, אך הוא לא איתר כל תנועה של מחבל, מסיבה שאינה ברורה. המחבל הספיק בינתיים לחדור לעומק היישוב מבלי שאיש עצר בעדו, לרצוח את חמשת בני המשפחה ולהימלט.

 

בשלב זה בודק צה"ל את תפקוד כיתת הכוננות באירוע והאם פעולות שונות היו יכולות למנוע את הפיגוע כפי שהתרחש. בכך מתכוונים בצה"ל ובמשטרה לשאלה האם יכל כוח הכוננות לעקוב אחר המחבל מכניסתו ליישוב ועד האזור שבו נראה לאחרונה, ובכך לצמצם או למנוע את הנזק שהתרחש.