BETA

26.02.2018

11:04

נושאים חמים
 ניהול מעקב מסודר אחר התקציב
ניהול מעקב מסודר אחר התקציב,
פוטוליה

כמה באמת תעלה לכם החתונה ואיך תוכלו להיערך?

החתונה שלנו בהרבה מקרים היא פרויקט חיינו, וחשוב לנו שהכול בה ילך מושלם. בגלל שאנחנו לא מורגלים בניהול פרויקטים כאלו, לפעמים יש לנו נטייה ליפול למלכודת

 תונה היא אחד מהאירועים המשמחים והמשמעותיים ביותר בחיי זוג צעיר. היא כולאת בתוכה המון אמוציות והחלטות חשובות שצריך לקבל, אבל גם חשוב לזכור שהיא גם, ואולי בעיקר, פרויקט כלכלי שצריך להיערך אליו ביתר זהירות.

 

קל מאוד ליפול למלכודות תקציביות במהלך ההכנות, לצאת בהצהרות כמו "מתחתנים רק פעם אחת" ולשחרר כל רסן תקציבי. זוגות צעירים רבים מגיעים בגישה של "ממילא מדובר בהוצאה גדולה, מה זה משנה עוד כמה אלפי שקלים לבר אקטיבי או עמדת מיצי פירות והכנת זרים", אבל זו טעות גדולה.

 

האמת היא שכל ההוצאות "הקטנות" שבדרך, מצטברות לעשרות ולפעמים גם למאות אלפי שקלים. במצב שבו אין בעיה תקציבית, ההוצאה הזו יכולה להיות מבורכת. אבל במצב בו הזוג הצעיר עוד לא התחיל את חייו המשותפים וכבר צובר חובות, כדאי לשקול את כל אותן הוצאות "קטנות" מחדש.

 

הכל מתחיל בתכנון חכם של תקציב

חתונה היא פרויקט בסדר גודל ענק, שיכול להגיע לעלות של כמה מאות אלפי שקלים. כדאי שתיקחו בחשבון – את אותם מאות אלפי שקלים שהייתם יכולים בקלות לנצל לרכישת דירה משלכם או בניית תיק השקעות שיניב לכם רווחים. מדובר בשתי אפשרויות שיעמידו אתכם בנקודות פתיחה טובה יותר ביום שאחרי החופה. ההמלצה הראשונה היא להגדיר תקציב שתוכלו לעמוד בו, ושיוכל לאפשר לכם לחסוך את המתנות שתקבלו או לפחות להעמיד אתכם במצב בו החתונה לא תניב הפסדים גדולים מדיי, שידרשו מכם לקחת הלוואות לכיסוי חובות מהאירוע.

 

שלושה מקורות מרכזיים לתקציב יהיו, הכסף שחסכתם, כסף שתקבלו מההורים ומתנות מהאורחים. לפני שאתם יוצאים לדרך ומתחילים לתכנן, לבחור ספקים ולדמיין את חתונת החלומות, נסו להעריך בצורה ריאלית את התקציב שלכם. השתדלו לקחת כמה שפחות מהחסכונות שלכם ושל ההורים, ולהתכוונן כמה שיותר למימוש מתנות האורחים לצורך כיסוי האירוע.

 

(הגדרת גבולות בבחירת הספקים( פוטוליה)

 

 

הערכה תקציבית של מתנות האורחים

כלל אצבע שכדאי להכיר: ככל שהחתונה תהיה מצומצמת יותר, כך כמות האורחים שיבחרו שלא להגיע תהיה נמוכה יותר. אם שתרחיבו את מעגל המוזמנים, כך אחוז האורחים שלא יופיעו יגדל. הזמנתם בין 300 ל-400 אורחים? קחו בחשבון שכ-20% לא יאשרו את ההגעה או יאשרו ולא יופיעו. הזמנתם כ-150 אנשים? בין 5-10% מהמוזמנים לא יגיע. כאן מגיע שלב החישוב: הכפילו את כמות האורחים שאתם מעריכים שיגיעו בפועל בכ-350 שקלים בממוצע מכל אורח שיגיע - וכך תגיעו לשווי המתנות שאותן תוכלו לקבל. המספר שתגיעו אליו הוא התקציב ממנו כדאי לצאת כדי לא ליפול לבורות תקציביים בהמשך.

 

מתחילים לנהל מעקב מסודר אחר התקציב

כמו בכל פרויקט כלכלי, גם כאן כדאי לנהל מעקב מסודר על כל ההכנסות וההוצאות שקשורות בחתונה, ולו רק כדי להיות עם היד על הדופק ולהבין מתי אתם חורגים מהתקציב שהגדרתם. את טבלת ההוצאות ניתן לערוך על אקסל או באחת מאפליקציות ניהול החתונה. מה שצריך לזכור הוא להכניס לתוכה כל הוצאה, קטנה כגדולה, לעדכן אותה תדיר ולהבין איפה אתם עומדים בכל רגע נתון.

 

כמו כן – זה גם המקום לדבר על מקדמות. מרבית הספקים ידרשו מכם מקדמות שנעות בין 30-50% מהשירות. נסו להתמקח ככל הניתן ולהוריד אותן. כדי לשלם את המקדמות תוכלו לקחת הלוואה קצרת מועד בריבית נמוכה, לשלם אותה מיד אחרי החתונה, או להשתמש בכסף שחסכתם או בכספי ההורים.

 

בוחרים ספקים

את התקציב שהגדרתם אתם יכולים לפרק מראש לסוגי ספקים, ולהקצות תקציב מקסימלי לכל אחד מהם. כך תוכלו לסנן מראש ספקים שחורגים מהתקציב, לפני שתפגשו איתם ותתאהבו. אחת הבעיות הגדולות היא, שלפעמים במהלך תכנון החתונה אנחנו כל כך רוצים ללכת על ספק מסוים כמו גן אירועים, צלם או די ג'יי, שאנחנו מתגמשים מדיי בתקציב ובסופו של דבר מגיעים לחריגה משמעותית ממנו. הגדרת הגבולות מראש תעזור לכם להימנע מאותם שברונות לב קטנים ולהיות נאמנים להחלטה שלכם.

 

בנוסף, הכנת רשימת ספקים מראש תמנע "הפתעות" בדרך. בדרך כלל ספקים שנזכרתם בהם ברגע האחרון ידרשו תעריף יקר יותר, ולכם תהיה פחות בחירה היות וספקים מסוימים בקטגוריה כבר נתפסו. כשזה נאמר, לא הכול תלוי תקציב, ולפעמים חשוב לנו לבחור בספק ספציפי לטובת שירות מסוים. הגדירו לעצמכם מראש על מה אתם לא מוכנים לוותר ועל מה כן, ובהתאם, הקצו את התקציב המתאים לכל ספק וספק.