27.02.2017

05:31

עודכן:

מבוכת ענק באוסקר: "לה לה לנד" הוכרז כזוכה בטעות - "אור ירח" זכה בפרס הסרט

טקס האוסקר ה-89 התקיים הלילה בלוס אנג'לס והותיר בסיומו רגע בלתי נשכח. השחקן וורן בייטי הכריז על המיוזיקל "לה לה לנד" כזוכה, אולם לאחר שעלו הזוכים לנאום התברר כי טעה והסרט "אור ירח" הוא הזוכה הגדול בפרס. "לא ניסיתי להצחיק. זו הייתה טעות", אמר בייטי • כל העדכונים מהטקס דקה אחר דקה בכתבה

בווידאו: רגע המבוכה הגדול של ביטי


הטקס ה 89 של פרסי האקדמיה השנתית התקיים הלילה (שלישי) בהוליווד, לוס אנג'לס באולפני דולבי בהנחייתו של מנחה הטלוויזיה והקומיקאי ג'ימי קימל והותיר אחריו את הפדיחה הגדולה שהתרחשה אי פעם בטקס לאחר ש"לה לה לנד" הוכרז בטעות כסרט הזוכה, אלא שאז הסתבר כי הייתה טעות בהכרזה ולמעשה הסרט "אור ירח" הוא הזוכה בפרס. אנו ליווינו את הטקס דקה אחרי דקה, מההתחלה המבטיחה ועד למבוכה הגדולה:

 

3:30 הטקס נפתח עם ג'סטין טימברלייק עם השיר Can't stop the feeling המועמד לאוסקר מתוך הסרט "טרולים".

 

3:34 "מאות מדינות ששונאות אותנו ברחבי העולם צופות בנו עכשיו", פתח את הערב ג'ימי קימל בנאום שמתייחס לדונלד טראמפ. "הדבר הטוב בנשיא זה שהוא משכיח את הקולות של אלה שאמרו שהאוסקר בשנה שעברה היה גזעני. הרבה אומרים לי שיש צורך לאחד את ארה"ב כעת אבל אני לא האדם המתאים לזה. יש רק 'לב אמיץ' אחד בקהל הערב והוא לא זה שיאחד אותנו", אמר המנחה ג'ימי קימל בהתייחסו בהומור לבמאי מל גיבסון.

 

קימל גם התייחס למועמדת הנצחית לאוסקר מריל סטריפ, אשר נקלעה לסכסוך מתוקשר עם טראמפ לאחר שנאמה נגדו בטקס גלובוס הזהב. "מחיאות כפיים לשחקנית הבינונית ומוערכת יתר על המידה", אמר קימל, משחזר את מה שטראמפ אמר על כוכבת הקולנוע. "היא בכלל לא כיכבה בסרט השנה. פשוט כתבנו את שמה על פתק כדי שתגיע לטקס".

 

3:46 פרס שחקן המשנה: אין הפתעות. הפרס הלך לפייבוריט מהרשאלה עלי המגלם את סוחר הסמים המטפח את גיבורו של הסרט "אור ירח", העוסק בהתבגרותו של אפרו-אמריקני הומוסקסואל. עלי הודה בנאומו לאשתו אשר ילדה רק לפני ארבעה ימים.

 

3:57 פרס האיפור: הפרס היחידי בו מועמדים שלושה סרטים בלבד. סרט הקומיקס המושמץ "יחידת המתאבדים", שהיה מועמד גם לפרס הסרט הגרוע ביותר בטקס פרסי הראזי שהתקיים אתמול, יכול כעת להתגאות בפסלון אוסקר משלו. "הפרס הזה הוא עבור כל המהגרים", אמר הזוכה.

 

4:01 עיצוב תלבושות: "חיות הפלא והיכן למצוא אותן", סרט הספין-אוף בסדרת הארי פוטר זוכה באוסקר משלו ואוסקר רביעי למעצבת התלבושות קולין אטווד.

