05.01.2009

12:13

אנימל האוס

אנימל קולקטיב, שהקפיצו אותנו כאן לפני כמה חודשים חוזרים באלבום אולפן שמיני שגורם לעמית קלינג לטעון שמדובר בלהקה החכמה ביותר בעולם. האמת? הוא די צודק

תסמכו על אנימל קולקטיב. בסופו של דבר הם אולי הלהקה שעובדת הכי קשה בעולם. הרביעייה הצבעונית מבלטימור מקפידה להמציא את עצמה מחדש לאלבום, חלילה תשעמם את עצמה, חלילה תשעמם אותנו. בכל פעם מחדש, האלבומים שלהם מרגישים כמסע צבעוני ומופרע לגבולות האחרים והלא מוכרים של הסאונד. אחרי שהתחילו בתור מלקטי צלילים עם חוש נפלא להרמוניות, הפכו לכנופיית פריק-פולק עם אהבה עזה לתיפוף שבטי, התגבשו לכדי ללהקת הרוקנ'רול המשונה ביותר בעולם, וכעת הם משחררים את Merriweather Post Pavillion, אלבומם השמיני, ומכריזים על עצמם בתור מעצמת טכנו.

אולי הגדרתם כמעצמת טכנו מוגזמת מעט, אבל כבר מהשיר הראשון "In the Flowers" (לפחות תמטית ההיפים האלה נשארים במקום), ברור שהכל אלקטרוני יותר, אפשר להרגיש את זה באופן בולט בשירה המעובדת ובבאסים הדחוסים. למעשה, העיבודים שבהם אנימל קולקטיב משתמשים באלבום הזה מזכירים יותר מכל את הסאונד הדיגיטלי הקשה שבו התאפיינה ההופעה המבריקה שלהם בארץ, שכל כולה ג'ונגל סינטיסייזרים, תופים ושירה צחה. גם עכשיו: סימפולים מינימליסטיים בלופים אינסופיים והרמוניות קוליות מופלאות זה שם המשחק של אנימל קולקטיב מודל 2009.

ההבדל העיקרי בין מה שאפשר היה לשמוע בהופעה לבין מה שיש באלבום היא שהאלבום הוא מלוטש ועדין יותר. אין כאן את המתקפה הצלילית חסרת הפשרות שהחבר'ה מנחיתים לייב מתוך תופים ושני שולחנות עמוסי סמפלרים ושאר צעצועים. שירים כמו "Also Frightened" הם בלדות משונות ומפורקות, אבל זוהי העוצמה העיקרית של אנימל קולקטיב - הם אדריכלי הפופ החדש, שלוקחים ומפרק את המושגים "מיינסטרים" ו"אוונגרד" ועושים כרצונם כשהם מרכיבים מחדש את החלקים הקטנים זה לזה – הם ילחימו לשירה גבוהה ונקיה ומקצבים שנדמה שאין כמוהם במערב, ואז להיפך - יחברו דגימות של יערות גשם לגיטרות חשמליות.

ככל הנראה, אנימל קולקטיב הם הלהקה החכמה ביותר שאנחנו מודעים אליה כיום. לא רק כי לא תשמעו בשום מקום שיר יפה יותר מ-"Brothersport", שמצליח להשמע בו זמנית כמו בי-סייד של הביץ' בויז וכמו פסקול למשחק סופר נינטנדו אבוד, ולא רק בגלל הלחן המושלם של "Guy's Eyes"; אנימל קולקטיב הם הגדולים מכולם כי הם מודעים לחלוטין למה שהם מנסים לעשות, למה שהם היו רוצים לעשות ולמה שהם עושים בפועל. הם לא מתפשרים כשזה מגיע לסאונד שהם צריכים להפיק באותו רגע, וכן, לעיתים קרובות זה הופך את Merriweather Post Pavillion לקשה ומסובך להאזנה, כפי שנכון יהיה להגיד גם על כל האלבומים הקודמים שלהם. ובכל זאת, משנה לשנה הם נעשים יותר ויותר נגישים. בסופו של דבר כל העולם ישמע אנימל קולקטיב, כי זה הדבר הכי טוב שאפשר לעשות. אולי אז גם יבוא השלום.