12.04.2017

14:55

עודכן:

מהיר ועצבני 8: וין דיזל ושארליז ת'רון
מהיר ועצבני 8: וין דיזל ושארליז ת'רון,
יוטיוב

"מהיר ועצבני 8": לא כל כך מהיר וקצת פחות עצבני

מי גנב את ההצגה? מה עבד ובעיקר - מה לא עבד? יוסי לוי חיכה בקוצר רוח למרדפי המכוניות מסמרי השיער שהובטחו בפרק השמיני בסדרת הלהיט "מהיר ועצבני" ומה שהוא קיבל הפתיע אותו

טריילר

אני משוגע על סדרת סרטי מהיר ועצבני. אני חולה על מרוצי המכוניות, אוהב את העלילה המופרכת, את קטעי האקשן המטורפים ואחרי שבעה סרטים אני יכול לומר שאני אוהב את הדמויות, וכן, גם את הרגעים הדביקים שבהם מישהו מהדמויות מדבר על המשמעות של המילה "משפחה". אל הסרט השמיני בסדרה הזו הגעתי עמוס בציפיות, בייחוד אחרי צפייה בטריילרים גדושי האקשן ומה אומר לכם? נראה שהטריילר עושה חסד לא מוצדק לסרט.

 

 

את הפרק השביעי סיימנו עם הפרידה המרגשת מהשחקן המנוח פול ווקר ומבריאן, הדמות אותה גילם, בעוד הוא נעלם לעבר האופק עם אחותו של טורטו, מיה כדי לחיות חיים שקטים עם משפחתם - הרחק ממשפחתו השנייה. הסרט הזה נפתח מיד לאחר ארועי הסרט הקודם. דומיניק טורטו (וין דיזל) ולטי (מישל רודריגז) נמצאים בירח הדבש שלהם בקובה, ויתר חברי הצוות מפוזרים וחיים חיים נורמליים. השלווה מופרת כאשר אישה מסתורית ורבת עוצמה - סייפר (בגילומה של השחקנית זוכת פרס האוסקר שרליז ת'רון), צצה ברחובות הוואנה ומפתה את טורטו אל עולם הפשע לאחר שהיא מראה לו משהו על גבי צג הטלפון שלה. אז מה היא הראתה לו? ובכן, לא נגלה לכם אך נספר שזה מספיק חמור כדי לגרום לו לבגוד באהובתו לטי ובחבריו - ה"משפחה" שלו.

 

לא אתעכב יותר מדי על עלילת הסרט, מכיוון שאני לא מתכוון לחשוף שום ספויילר וגם מכיוון שהיא משנית לחלוטין. היא משנית בעיקר בגלל שבמרביתה - לא ממש הגיונית, משהו שהורגלנו אליו כבר בעבר בסדרה הזו, אלא שהפעם נראה כי הדבר הזה מורגש יותר מתמיד. משהו בדרך ובה הדמויות, שכבר ספקנו להכיר היטב לאורך השנים, מגיבות לסטיאוציות לא מרגיש נכון. משהו שם לא עובר חלק. נרא שאם לכתו של ווקר, התסריטאים ניסו לייצר סרט גדוש בנוסטלגיה ומיתולוגיה פנימית ולכן דאגו להעמיס על העלילה אינספור איזכורים, דמויות ותפניות בעלילה שנלקחו מהסרטים האחרים בסדרה. זה יכל לעבוד יפה, אלא שמה שנעשה עם הדמויות והתפניות העלילתיות הללו - חוטא לכל מה שלמדנו בסרטים הקודמים. העומס הזה לא משרת את העלילה ולא משרת את הדמויות - ומוסיף לתחושת הכבדות שאופפת את הסרט.

 

 

מהיר ועצבני 8: ה
 

מהיר ועצבני 8: ה"משפחה" או מה שנותר ממנה(יוטיוב)

 

ומה לגבי האקשן? ובכן כאן טמונה הבעיה העיקרית. זה לא שקטעי האקשן כאן רעים, אלא שהפוקוס בהם שינה כיוון. כשבאים לראות סרט בסדרת סרטי מהיר ועצבני מצפים ל"נון-סטופ" אקשן של מרדפי מכוניות ולצערי התחושה היא שיש כאן פחות מדי מאלו.

 

אמנם חלק מהסצינות הללו הן מהטובות בסדרה: המרדף בהוואנה, מאות מכוניות הזומבי שנשלטות על ידי סייפר ולבסוף - המרדף עם הצוללת - ועדיין התחושה היא שהסרט לא מספק את הסחורה בתחום הזה. וזה לא שהיו חסרות הזדמנויות לאורך 136 הדקות הארוכות מאוד (אולי הסרט הארוך בסדרה) שרקח לנו הבמאי פ. גארי גריי, מי שזכור כבמאי של רימייק הלהיט "הגו'ב האיטלקי". אלא שבמקום לנצל את אלו, נראה שהסרט פשוט בורח למחוזות אחרים שיתכן והם יעניינו צופים חדשים - אך הם לא הסיבה לשמם התכנסו לצפות בסרט בסדרת "מהיר ועצבני" - סדרה שהותירה חותמה בגלל סצינות מרדפי המכוניות שבה.

 

 

מהיר ועצבני 8:איפה ההתלהבות?
 

