BETA

13.02.2018

08:06

 בלאגן מתון יותר. אייל שני במזנון, סניף ניו יורק
בלאגן מתון יותר. אייל שני במזנון, סניף ניו יורק,
רובי רפאל

המזנון בניו יורק: איילשניזם במיטבו, אבל האם זה מספיק?

הפיתות שונות, חלקן לא היו מתקבלות בהבנה בישראל, והגזוז הוא פנטזיה רחוקה. כתבנו אכל במזנון ניו יורק, התאפק לא לעשות סלפי עם אייל שני וחזר מבולבל כדי לספר. ביקורת

יש משהו נורא מוזר בלהמתין בשקט לפיתה של אייל שני, גם אם ההמתנה היא בלב ניו יורק והטמפרטורות בחוץ נושקות לקיפאון. בתום ההזמנה בקופה מקבלים מספר עם הבטחה שהאוכל ייצא עוד 20 דקות, וכשהאוכל מוכן הוא מגיע ישירות עד לשולחן. 20 הדקות האלה עוברות די לאט בלי מוזיקה חזקה, בלי טבחים שיודעים כל שורה מהשיר בעל פה ונותנים בכפיים, ובלי ההמולה האופיינית לישראל. אלו היו 20 הדקות הכי מנומסות ושקטות שידענו בהקשרו של אייל שני.

 

>> איפה לאכול בוולנטיינס דיי 2018

>> נמצאה ארוחת הבוקר הגרועה בעיר

 

 שילוב מפתיע שעובד מצוין. פיתת רובן אבוקדו במזנון

שילוב מפתיע שעובד מצוין. פיתת רובן אבוקדו במזנון( רובי רפאל)

 

לפני כמעט שבועיים נפתח ה"מזנון" הניו יורק, סניף רביעי מחוץ לגבולות הארץ, ואייל שני עדיין כאן. פיזית, לא רק רוחנית, הוא עומד בלב העמדה הצרה והארוכה בצ'לסי מרקט, אזור תיירותי רותח, מברך לשלום את המגיעים, ממלא פיתות, לוחץ ובודק מרקמים, לוחש לכרוביות ומנצח בנעימים על ההמולה מסביב. גם היא, חשוב לציין, הרבה פחות המולתית מבישראל. הניו יורקרים מנומסים ואוכלים את הפיתה באיפוק מדהים, ביס מנומס אחרי ביס מנומס עם אפס נזילות לצדדים. ואולי כל זה ישתנה כששני יכניס גם לכאן את המנה האלמותית: שורת גלידה חצי קפואה וחצי נוזלית. 

 

>> איפה תטעמו מילקשייק קרמבו ועוגת גבינה מטוגנת

>> בפעם הבאה שאתם מחפשים עסקית שווה, תכניסו את המקום הזה לרשימה

 

לא רק היא נעדרת מהתפריט. במזנון הניו יורקי אין גזוזים למיניהם וגם לא (תחזיקו חזק) פינה עם שאריות פיתה, טחינה, שמנת וכו' שמקלות על רעב ראשוני. צלחות גם אין. הכל מגיע בשקיות ונאכל עם הידיים, ורק את המנות שלא מגיעות בפיתה מלווים כלי אכילה מסורתיים. 20 דקות עברו, והאוכל - כפי שהבטיחו - מוכן. הכרובית ($9) באמת מעולה - למעשה, היא אחד הדברים הטעימים ביותר שאכלתי בניו יורק. היא רכה ומלוחה במידה שנותנת לה משמעות אמיתית מבחינת טעם ולא רק מרקם. החריכה הדי מסיבית מבחוץ מפרה את העדינות עם טעמי עשן מתוקים וזה פשוט וגאוני ונהדר.

 

 נפלאה בסדר גודל עולמי, אפילו יותר מבישראל. בייבי כרובית

נפלאה בסדר גודל עולמי, אפילו יותר מבישראל. בייבי כרובית(רובי רפאל)

 

13 פיתות שונות מגישים כאן, מתוכן בחרנו שתיים שלא קיימות בסניפי ישראל: פיתת רובן עם קורנדביף ואבוקדו ($11) ופיתה עם ביצה ואבוקדו ($8). ביס משתיהן והסכמנו מיד שהפיתה עצמה פחות טובה מאשר בארץ. היא צרה וארוכה יותר, אך משהו ברכות והאווריריות פחות נוכח כאן, אם כי היא הצליחה לאחוז לא רע את כמות המילוי מבלי לקרוס תחת הנטל העסיסי. הנטל הוא אכן עסיסי אך הכמויות כאן פחות היסטריות, ונראה שהניו יורקרים ממש בסדר עם העובדה שהיד, הלחי והסנטר לא מכוסות בנוזלים בצבעים שונים.

 

 בהשראת טוסט אלישע? פיתה רובן במזנון ופיתה אבוקדו וביצה
 

בהשראת טוסט אלישע? פיתה רובן במזנון ופיתה אבוקדו וביצה(רובי רפאל)

 

 

הקורנדביף בפיתה רובן שאכלתי היה די סתמי כשלעצמו, לא אדיר בתיבולו או במרקמו, אבל שונה לטובה מהטעמים האגרסיביים האמריקניים המפולפלים שתוקפים אותך במהלך האוכל ועוד שעות אחריו. כשהגעתי לשילוב שלו עם האבוקדו הביס היה מעניין ומענג בהחלט. שילוב מפתיע שעובד היטב. האיולי שכתוב בתפריט היה נוכח נפקד ולא שיפר או גרע מהביס, והחמוצים נתנו זץ חמצמץ ורענן. את החריף לא פיזרו לאורך כל הפיתה - הוא המתין, כך גילינו, רק בתחתיתה, מה שאומר שהביס האחרון היה כואב.

 

>> קילו אגוזים ב-11 שקלים וחצ'פורי בגרוש: הבירה הקולינרית החדשה של הישראלים

>> כיס הבצק שמאיים על הפיתה של אייל שני


פיתת האבוקדו הייתה סוג של סטייה מהנה. קצת כמו משהו שאמא יכולה להכין לטיול השנתי, אבל בגרסה מוקפדת יותר וטעימה בצורה מפתיעה. האבוקדו היה טוב ונמרח לאורך כל הפיתה בנדיבות - חלקו היה משחתי וחלק וחלקו צ'אנקי ולעיס - מה שיצר משחק מרקמים נחמד. הביצה הקשה, בדיוק כמו זו של פסח, נדחסה פנימה ברישול שפתח ומתח את הפיתה לצדדים, ויצר צורה שבלתי אפשרי כמעט ללכוד בביס אחד. סידור והידוק קצר עם הידיים והצלחנו ללעוס. נחמד, באמת נחמד, אבל בארץ לא היה עובד עקב פשטות יתר והיעדר ערך מוסף. 


בלי הבלגן האופייני. מזנון ניו יורק

בלי הבלגן האופייני. מזנון ניו יורק( רובי רפאל)

 

כמו בישראל, גם כאן חלק מהתפריט משתנה ומנות נוספות ונעדרות ממנו לפי זמינות חומרי הגלם והחשק היומי. ביום שהגענו הוצעה בגזרת הקינוחים שורת בננות ($4) ובהמשך אמור להצטרף לתפריט מתוק מעניין ויצירתי במיוחד: פאי תפוחים אמריקאי בתוך פיתה. נראה את הניו יורקרים המאופקים מתמודדים עם זה.

 

מזנון ניו יורק - צ'לסי מרקט (435W 15th St, New York, NY 10011), ניו יורק