BETA

26.02.2018

11:16

נושאים חמים
 ללמוד להיות עם יד על הדופק
ללמוד להיות עם יד על הדופק,
פוטוליה

5 טעויות פיננסיות שכולנו עושים (ואיך אפשר להימנע מהן)

מנסים לגמור את החודש ולא מצליחים, חיים על האוברדראפט ושקועים בהמון הלוואות וחובות? כנראה שאתם עושים כמה טעויות פיננסיות שכדאי מאוד להימנע מהן

לא להיות עם היד על הדופק

הטעות הראשונה בספר, היא לא לדעת כמה כסף נמצא לכם כרגע בעובר ושב. אנשים רבים מביעים חרדה מלפתוח את אפליקציית הבנק ולהתעדכן במצב החשבון – וחבל. דווקא היכולת למדוד את עצמכם ולדעת איפה אתם נמצאים בכל רגע נתון, תביא לשליטה גבוהה יותר בהוצאות ולהתנהלות פיננסית נכונה, שתוביל אתכם בטווח הארוך לחיי רווחה ולא רק למאבק על השליטה במינוס. ככל שתכירו את מה שקורה אצלכם בחשבון כך תדעו להיזהר מבורות כלכליים או הוצאות כבדות מדיי שאין לכם יכולת אמתית לממן. זה עובד גם להיפך – תוכלו להבין מתי יש לכם יותר ולקבל החלטה מושכלת של האם לנתב את הכסף שנכנס לסגירת חובות קודמים, לחיסכון או דווקא להוצאה על המחשב החדש שרציתם לקנות כבר תקופה.

 

לא לדעת על מה אתם מוציאים את הכסף

אנחנו מסתכלים על חשבון האשראי ורואים בליל של שמות, גופים, ארגונים ושאר ירקות שאנחנו כן או לא זוכרים מה וכמה הוצאנו בהם. אחד מצעדי הייעול הכלכליים הראשונים הוא להבין בדיוק מה כתוב בדו"ח, שאתם מקבלים פעם בחודש מחברת האשראי ולמפות בצורה ברורה את ההוצאה שלכם. כמה אחוז ממנו הולך על בילויים, תקשורת, אוכל ומוצרים לבית, בגדים, רכב, הוצאות שוטפות וכו'.

 

ברגע שהאשכולות האלו יהיו ברורים מול העיניים יהיה לכם קל יותר להבין איך וממה לקזז. אולי תגלו שאתם מוציאים המון על בילויים וויתור על ערב אחד בחוץ יחסוך לכם 500 ש"ח בחודש על הבילוי עצמו, בייביסיטר ונסיעות? אולי תחליטו לעשות סדר בארון ותגלו שיש לכם מספיק בגדים לעונה הקרובה? ואולי תגלו שבמקום לשלם מאות שקלים בחודש לחברות תקשורת שונות – תוכלו לרכז את כל ההוצאות בחבילה מול גוף תקשורת אחד.

 

חסכון, היא לא מילה גסה( פוטוליה)

 

 

לחיות על המינוס

כ-34% מהישראלים נמצאים במינוס באופן קבוע וכ-54% מהישראלים היו במינוס לפחות חודש אחד במהלך השנה. מה שהם בדרך כלל לא יודעים או מתעלמים ממנו, הוא שהמינוס עולה הרבה מאוד כסף. המינוס או מסגרת האשראי, הוא בעצם הלוואה שהבנק נותן ושאנחנו אמורים להחזיר. בהתאם, הריביות על המינוס גבוהות במיוחד ויכולות להגיע גם לכ-11% ובמקרים קיצוניים ליותר. מה זה אומר? שאנחנו מוציאים בין מאות לאלפי שקלים בשנה רק על הריביות שניתנות לנו על אותה המסגרת.

 

מה אפשר לעשות? בטווח הארוך – תכנית הבראה כלכלית מקיפה שתוציא אתכם מהמינוס בצורה קבועה ולאורך זמן. בטווח הקצר ניתן לקחת הלוואה מהבנק עם ריביות נמוכות יחסית, שמטרתה להוציא אתכם מהמינוס ולהתחיל מנקודת פתיחה טובה יותר את החודש הבא. כמובן שהאופציה הזו לא טובה למי שלא מתכנן לשלב אותה עם תכנית פעולה מוגדרת מראש, שתוודא שאתם לא נכנסים למינוס פעם נוספת.

 

לא להיכנס לשגרת חיסכון

אחת הטעויות הנפוצות שאנשים עושים היא, לא להיכנס לשגרת חיסכון. המאבק אחרי לגמור את החודש אמנם קשה וכבד, אבל בדרך כלל, אם נגדיר סכום כסף מסוים ונסגור אותו בהוראת קבע בתוכנית חיסכון קבועה, נתאים בצורה לא מודעת כמעט את ההוצאות שלנו. בצורה זו, החיסכון פשוט יחשב כעוד הוצאה שיורדת באופן אוטומטי. אותו חיסכון, אגב, לא חייב להיות בהיקף של מאות שקלים בחודש. היום יש תכניות שמאפשרות לחסוך בין עשרות שקלים למאות בודדות ולצבור את הכסף לאורך זמן.

 

לא להתמקח

כישראלים, אנו רגילים להתמקח על הכול, אבל כשזה מגיע למוצרים פיננסיים אנחנו חושבים שהדברים קבועים וברורים מאליהם. אחד הדברים שחשוב לזכור הוא שכמו שאנחנו מתמקחים ומשווים בין מחירים של מוצרים, גם במוצרים פיננסיים כמו הלוואות ואחוזי ריבית – אפשר להתמקח. ולא פחות חשוב – להשוות בין גופים שונים ולהבין איפה נקבל את ההצעה הטובה ביותר. לא תמיד נצליח אבל כשכן – ניתן יהיה לחסוך בדרך זו הרבה מאוד כסף ולמשך