BETA
יין רוזה
יין רוזה
,fotolia

הדילמה הקבועה: איזה יין מתאים לארוחת החג?

מה נאכל בשולחן החג אנחנו כבר יודעים, אבל מה שותים עם הארוחה? זאת כבר שאלה אחרת. איך בוחרים יין מתוך מגוון היינות שנמצאים בחנויות היין ואיך מתאימים אותו לארוחה שלמה

ישנם כמה כללים בסיסיים להתאמת יין לארוחה המורכבת מראשונה, עיקרית וקינוח:


 • תמיד מתחילים עם יין לבן או רוזה לפני יין אדום- יינות אלו יתאימו כאפרטיף או למנות הראשונות.

לדוגמא: גפילטע פיש- המנה הקלאסית בארוחת החג מנת דג קרה ומתקתקה מתאימה ליין לבן חצי יבש, המתיקות של הגזר תלך נפלא עם המתיקות של יין לבן חצי יבש ועדיפות ליין מענבי גוורצטמינר שיוכל להתמודד עם החזרת החריפה.
יין רוזה יתאים לחריימה או לדגים מרוקאים חריפים.

 

 

 • יין חצי יבש שותים תמיד לפני יין יבש

 


 • יין קל שותים לפני יין כבד. מהו יין קל? הכוונה היא לגוף היין, ככל שטעם היין נמשך יותר זמן על החך אזי היין נחשב לכבד. אם הטעם נעלם אחרי חצי דקה אזי היין קליל הוא יתאים למנות פתיחה קלילות כמו סלטים.
  אם הטעם של היין נשאר מעל חצי דקה על החך, היין כבר מורכב והגוף שלו בינוני והוא יתאים למנות עוף או דגים.
  אם טעם היין נשאר על החך מעל דקה, אז היין נחשב לכבד והוא יתאים למנות בשר וקדרות. בדרך כלל, מדובר ביינות שעברו יישון ארוך בחביות עץ ואז הגוף שלהם כבד יותר.

 

 

יין אדום נמזג
 

יין אדום נמזג(יח"צ יקבי כרמל)

 

 

 • מתחילים עם יין צעיר ואז יין מבוגר, לכל יין הגיל שלו- שנת הבציר והיא רשומה על התווית עצמה. כל היינות הלבנים החצי יבשים הם יינות ששותים אותם מקסימום 3 שנים משנת הבציר והם ישארו צעירים לנצח, אז תמיד כדאי להתחיל איתם במנות ראשונות.

 

יינות מבוגרים הם יינות שעברו יישון ארוך בחבית המאפשר להם להתיישן בבקבוק ולהתבגר.בכל בקבוק יין ישראלי רשום בתווית האחורית כמה זמן הוא התיישן.
אם יין התיישן עד שנה בחביות רצוי לפתוח אותו כשהוא מעל גיל 5 ולפני שהוא בן 10. יין שהתיישן מעל שנה עד שנתיים בחביות רצוי לשתות שהוא בן 8 עד גיל 18. יינות אלו מומלץ לשתות עם המנות המורכבות יותר והכבדות של הארוחה.


כאן עניין הגיל וזמן הפתיחה של הבקבוק מאוד תלוי בטאנינים שהיין ספג בחביות שהוא התיישן בהם, לכן הכלל איננו כלל ברזל והוא תלוי בטעם היין. נוסיף לזה גם את איך שמרנו על היין לאורך השנים. כדי ליישן יינות בבקבוקים ושהם יתבגרו היטב חייבים לשמור אותם בתנאים מסויימים:
-טמפרטורה קבועה לאורך השנה. 
- לחות של 75%.
- מקום מוצל.


אם מקיימים את כל התנאים הללו, ניתן ליהנות מיין שהתבגר לאחר יישון בבקבוק ולשתות אותו לפי הגילאים שציינתי בהתאם לזמן השהייה בחביות.


אם פתחתם במקרה יין טרם זמנו אז רצוי שתתנו לו לנשום לפני שאתם מתחילים לשתות אותו. אפשר למזוג אותו לכלי שנקרא "דקנטר " שתפקידו לחדרר את היין, חשיפת היין לחמצן. אגב אחלה מתנה לחג יחד עם בקבוק יין שעבר יישון ארוך בחבית.

 

 

חביות יין
 

חביות יין(יקיס קדרון)

 

 

 • לרדת בשנים של היין במהלך הארוחה -מה זה אומר? אם התחלתם את הארוחה עם יין משנת 2014 אז תמשיכו עם יין מתחת לשנה זו וכן הלאה בשאר הבקבוקים שתפתחו. לרדת עם השנים.

 • יין קינוח הוא קינוח בפני עצמו אז אם אתם רוצים לפנק את האורחים ואחרי הקינוחים לפתוח יין קינוח או יין פורט ולסיים במתיקות את ארוחת ראש השנה.

 

 

פורט
 

פורט(fotolia)

 

 • לכל יין טמפרטורת הגשה משלו, זה נורא קל, ביינות ישראלים כבר אמרתי הכל רשום בתווית האחורית של הבקבוק. יינות לבנים טמרפטורה מומלצת בין 5 ל10 מעלות תלוי בזן ויין אדום בטמפרטורה של 18 מעלות ויש שעדיף מעט צוננים 16 מעלות.

אם נסכם את הכל אז יין לבן חצי יבש או רוזה יינות קליליים, צעירים יהיו ראשונים ויוגשו צוננים היטב, לאחר מכן נרד בשנים נמשיך עם יין לבן או אדום יבש בני 5 לפחות מוגשים בטמפרטורה המומלצת ולמנה העיקרית והכבדה בארוחה נשתה יין אדום בן 8 לפחות שהתיישן בתנאים הרצויים.


זה יהיה הבסיס לכל התאמת יין לארוחה שלמה, עכשיו לפני שאתם הולכים לחנות תכתבו לכם את תפריט ארוחת החג ותתחילו לרשום איזה יינות מתאימים לפי הכללים שהמלצתי לכם עליהם.


ולסיום לא לשכוח את היין קינוח ושתהיה לנו שנה מתוקה.