 

4:11 הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר: כוכבות "מאחורי המספרים" העניקו את הפרס יחד עם קתרין ג'ונסון בת ה-98, שדמותה מוצגת בסרט ע"י השחקנית טראג'י פי הנסון, לסרט המוערך "או ג'יי: תוצרת אמריקה" על משפט הרצח המתוקשר של כוכב הפוטבול או ג'יי סימפסון.

 

 

המעטפה שסיבכה את ביטי, הלילה באוסקר
 

המעטפה שסיבכה את ביטי, הלילה באוסקר(טוויטר)

 

4:27 עריכת סאונד: "המפגש". אוסקר מוצדק לסרט המד"ב בו הסאונד משחק תפקיד מרכזי במפגש עם החייזרים המגיעים לכדור הארץ.

 

4:29 מיקס סאונד: "הסרבן". פרס ראשון הערב לסרט המלחמה של מל גיבסון על חייל במלחמת העולם השנייה המשרת כחובש קרבי ומסרב להרוג אנשים אחרים. "לה לה לנד" מפסיד את שני פרסי הסאונד וטרם זכה בפרס הערב מ-14 המועמדויות שלו.

 

4:36 פרסי האוסקר למפעל חיים שהתקיימו בטקס מקדים מוצגים ע"י וינס ווהן בהם פרס לשחקן ג'קי צ'אן ולדוקומנטריסט פרדריק וויזמן.

 

4:41 השחקן מארק ריילנס מציג את פרס שחקנית המשנה ומזכיר את כוחם של סרטים ליצור אופווזיציה ולהתנגד לממסד ללא שנאה. הזוכה היא ויולה דיוויס על "גדרות" (שלא הופץ בארץ) - אוסקר ראשון לשחקנית במועמדות השלישית שלה. "הפכתי לאמנית כי זה המקצוע היחידי שחוגג את המשמעות של לחיות חיים", אמרה דיוויס.

 

 

 

"הסיבה שהפכתי לאמנית". ויולה דיוויס זוכה בפרס שחקנית המשנה באוסקר(רויטרס)

 

4:57 שרליז ת'רון ושירלי מקליין מגישות את פרס הסרט הזר הטוב ביותר. אחד הסיפורים הגדולים של הערב - "הסוכן" האיראני של הבמאי אסגאר פרהאדי זכה בפרס (זכייה שנייה של הבמאי לאחר "פרידה"), וגבר על מה שהיה עד לפני שבועות ספורים הפייבוריט הברור "טוני ארדמן". פרהאדי בחר שלא להגיע לטקס, לאחר שבתחילה נאסרה כניסתו לארה"ב בעקבות הצו נגד מהגרים של טראמפ. "אני מצטער שאני לא איתכם הערב. עשיתי זאת מתוך כבוד לאזרחי מדינתי והמדינות הנוספות שנאסרה כניסת אזרחיהם. חלוקת העולם לאנחנו ולאויבים יוצרת פחד וצידוק למלחמה. יוצרי קולנוע יכולים להפנות את מצלמותיהם וליצור אמפתיה בינינו לבין האחר, אמפתיה שאנו זקוקים לה היום יותר מתמיד", כתב פרהאדי בנאום שהוקרא בטקס.

 

5:10 סרט האנימציה - "זוטרופוליס". בעידן של טראמפ אין ראוי מסרט האנימציה של דיסני שמטיף לקבלת השונה ולא לשפוט את האחר על בסיס מי שהוא. "קיווינו שהסרט יהפוך את העולם למקום קצת יותר טוב. אנו גאים בכך שהקהל קיבל את המסר שסובלנות חשובה יותר מהפחד מהאחר", אמרו יוצרי הסרט.

