BETA

06.03.2018

11:18

נושאים חמים
 איך אפשר בכל זאת לנהל את כל התהליך המורכב הזה?
איך אפשר בכל זאת לנהל את כל התהליך המורכב הזה?,
יחצ

עצמאיים? 5 טיפים להתנהלות כלכלית נכונה יותר

ניהול מעקב מתמשך על החשבון, ריכוז הנתונים בצורה גרפית באקסל והכנת תכנית עסקית מסודרת הם רק כמה מהדברים שתוכלו לעשות כעצמאיים ושיכולים להשליך בצורה דרמטית על המצ

להיות עצמאי זה לא עניין של מה בכך. היציאה לעצמאות דורשת אומץ רב, נחישות ומשמעת עצמית חזקה. הדרך של העצמאיים לא תמיד קלה, בין אם בגיוס לקוחות, שימור הלקוחות, עבודה עם ספקים והתנהלות מול הבנק. מה אפשר לעשות ואיך אפשר בכל זאת לנהל את כל התהליך המורכב הזה?

 

מעקב שוטף אחר העובר ושב

הטיפ הזה חשוב לכולם, אבל על אחת כמה וכמה הוא חשוב לעצמאיים. עצמאים רבים חיים במציאות בה הם מתנהלים כבנק קטן. תנאי התשלום על העבודות הוא שוטף פלוס 30 במקרה הטוב, פלוס 60 במקרה הסביר ופלוס 120 במקרה הגרוע. זה אומר שבעוד שההכנסות יגיעו רק בעוד מספר חודשים – הוצאות העסק ממשיכות להגיע תדיר. במצב זה מעקב אחר ההכנסות מול ההוצאות באופן שוטף, בטח כשהן לא קורות בתאריך קבוע בכל חודש אלא לאורך החודש כולו, הוא קריטי להבנת המצב בו אתם עומדים ולמציאת פתרונות בזמן אמת, אם תדרשו לכך.

 

האקסל הוא חברו הטוב של העצמאי

כעצמאיים אתם בדרך כלל מתנהלים מול מספר רב של ספקים ולקוחות שונים. בניגוד לשכירים שיכולים להשאיר את המעקב אחר החשבון שלהם ברמת אפליקציית הבנק, אצלכם המצב דורש התייחסות צפופה הרבה יותר. הדבר החשוב ביותר לעשות הוא לתעד כל פעילות נכנסת ויוצאת של העסק ושל חשבון הבנק שלכם. הסיבות הן, כי ההפך מלשכוח זה לרשום, וגם כדי לייצר גיבוי ומעקב צפוף על כל עבודה שעשיתם או קיבלתם. היתרון השני באקסל הוא היכולת להציג בצורה גרפית ופשוטה את הנעשה בעסק: להתבונן בהכנסות על פני זמן, לראות אם חל גידול פתאומי בהוצאות, להבין מי הלקוחות הרווחיים יותר וממי אולי כדאי להיפרד. האקסל מאפשר לכם לבחון את כל אלו ויותר, בצורה פשוטה, שנמצאת על כל מחשב ובעיקר – חינמית.

 

לא שוכחים את הפנסיה

היום זה כבר קבוע בחוק, אבל דבר מרכזי שאסור לכם לשכוח לעשות כעצמאיים הוא לחסוך, לחסוך ושוב לחסוך. להיות עצמאי זה בין השאר להתנהל במצב של חוסר ודאות תמידי, בדרך כלל בשוק עונתי מאוד בו לא תרוויחו את אותם הסכומים לאורך השנה כולה. בנוסף, עצמאיים רבים נוטים לחיות את השוטף ולנסות להישאר עם האף מעל המים ושוכחים לדאוג בזמן לעתיד שלהם. דאגה לפנסיה, דווקא במקרים של עצמאיים שתלויים אך ורק בעצמם, היא הכרחית. אבל כדאי לדעת שזה לא עול מוחלט. המדינה הופכת את החיסכון לעצמאיים לקל יותר ומעודדת אתכם לחסוך הן בקרן הפנסיה והן בביטוחי המנהלים ובקופות הגמל, ומכירה בהפרשות האלו לצרכי מס.

 

( פוטוליה)

 

 

 

לא מוותרים על אף הוצאה

עצמאיים רבים נוטים לקחת בחשבון את ההוצאות הגדולות ולשכוח מהקטנות, אבל דווקא בעסקים קטנים – כל הוצאה, קטנה כגדולה – משמעותית. ההוצאות, גם אלו שאנחנו נוטים להתעלם מהן, נצברות למאות ולפעמים לאלפי שקלים בכל חודש. בראייה שנתית, ההוצאות הקטנות יכולות להפוך לדרמטיות.

 

בונים תכנית עסקית מסודרת

איפה אתם רוצים להיות בעוד חמש שנים ובעוד עשר? והאם אתם יודעים כמה אתם צריכים להכניס בכל חודש כדי להגיע למצב של חשבון מאוזן? האם התוכנית שלכם מאפשרת לחסוך ולהרחיב את העסק או רק לחיות על השוטף? ברגע שאתם מקימים עסק הדבר החשוב ביותר הוא להגדיר לעצמכם מטרות ברורות – לאן אתם רוצים ללכת ואיך אתם מתכננים להגיע לשם. כשלושה עד שישה חודשים אל תוך העסק תוכלו לבחון את התכנית ולהבין האם היא עומדת במבחן המציאות או שתצטרכו לערוך בה שינויים. התוכנית הזו, אגב, גם תגזור מתוכה עם אילו סוגי ספקים לעבוד, איזה סוגי לקוחות אתם מחפשים וממי אתם תצטרכו גם להיפרד כדי לפנות זמן ללקוחות אסטרטגיים שבטווח הארוך ישתלמו לכם יותר.