29.03.2017

07:47

עודכן:

שני מקצוענים, גישה שונה. יורם חטב ושמיל בן ארי ב"נמל בית"
שני מקצוענים, גישה שונה. יורם חטב ושמיל בן ארי ב"נמל בית",
אוהד רומנו

"נמל בית": סרט חשוב שמעורר שאלות מהותיות

לא בכל יום אנו צופים בסרט העוקב אחר סיפור אישי שניתן להשליך אותו על החברה בה אנו חיים, אבל "נמל בית" עושה בדיוק את הדבר הזה – ובצורה חכמה ומצוינת. עם הופעות מעולות של הכוכבים יורם חטב ושמיל בן ארי, זוהי יצירה קולנועית מספקת שצריכה להתגאות בעצמה

 

<p></p>

 

 

יש אמירה מסוימת שאומרת שלקולנוע יש את הכוח לשנות, או לפחות להשפיע, על העולם בו אנו חיים. כיום, כשמרבית הסרטים שרצים על המסכים הם סרטים עתירי תקציב שהקהל לא בא כדי להתמקד בעלילה שבהם, זה לא קורה בתדירות גבוהה כבעבר. "נמל בית" הוא מאותם סרטים שהוא לא מצוין רק כי יש בו סיפור מעניין שמועבר בצורה הטובה ביותר, אלא כי יש בו מסר אמיתי שאולי, מי יודע, גם יוכל באמת לשנות או להשפיע עלינו.

 

סרטו החדש של ארז תדמור, מהבמאים העסוקים והמוצלחים בישראל, עוקב אחר הימאי אהרון אביטן (יורם חטב המתקמבק), שאחרי 30 שנה בים מחליט לחזור לישראל, בה בתו הכעוסה והמרוחקת (לירון בן שלוש) מגדלת יחד עם בעלה את בתם הפעוטה. הוא מתמנה לתפקיד בכיר בנמל אשדוד, ותחילה הכל נראה טוב ויפה - עד שהוא מתחיל להתנגח ראש בראש עם ראש ועד העובדים רחמים אזולאי (שמיל בן ארי), כשהעימות המתבקש בין השניים הוא רק עניין של זמן.

 

 

אביטן צעיר יותר מאזולאי, שממש גידל אותו, והוא מה שנקרא "צהוב", כזה שהולך לפי הספר. יש נהלים בנמל שצריך לשמור עליהם, והוא ידאג להקפיד עליהם - גם אם זה לא מוצא בעיניי עובדיו החדשים (שאת אחד הבולטים שבהם מגלם יעקב זדה-דניאל שהתראיין לנענע10). מנגד, אזולאי הוא כבר שועל ותיק בנמל: כראש ועד העובדים הוא בעל השליטה האמיתי עליהם, ולפי החלטתו יוחלט האם עובדי הנמל יעבדו או לא. הוא מסור לעבודתו בגישתו שלו, כלומר שאין לו בעיה שהעובדים יחפפו במקומות הנכונים כל עוד הם מקבלים את השכר שלהם, ואז מה אם זה פוגע באיכות העבודה?

 

השוני בין השניים בולט לא רק בפן המקצועי, אלא גם באישי: אזולאי הוא איש משפחה, והוא משמש כאב של ממש בעיניהם של כמה מעובדיו הצעירים, ואפילו של כאלו שנמצאים בגילו. הוא מקור ההשראה שלהם והוא סוג של אליל מבחינתם, ועל פיו יישק דבר. מנגד, אביטן הוא אמנם מקצוען עם ניסיון רב, אך בתפקיד אחר לגמרי. הוא לא היה בקשר רציני עם משפחתו, בטח לא עם בתו ונכדתו, אליהן הוא מנסה להתחבר מחדש. הוא אפילו מתאהב בילנה (אנה דוברוביצקי המעולה), מוכסת נמל יפהפייה שפותחת את ליבה. שניהם אנשי מקצוע רציניים מאוד, אך השוני בהתנהלות שלהם יביא להתקלחות בין העובדים להנהלת הנמל בתוך זמן קצר.

 

 

חוזר הביתה אחרי שנים בים. יורם חטב ב
 

חוזר הביתה אחרי שנים בים. יורם חטב ב"נמל בית"(אוהד רומנו)

 

 

לכל אורכו, "נמל בית" מרגיש כאילו הוא נוטה יותר לשיטתו של אביטן. הוא הולך בקו ישר ותקיף, יש שיגידו אפילו שהוא "ראש בקיר", ואין לו בעיה עם זה - כל עוד החפיפניקיות והשחיתות של אזולאי ופקודיו תסתיים. אבל אזולאי לא פראייר, הוא הבוס האמיתי בנמל, והוא יקבע את ההתנהלות של עובדיו - שירדו עבורו גם לפסים אלימים.. בשלב מסוים גם אנחנו נבין שאין פה נכון או לא נכון, שאין פה שיטה מוצדקת יותר מהאחרת, ושבסך הכל כל אחד רוצה לבצע את העבודה שלו, לקבל על כך שכר והערכה כמגיע לו - וכל זה בלי יותר מדי כאב ראש. נשמע רלוונטי בסך הכל, לא?

 

 

כולם מתאגדים מאחורי הבוס האמיתי. מתוך
 

כולם מתאגדים מאחורי הבוס האמיתי. מתוך "נמל בית"(אוהד רומנו)

 

 

פה בעצם נמצאת נקודת הכוח האמיתית של הסרט: התסריט של תדמור ושלמה אפרתי לא מנסה אפילו לרגע אחד להסתיר את המציאות הישראלית אותה הוא משקף. נכון, זו מציאות מאוד נקודתית, אבל בהחלט אפשר להשליך אותה על החברה הישראלית בה אנו חיים, על הבדלי המעמדות שבה ועל הדרך אותה אנו חיים פשוט כדי לשרוד, כי אין יותר מדי ברירות.

 

"נמל בית" הוא סרט חזק וחשוב לא רק כי יש בו אמירה חברתית כנה, אלא כי זו מסופרת במצוינות על ידי תדמור, שיצר סרט קולח שלא משעמם לרגע אחד, אבל גם לא מותיר אחריו שום ספק לגבי הכוונות האמיתיות שלו. גורמים נוספים, כמו הצילום המדויק של זיו ברקוביץ' ובעיקר המשחק של חטב ובן ארי הנפלאים, רק מעניקים לו נקודות זכות נוספות. איני יודע להגיד האם "נמל בית" אכן יזכה לשנות או להשפיע על החברה שלנו, אך אני בטוח שהוא כן יעורר כמה שאלות מהותיות בכל מי שיצפה בו, וגם זה דבר שהוא יכול להתגאות בו.

 

ציון: 4 כוכבים.

 

 

מציאות שמשליכה על החברה שלנו. שמיל בן ארי ויורם חטב ב
 

מציאות שמשליכה על החברה שלנו. שמיל בן ארי ויורם חטב ב"נמל בית"(אוהד רומנו)

 

 

 

יורד לפסים אלימים? מתוך
 

יורד לפסים אלימים? מתוך "נמל בית"(רן מנדלסון)