כתבינו לענייני צפון

מנחי ערוצי הילדים רודריגו, דקלה קידר והדר עוזרי עובדים במתכונת שידורים תחת אש עם ביקורים במקלטים ווידאו צ'טים באתרים. "כשהעברתי לסדרה המצוירת 'ארתור' נפלה קטיושה", סיפר רודריגו, "זו המציאות"

בימים טלוויזיוניים בהם בום הוא לא רק המקל הארוך והשעיר של הסאונד, מנחי ערוצי הילדים הפכו ל"כתבים לענייני מלחמה", כך מגדיר רודריגו גונזלס. מלבד המעבר למתכונת שידורים של 24 שעות בערוץ הילדים, הסיקור בגזרה מתוגבר במנחים מגישים תכניות ישירות המקלטים ואירוחים בצ'טים באתרי האינטרנט. אתמול (ראשון) היה זה רודריגו שביקר בארבעה מקלטים בנהריה, היום עשתה זאת דקלה קידר, ומחר יצפין טל מוסרי.

"הגעתי לנהריה עם צוות צילום ואימא שלי", סיפר רודריגו, "הבאתי את המשפחה שלי ביום שישי האחרון מהצפון למרכז. ידעתי שהסיפור יהיה ארוך ומורכב, כי אני לוחם בסיירת גולני וקיבלתי טלפון שאני צריך להיות בכוננות בסוף השבוע. הבנתי שהסיפור יהיה לא קל".

לרודריגו, שגר בעבר בצפון בשלומית, היה מוזר לראות את העיר שוממת: "נהריה ריקה. הרכבים לא חונים מחוץ לבתים. זה נראה כמו לוח מונופול. הצבא וניידות שידור היחידים שמסתובבים ברחובות, כמובן שעם שכפ"צ וחייל מלווה. הגענו לשם ועברתי בארבעה מקלטים, מאחד מהם העברתי שידור חי לערוץ. בדיוק כשהפניתי לסדרה המצוירת 'ארתור', נפלה קטיושה. זו המציאות.

"הסבירו לי שמהרגע שאתה שומע שריקה מאוד חזקה, יש לך בעצם שלוש שניות להתקרב למרחב מוגן. פתאום כששומעים צליל קטן כמו של פלאפון, כולם מסתכלים ואומרים 'אוקיי, זו לא קטיושה'".

"צה"ל והמשטרה מבצעים עבודה נהדרת בצפון", הוא קובע, "האמרים ברחבות, בודקים את הקהילה, אבל ההכנה שהייתה למקלטים היא די ביזיונית. במקלט הקטן היו בין 20 ל-30 ילדים עם מאוורר אחד, טלוויזיה ובלי מיזוג. בפינה השמאלית של המקלט היה מין טפטוף של ביוב, כך שבנוסף לחום ולצפיפות, יש גם שלולית קטנה".

איך הילדים מתמודדים עם המצב?
"הילדים כבר מכירים את המצב ומבינים שיש כאן בעיה, אבל התמונה אצלם היא אחרת. הם לא משתמשים במילה מלחמה. לא יצא לי לשמוע את זה. הם יודעים שרע, ואומרים 'אבא אמר שביום שבת יהיה בסדר'. מצב הרוח של הילדים די קליל. הם נבהלים כשהם שומעים בום, אבל ההורים משחקים שם תפקיד כפול".

זה עולם אחר לגמרי מהמרכז?
"אני גר בחולון, אבל את רוב הזמן מעביר בתל אביב. זה לא יאומן. שעה וחצי נסיעה, ותל אביב היא שוויץ. רכבים, שלטים של בכורה להצגה, אנשים הולכים לים, למכון, ובנהריה בכלל לא מדברים על זה, אלא על עוד שעה מחוץ למקלטים. גם חברה שלי עדי (הימלבלוי) אומרת 'אני לא יכולה לדמיין את זה'. זה מוזר".