 

5:15 עיצוב אמנותי - "לה לה לנד" זוכה בפרס ראשון הערב

 

5:17 רגע משעשע במיוחד כאשר ג'ימי קימל מפתיע חבורה של תיירים שחשבו כי הם נמצאו בסיור תיירותי ונכנסו לתוך הטקס. התיירים ההמומים עוברים בין הכוכבים שמחלקים להם מתנות, לוחצים את ידיהם ועושים עימם סלפי בשידור חי. דנזל וושינגטון עורך חתונה אלטרנטיבית בין שניים מהם.

 

 

תיירים מגיעים בהפתעה לאוסקר
 

תיירים מגיעים בהפתעה לאוסקר(רויטרס)

 

5:31 אפקטים מיוחדים: גרסת הלייב אקשן של "ספר הג'ונגל" שנעשתה כמעט כולה תוך שימוש באפקטים ליצירת החיות זוכה בפרס.

 

5:34 סת' רוגן ומייקל ג'יי פוקס מגיעים עם מכונית הדלוריאן ונעליים ששורכות את עצמן להעניק את פרס העריכה, שהולך ל"סרבן". פרס נוסף ש"לה לה לנד" מפסיד. האם מסתמנת כאן מגמה?

 

5:45 "הקסדות הלבנות" על כוחות ההצלה במלחמת האזרחים בסוריה זוכה בפרס הסרט הדוקומנטרי הקצר והקהל עומד ומריע. בקרוב נראה עיבוד עלילתי שלו בהפקת ג'ורג' קלוני. אחריו זוכה הסרט  ההונגרי "לשיר" בפרס הסרט הקצר.

 

5:50 קימל מודאג מכך שטראמפ עדיין לא צייץ ומוסר לו "מריל מוסרת שלום, אתה ער?"

 

5:58 מריל סטריפ עולה יחד עם חוויאר ברדאם להגיש את פרס הצילום שהולך ל"לה לה לנד". פרס שני הערב לפייבוריט לזכייה.

 

6:03 שחקנים מקריאים טוויטים מרושעים עליהם בפינה שמגיעה מתכניתו של ג'ימי קימל. אחריהם עולה ג'ון לג'נד לשיר את השיר City of Stars מ"לה לה לנד" שצפוי לזכות בפרס השיר הטוב ביותר.

 

6:14 הפסקול הטוב ביותר: ג'סטין הורוביץ על "לה לה לנד" - הזכייה הבטוחה ביותר של הערב.

 

6:17 השיר הטוב ביותר: דאבל לג'סטין הורוביץ מ"לה לה לנד" על שיר הנושא של הסרט City of Stars.

 

 

ג'ון לג'נד שר את City of Stars באוסקר
 

ג'ון לג'נד שר את City of Stars באוסקר(רויטרס)

 

6:20 ג'ניפר אניסטון מציגה את רשימת היוצרים שהלכו לעולמם השנה בהם בין היתר השחקנים ג'ין ווילדר, מרי טיילר מור, אנטון ילצ'ין, ג'ון הרט, זא זא גאבור, דבי ריינולדס ובתה קרי פישר, ביל פקסטון שהלך לעולמו אתמול, הבמאים מייקל צ'ימינו ("צייד הצבאים"), גארי מרשל ("אישה יפה"), עבאס קיורסטיאמי ("10"), קרטיס הנסון ("8 מייל") והזמר פרינס.


6:29 ג'ימי קימל ממשיך את היריבות הנצחית שלו עם מאט דיימון ועושה צחוק במערכון מסרטו "מקום לחלום עליו". דיימון עולה להגיש עם חברו בן אפלק את פרס התסריט המקורי הטוב ביותר ומושתק ע"י קימל שמנצח על המוסיקה וקורא לדיימון לזרז את ההגשה. "מנצ'סטר ליד הים" זוכה בפרס ראשון להערב לתסריטאי ולבמאי קנת' לונרגן. זהו פרס ראשון שלו לאחר 4 מועמדויות (בהן גם מועמדות לפרס הבמאי הערב) ועוד מועמדות שהפסיד "לה לה לנד".

