המלצה של נושי

נושי פז נשבה בקסמו של מישל וולבק וספרו "החלקיקים האלמנטריים"

"החלקיקים האלמנטריים" מאת מישל וולבק הוא סיפור על שני אחים למחצה. אחד הוא מורה גרוש והשני חוקר ביולוגיה. למורה הגרוש יש אובססיה מינית - הוא הולך למועדוני חשפנות, מחפש זיונים בכל מקום, ובאופן כללי, עושה בלגן בתחום הזה. אחיו למחצה, הביולוג, הרבה יותר מופנם ומודחק ממנו - אחד כזה שהעבודה והקריירה עומדים אצלו בראש סדר העדיפויות.

הסיפור עובר דרך מערכת היחסים בין השניים, לצד בדיקה של מה ששני האחים עוברים בינם לבין עצמם. על הדרך, מדובר גם בסיפור על העולם המערבי של ימינו. אבל מעבר לספר הזה, אני רוצה להמליץ על הסופר הנפלא הזה, מישל וולבק.

ספרו הראשון הוא "הרחבת תחום המאבק", והספר האחרון שהוציא נקרא "פלטפורמה". "החלקיקים האלמנטריים" הינו ספרו השני. בכל הספרים האלה, הכתיבה של וולבק מאוד מינימליסטית, והוא לא מתבייש לבוז לגיבורים שלו.

וולבק מתאר את הסיפור בצורה מאוד פשוטה, ישירה, ובכלל לא מאדיר את אותן דמויות שלהן העניק את התואר "גיבור". זה משהו שאני לא מוצא אצל הרבה סופרים. הגעתי לספר הזה דרך יובל בנאי, שהשאיל לי אותו לפני כמה שנים, ופשוט נדבקתי אליו. מומלץ.


"החלקיקים האלמנטריים" / מישל וולבק. 320 עמ'. הוצאת בבל, תרגום: מיכל סבו.

נושי פז הוציא לאחרונה אלבום בכורה בשם "מרגיש נכון" (התו השמיני). ביום שני, ה-3 ביולי 2006, יעלה פז מופע חגיגי בתיאטרון תמונע בשעה 22:30. אמן אורח: אהוד בנאי.

(הביא לפרסום: אמיר עמרמי)