מהיר ועצבני 8:איפה ההתלהבות?(יוטיוב)

 

הפרק החדש והשמיני מנסה לעשות משהו שונה בסדרה, בדיוק כפי שהסרט החמישי ניסה לעשות זאת, אך בעוד שהסרט ההוא הצליח להזריק מרץ לסדרת הסרטים, הפרק השמיני מרגיש עייף, ארוך ומקושקש. זה לא אומר שהוא סרט אקשן רע בהכרח, זה פשוט אומר שהוא לא ממש עומד בציפיות. אבל לצד הביקורת הזו, יש גם כמה נקודות חיוביות כאן כשהראשונה היא - הומור. ללא ספק מדובר בסרט הכי מצחיק בסדרה. נראה שניתן דגש רב לנושא הזה ואם בעבר דמותו של רומן פירס, בגילומו של טייריס, היתה האתנחתא הקומית, הרי שהפעם יש כאן חיזוק בדמות ג'ייסון סטיית'האם, הלא הוא דקארד שואו, מי שגילם את הנבל הראשי של הסרט הקודם, וזוכת האוסקר הלן מירן שמגלמת את אימו. בכלל, יש יותר מדי זוכי אוסקר שמעורבים בסרט הזה, הלוואי והיו נותנים להם לעשות יותר עם התפקידים שהם קיבלו, ועדיין, מירן פשוט קורעת בתור אימם של הנבלים לבית משפחת שואו, ולגבי סטיית'האם? ובכן, כאן כבר מדובר בסיפור אחר.

 

 

 

מהיר ועצבני 8: ג'ייסון סטיית'האם
 

מהיר ועצבני 8: ג'ייסון סטיית'האם(יוטיוב)

 

בעוד שרואים בוודאות כי הסיפורים על היריבות בין וין דיזל ודה רוק על הסט היו כנראה מעוגנים במציאות - ולראייה זמן המסך המוגזם שמקבלת דמותו של "דה רוק" בסרט, הרי שמי שלבסוף גונב לשניהם את ההצגה הוא לא אחר מה"משלח" בכבודו ובעצמו. סטיית'האם מדליק את המסך בכריזמה שלו, וסצינות האקשן עימו הן מהטובות בסרט כשהן שופעות בהומור שנראה טבעי לחלוטין.

 

 

מהיר ועצבני 8: זוז הצידה דוויין, סטיי'האם גונב לך את ההצגה
 

מהיר ועצבני 8: זוז הצידה דוויין, סטיי'האם גונב לך את ההצגה (יוטיוב)

 

נקודת אור נוספת היא שארליז ת'רון שמצליחה לגלם את התפקיד המופרך של המרשעת התורנית שקיבלה בקור רוח מקפיא - כל זאת בעודה מתהדרת באותה תסרוקת בדיוק שהיתה לאנג'לינה ג'ולי בסרט מרדפי מכוניות אחר - "עקיצה בשישים שניות". צירוף מיקרים? לא נראה לנו.

 

 

למעלה: אנג'לינה ג'ולי, למטה: שארליז ת'רון
 

למעלה: אנג'לינה ג'ולי, למטה: שארליז ת'רון(יוטיוב)

 

בשורה התחתונה "מהיר ועצבני 8" מרגיש מבולגן ולפרקים ארוך מדי (וכן, גם קצת משעמם) ויחד עם זאת הוא כייפי במידה שהוא לא אמור היה להיות כזה. לצד כמה סצינות זכורות במיוחד, הרי שמרבית 136 הדקות שלו הן נשכחות לחלוטין - הדקות שכן עובדות הן אלו שמזכירות לנו למה הסדרה הזו מחזיקה מעמד כבר יותר מ-16 שנים.

 

 

מהיר ועצבני 8: מבולגן וארוך מדי
 

מהיר ועצבני 8: מבולגן וארוך מדי(יוטיוב)

 

מה שתמיד עבד בסדרה הזו הוא הדגש על חשיבות הדמויות והיחסים בינהן - בדגש על הקשר המיוחד בין דום לבראיין. עם לכתו של האחרון, נראה כי הסדרה נקלעה למשבר מסויים והסרט הזה הוא ההכחה לכך. אין מה לעשות, אם התסריט לא מושחז מספיק לא משנה כמה צוללות וכמה טילים תשגרו - התוצאה תהיה בינונית, וזה בדיוק המקרה שלפנינו.

 

 

מהיר ועצבני 8: צוללת רודפת אחרי טנק על הקרח
 

מהיר ועצבני 8: צוללת רודפת אחרי טנק על הקרח(יוטיוב)

 

הפרק השמיני הוא אינו הפרק הגרוע בסדרה, הכבוד הזה יהיה שמור כנראה לעד עבור הסרט השלישי, הלא הוא "טוקיו דריפט", ועדיין הוא מצליח לאכזב בעיקר בחוסר ההתלהבות ובתחושת הכבדות המלווה אותו. יתכן ואם היו מקצרים אותו בחצי שעה ומגבירים את הקצב, הדבר היה עוזר. יחד עם זאת, גם אם לא מדובר באחד מרגעי השיא של הסדרה, הרי שמדובר עדיין בבידור קולנועי ראוי לחלוטין וככזה שמומלץ לצפייה על מסך ענק עם מערכת סאונד טובה. בעידן של גיבורי על שמציפים את המסכים בכל חודש, הסדרה הזו היא מעוזם האחרון של חובבי סרטי האקשן, ולכן אצא בפנייה נרגשת: "הוליווד, דיר באלאק אם תפשלו בפעם הבאה!"