 

6:34 איימי אדמס מגישה את פרס התסריט המעובד שהולך ל"אור ירח". פרס שני הערב לסרט. "כל מי שמרגיש מוזנח. יש לכם את הגב שלנו ב-4 שנים הבאות, לא נעזוב אתכם", אמר הבמאי ברי ג'נקינס. בניגוד לשנה שעברה, האוסקר השנה מגוון בהרבה עם זוכים אפרו-אמריקאים בפרסי שחקני המשנה והתסריט עד כה.

 

6:42 האלי ברי מגישה את פרס הבמאי הטוב ביותר לדמיאן שאזל על "לה לה לנד". שאזל (שסרטו הקודם היה "וויפלאש" המצליח) הופך לבמאי הצעיר בהיסטוריה שוזכה בפרס בגיל 32 בלבד. "זה היה סרט על אהבה והיה לי מזל להתאהב כשביימתי אותו", אמר שאזל כשהודה לחברתו אוליביה.

 

6:48 זוכת השנה שעברה ברי לרסון מעניקה את פרס השחקן הטוב ביותר לקייסי אפלק על תפקידו התובעני "מנצ'סטר ליד הים". זהו הפרס הראשון והמועמדות השנייה לאחיו הצעיר של בן אפלק והשחקן המוכשר במשפחה.      "אני גאה להיות פה. הלוואי והיה לי משהו משמעותי יותר להגיד אבל אני פשוט שמח שהענקתם לי את הזכות הזו", אמר אפלק.

 

 

 

"גאה להיות פה". קייסי אפלק זוכה בפרס השחקן(רויטרס)

 

6:54 זוכה השנה שעברה ליאונרדו דיקפריו מעניק את פרס השחקנית לאמה סטון על תפקידה ב"לה לה לנד". "הכבוד הגדול מכל הוא להיות מועמדת לצד השחקניות בקטגוריה. אני מעריצה אתכן" אמרה סטון. "תודה לדמיאן הבמאי על האפשרות להיות מעורבת בפרויקט של פעם בחיים ולריאן גוסלינג שתמיד העלית את הרף. היית הפרטנר הטוב ביותר במסע המטורף הזה".

 

7:03 וורן בייטי ופיי דאנווי, הלא הם "בוני וקלייד", מגישים את פרס הסרט הטוב ביותר והציגו את אחד הרגעים שייזכרו לעד מהטקס. בייטי הכריז על "לה לה לנד" כזוכה הגדול של הטקס, היוצרים עלו לקבל את הפרס והחלו לנאום לאות תודה ואז התברר כי חלה טעות בהקראה ולמעשה "אור ירח" הוא הזוכה בפרס הסרט הטוב ביותר. "אני לא צוחק. אור ירח הוא הזוכה", הסביר מפיק "לה לה לנד" וקרא ליוצרי הסרט לבמה.

 

 

 

 

"לא מאמין". הבמאי ברי ג'נקינס והמלחין ג'סטין הורביץ מתחבקים לאחר ההכרזה השגויה(רויטרס)

 

"פתחתי את המעטפה והיה כתוב עליה 'אמה סטון לה לה לנד'. לא ניסיתי להיות מצחיק", אמר בייטי שהקריא בטעות את הזוכה הלא נכון. "וורן מה עשית? אני לא יודע מה קרה. אני מאשים את עצמי, ידעתי שאני אהרוס את הטקס. מבטיח לא לחזור", התלוצץ המנחה ג'ימי קימל לאחר המבוכה הקשה. "לפחות הרווחנו עוד נאומים".

 

"לעזאזל עם חלומות, זה אמיתי. אני לא מאמין לזה. הייתה תקופה שחשבתי שהסרט הזה הוא בלתי אפשרי", אמר הבמאי ברי ג'נקינס כשעלה לקבל את הפרס בתום מבוכת הענק שהייתה באולם.