"מאוד נהניתי לבלות שם עם הילדים והמשפחות", סיכם רודריגו, "יש להם ניסיון מסוים עם מקלטים. גם אני, בתור ילד ובצבא, ירדתי למקלט בכל פעם שהיו נחיתות ורעש של קטיושות. לי זה קרה פעמיים וזו באמת חוויה לא נעימה, אבל הכי הרבה שהייתי שם היה שלוש שעות. התושבים בנהריה נכנסו בימים שלישי ורביעי ויצאו, ומיום חמישי הם רצוף שם".

מנחת ערוץ הילדים, דקלה קידר, הגיעה היום למקלט בטבריה, וסיפרה כי "כבר בכניסה לצפון מרגישים שמשהו לא בסדר, שנמצאים תחת התקפות. זה באוויר".

איזו פעילות עשיתם במקלט?
"קודם כל באנו, שזה כבר חשוב ונותן תחושה טובה. הבאנו הפתעות ומתנות והשתתפנו בשידור החי. חגגנו יום הולדת לילדה במקלט, כשבמקביל הודיעו על קטיושות בחיפה. זה לא מחזה מרנין, אבל עדיף מכלום".

"אין אדם ברחוב, הכבישים ממש פתוחים לרווחה, כל החנויות סגורות. אין שום אינטראקציה. הילדים לא מנצלים את החופש הגדול, אלא שוהים במקלטים בהוראת הצבא ופיקוד צפון. מיום שבת, מהרגע שנפלה שם הקטיושה הראשונה, הם עולים לבית רק כדי להתקלח ויורדים בחזרה למקלט שמצויד בכלי תקשורת ומשחקים.

"יש להם אחד את השני, וזה כבר כייפי להימצא בחברה תומכת. ההורים ממש מקסימים, האווירה נינוחה, מנסים להסיח את הדעת ולא נותנים לחדשות להוריד את מצב הרוח. הילדים צוחקים, משחקים מספרים בדיחות ושומרים על אופטימיות".

"אני לא מנותקת, יש לי משפחה בצפון ובטבריה. הלב שלי בצפון", ספרה דקלה ברגע שחזרה לתל אביב, "אתמול בערב נפלה קטיושה ראשונה בנצרת עילית, משם אני במקור. המשפחה שלי מתעקשת לחיות כשורה ולהישאר שם. אני מנסה בשלושת הימם האחרונים להביא אותם אלי. פה בתל אביב, אנחנו יחסית עדיין מתנהלים כרגיל בשגרה. גם כאן אנשים כבר בודקים את המקלטים ומתכוננים, אבל אנחנו נמצאים שלב אחד לפני מה שקרה בצפון".

הדר עוזרי, שמנחה את "בוגי" מגזין אורח חיים יומי לילדים ונוער בערוץ ניקלודיאון (47 ביס, 84 בהוט, בשעה 14:30), התארחה היום במשך שעה בצ'ט של אתר הערוץ. "השאלות העיקריות של הילדים הן מה פחות או יותר עושים במצב כזה", היא מספרת, "מה עושים כשהרבה אנשים צריכים להיכנס למקלט לכמה שעות? המלצתי לקחת ספרים, די.וי.די, משחקי קופסא, לשחק בגומי וקלאס. הכי חשוב להיות ביחד, להבין שכולם נמצאים באותו מצב. מישהי שאלה מה לעשות אם היא מתקלחת ובדיוק יש אזעקה. הציעו לה להתקלח עם בגד ים. זה דווקא פתרון טוב.

"ברור לי שלא הספקתי לענות לכולם", מצטערת הדר, "אני עסוקה בהכנות לקראת הגיוס". האיבנט המיוחל יקרה ביום חמישי הקרוב בבקום, כשעוזרי תחליף את האזרחי בירוק ותתגייס כחיילת מן המניין לשורות הלהקה הצבאית של חיל החינוך, עם כל ההתרגשות היא אומרת: "אני לחוצה יותר מהמצב מאשר מהטירונות".

נקנח עם מילים חיוביות מפיה של הבקרוב-חיילת: "אני ממש סומכת על הצבא שלנו, הם עושים עבודה מעולה בעיני. חבר שלי בחיל הים ואין לי אפשרות לדבר איתו, אבל אני יודעת שיהיה בסדר ושהם יעשו הכל כדי שנהייה בטוחים. צריך להראות שכולנו עם אחד".