02.08.2018

21:36

האוכל הכי טוב באילת ממש לא נמצא איפה שחשבתם

האם בעיר התיירות הדרומית באמת אין מה לאכול? לא אם תעזו לחצות את הגבול - אל מעבר למקומות הבילוי הפופולריים ביותר • שיטת השקשוקה, מוסף תרבות האוכל במהדורה המרכזית

אם אינכם אילתים מבטן ומלידה, סביר להניח שגם אתם מעולם לא ביקרתם באזור התעשייה של העיר: זו גם כנראה בדיוק הסיבה שדווקא כאן בחר סהר פרטוש למקום את המסעדה הקטנה שפתח לפני כמה חודשים. כמו לא מעט אנשי אוכל אילתיים מהדור החדש, פרטוש רצה להאכיל קודם כל את החברים והשכנים שלו באוכל רחוב פשוט וטוב, עם מגע של שף. 

 

לא רחוק משם, במורד שדרות התמרים, הרחוב הראשי של אילת, גם טל הרשקוביץ לוקח את אוכל הרחוב המקומי כמה צעדים קדימה. אחרי 15 שנה שבהן הוביל מסעדות באזור המרכז הוא החליט לשוב לדרום החם ולפתוח מסעדונת קצת אחרת. אז נכון, אילת היא קודם כל עיר של תיירות, אלא שתיירים שיירצו לסעוד באחד מבתי האוכל האלה יצטרכו לעשות מאמץ לא קטן, לחצות את הגבול שבין אזור המלונות והטיילת לבין העיר האמיתית.

 

 סנדוויץ' של מסעדת פינצ'יטו באילת
 

סנדוויץ' של מסעדת פינצ'יטו באילת( צילום מסך)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כמו רוב מסעדני הדור החדש של אילת גם בני הזוג ענבר שפירא וליאור רפאל הקימו את העסק הראשון שלהם באזור התעשייה עבור הקהל המקומי. אלא שהשמועה על האוכל המשובח ויוצא הדופן עשתה את שלה, ולפני שלוש שנים הם החליטו להתרחב ולפתוח את "לוויתן" מסעדה גדולה עם מטבח ענק בטיילת שמתחת למלון הרודס. לוויתן הפכה מאז פתיחתה מוקד משיכה לחובבי אוכל טוב מכל הארץ, כאלה שצריכים בדרך אליה להתגבר על לא מעט דעות קדומות.

 

 בית עין - ארוחת בוקר באילת
 

בית עין - ארוחת בוקר באילת( צילום מסך)

 

 

למציאות המצערת שבה אילת כבר לא נמצאת בלקסיקון של חובבי האוכל אחראים מסתבר דווקא מי שתלויים יותר מכל בתיירים - המלונות. לא מדובר בדעה חריגה אלא כמעט בקונצנזוס. ועד שיגיע השינוי המיוחל הקולינריה האילתית תמשיך להיות תלויה במקומיים העקשנים שנחושים לא לוותר ולעשות את הדברים אחרת.

 

מסתבר שאפילו את ז'אנר מסעדת החוף השחוקה אפשר להמציא מחדש. עד לפני כמה שנים הרעיון של תפריט חוף צמחוני במבטא הודי קל היה נשמע הזוי לפחות כמו הרעיון של מסעדת שף אילתית מוקפדת. והנה בכל זאת הם כאן, וייתכן והגיע הזמן להפסיק לדלקם שאין באמת מה לאכול באילת.