BETA

26.02.2018

11:24

נושאים חמים
 מחפשים את תיק ההשקעות הנכון עבורכם
מחפשים את תיק ההשקעות הנכון עבורכם,
פוטוליה

כיצד בונים תיק השקעות אישי?

האם אתם חובבי סיכון או דווקא שונאים אותו, מתי אתם מתכננים להנזיל את הכסף והאם יש לכם עוד חסכונות או נכסים אחרים? מענה לשאלות האלו יקבע את תמהיל ההשקעות שלכם

הגעתם למצב בו חסכתם מספיק כסף ואתם כבר יכולים להרוויח עליו ריבית יפה. אתם מבינים שזו כנראה תהיה טעות לקנות דירה להשקעה במציאות בה מחירי הדירות רק יורדים, השקעה בנדל"ן בחו"ל מעלה אצלכם חששות מוצדקים ואתם תוהים מה כן לעשות עם הכסף? בשלב הזה, נראה לכם  ששוק ההון זו האופציה הנכונה ביותר בשבילכם וחושבים על לבנות תיק השקעות. איך מתחילים את כל המסע הזה ומה יהיה התיק הנכון ביותר עבורכם?

 

ממה מורכב תיק ההשקעות

יש מספר מוצרים שתוכלו להשקיע בהם, כשאתם ניגשים להרכיב תיק השקעות מאוזן. המוצר הראשון הוא כמובן מניות שנחלקות בין מניות בארץ ומניות בחו"ל. גם את מניות חו"ל ניתן לחלק בין מניות ארה"ב ומניות שאר העולם (או בכל חלוקה אחרת). המוצר השני הוא האג"ח, וגם הוא נחלק לשניים: אג"ח ממשלתי ואג"ח קונצרני. המוצר השלישי שתוכלו להשקיע בו הוא במזומנים או בסחורות כמו זהב ולאחרונה גם נוספו למשוואה הזו המטבעות הדיגיטליים. 

 

מהי רמת הסיכון שמתאימה לכם?

הכלל הבסיסי ביותר בעולם ההשקעות הוא, שסיכון גבוה משמעו פוטנציאל רווח גבוה. ככל שתהיו מוכנים לקחת סיכון גבוה יותר, כך תוכלו לייצר ריבית גבוהה יותר על ההשקעה. קחו בחשבון שיש סיכון לכך שתפסידו את הכסף שהשקעתם. כשאתם ניגשים לבחור את תיק ההשקעות שמתאים לכם, תצטרכו לקחת בחשבון מספר גורמים וביניהם עד כמה הייתם מוכנים לאבד חלק מהכסף לטובת פוטנציאל רווח גבוה.  עד כמה "שונאי סיכון" אתם, כמה זמן אתם מתכננים להשאיר את הכסף במשחק ואילו חסכונות נוספים ונכסים יש לכם. התשובות לשאלות הללו יענו גם על שאלת רמת הסיכון המתאימה ויהיו לעזר בקביעת  אחוז ההשקעה במניות לעומת האג"ח - שנחשבת אפיק השקעה סולידי יותר.

 

כמה זמן אתם הולכים להשקיע?

לזמן ההשקעה יש משמעות מכרעת כשאתם ניגשים לבחור את הרכב תיק ההשקעות שלכם. האם תרצו לממש את הכסף שהשקעתם בשנים הקרובות? האם יש לכם יעד ספציפי להגיע אליו בזמן נקוב? האם אתם מוכנים להשאיר את הכסף ולשכוח ממנו לתקופה של עשור לפחות? האם יש סיכוי שתצטרכו את הכסף בהקדם? אם אתם צופים שתצטרכו את הכסף בשנים הקרובות, ייתכן ותרצו להשקיע במוצרים בטוחים יותר כמו אג"ח לדוגמא. אם תהיו מוכנים להשאיר את הכסף למשך עשור ויותר, ייתכן ותרצו להשקיע במוצרים בסיכון גבוה יותר כמו מניות או מטבעות דיגיטליים ובהתאם גם לזכות בפוטנציאל תשואה גבוה יותר לאורך זמן.

 

(זה שעולה או זה שיורד?( פוטוליה)

 

 

איך מפזרים את התיק?

אחד מהדברים החשובים ביותר בהרכבת תיק השקעות הוא פיזור התיק -  האחוז שאתם בוחרים להשקיע במוצרי ההשקעה השונים. ככלל, ככל שהתיק יהיה מפוזר על פני מספר רב של אפיקי השקעה, כך רמת הסיכון בתיק תקטן. ככל שתגוונו במניות ואג"חים מתעשיות שונות, ארצות שונות, בחברות בגדלים שונים – כך תוכלו להגיע לאחוז סיכון סביר שיתאים לכם. כשזה נאמר, ניתן גם להשקיע בתיקים שמורכבים מ- 100% מניות, אבל הדבר פחות מומלץ, היות והוא חושף את המשקיע לסיכון גבוה במיוחד. בהתאם, פיזור גדול מדיי גם הוא, לא ייתן לכם את התשואה האופטימלית היות ויהפוך את התיק לבעל סיכון נמוך יחסית עם פוטנציאל תשואה נמוך.

 

עד כמה אתם יודעים לשחרר?

החלטתם להשקיע בשוק ההון ובניתם תיק השקעות מפוזר היטב? הקשבתם ליועץ ההשקעות בבנק ועשיתם את הצעד בלב שלם? זה בדיוק הזמן לשחרר. שום דבר חיובי עדיין לא יצא ממשקיעים שלא חיים את התחום, אבל עוקבים באדיקות אחר תנודות השוק ומקבלים החלטות שנובעות מפחד או אמוציות.

 

אחד הדברים שחשוב לזכור הוא ששוק ההון תנודתי בהגדרה – לפעמים הוא עולה ולפעמים יורד. לא כדאי לקבל החלטות בחטף ורק על סמך שינויים נקודתיים, וכדאי לתת לשוק את הזמן לעשות את שלו, בלי לבצע שינויים תכופים בהרכב ההשקעות בתיק. התעדכנות שוטפת גורמת לכם לרצות לצאת מהשוק בבהלה? החליטו שאתם מתעדכנים בנעשה בתיק אחת לחודש או אפילו אחת לרבעון, ותניחו לתיק ההשקעות שלכם לעבוד בשבילכם