23.03.2016

17:03

עודכן:

"האשליה 2": הקסם של הסרט הקודם אבד

ל"האשליה 2" יש את כל הכלים להיות סרט מוצלח, אך הוא לא משתמש בהם נכון ומנסה להיות מורכב יותר ממה שהוא אמור, או יותר נכון יכול, להיות • ביקורת סרט

פתיחה

 

כולם אוהבים לראות קסמים. הם מרגשים, מרתקים ובעיקר גורמים לנו לתהות איך זה בדיוק קרה. השילוב של קסם מרשים ותהייה איך הוא עובד היה המנוע של שובר הקופות "האשליה", שסיפק לנו קסמים נהדרים ומורכבים ואז חשף את המכניזם מאחוריהם. כל זה לווה בבימוי נהדר וקאסט מצוין והתוצאה הייתה אחד מהסרטים היותר כיפים של קיץ 2013, גם לא מהחכמים שבהם.


השבוע מגיע אלינו הסרט השני בסדרה, שמתרחש שנה אחרי אירועי הסרט הקודם, שנגמר בקסם שהפך את הפרשים לגיבורים סטייל רובין הוד. לאחר שהייה ממושכת בצללים הם חוזרים למרכז הבמה.


אלא שהקאמבק של אותה חבורה מתפקשש כאשר וולטר (דניאל רדקליף, שכנראה לא יצליח כבר להשתחרר מהארי פוטר), גאון טכנולוגי שביים את מותו לאחרונה, סוחט את החבורה כדי שתשדוד בשבילו צ'יפ שיאפשר לו גישה לכל מחשב בעולם, וכך בעצם לשלוט בו.

 

האשליה 2
 

האשליה 2(יחצ)

 

אל החבורה המפורסמת (שמורכבת מקאסט נהדר, שכולל את מארק רופאלו, דייב פרנקו, וודי הארלסון וג'סי אייזנברג) מצטרפת לולה (ליזי קפלן, "קלוברפילד"), צעירה שעקבה אחרי הפרשים שנים וחלמה להיות חלק מהם בזמן שפעלה בעצמה בסצנת הקסמים המחתרתית.


הבעיה הגדולה של הסרט הזה היא שהפוקוס המרכזי בו הולך לבניית הסיפור והעלילה- בדרך כלל מדובר במשהו טוב, אבל כשמדובר בעלילה כל-כך חסרת הגיון שמועברת דרך דיאלוגים זרועי קלישאות, מדובר בבעיה רצינית.


לא מדובר בבעיה של אמונה ב"קסמים" שהחבורה עושה, אלא בחוסר עקביות ובעיות בתוך העולם של הסרט. דוגמא בולטת לכך אפשר למצוא באחת הסצנות המרכזיות והחשובות, כאשר קלף עובר בין שלל הפרשים במטרה שלא יגלו אותו בחיפוש במקום שפשוט יישאר אצל האחד שמתמחה בקלפנות; זו דוגמה אחת מיני רבות שפוגעת בסרט בצורה משמעותית.

 

האשליה 2
 

האשליה 2(יחצ)

 

הבעיה השנייה היא שאנחנו מקבלים מעט מדי קסמים, ואלה שאנחנו כבר מקבלים הרבה פחות מורכבים ומעניינים מאלה שהוצגו בסרט הקודם- עם זאת, הם עדיין מצליחים לספק את הסחורה ברמה מסוימת. מנגד, אין כאן את המקוריות והרעננות שאפיינו את הסרט הקודם ובכלל, הבימוי משמעותית פחות טוב.


למזלו של צ'ו, השחקנים, בראשם וודי הארלסון הנהדר בתפקיד כפול מרשים, עושים עבודה מצוינת - מארק רפאלו סולידי, ג'סי אייזנברג מצוין והכימיה בין ג'יימס פרנקו לליזי קפלן נהדרת (למרות שכל הרומן שלהם מיותר ועשוי רע). מי שבולט לרעה הוא דניאל רדקליף שמאז סדרת סרטי "הארי פוטר" לא סיפק תפקיד אחד ראוי.

 

האשליה 2
 

האשליה 2(יחצ)

 

 

בשורה התחתונה "האשליה 2" הוא לא סרט רע, לרגעים מסוימים הוא אפילו מהנה, אבל הקסם שכל-כך אפיין את הסרט הראשון לא נמצא כאן. יכול להיות שזה בגלל שהפוקוס הולך למקום הלא נכון, יכול להיות שזה הבימוי או התסריט ויכול להיות שהרעיון פשוט מיצה את עצמו. מי שאהב את הסרט הראשון כמוני, ימצא את עצמו מעט מאוכזב כאן.

 


*** כוכבים


"האשליה 2", בבתי הקולנוע ברחבי הארץ החל מ-09.06.2016


 

 

האשליה 2
 

האשליה 2(יחצ)