24.02.2017

15:33

עודכן:

עירום מצחיק. סנדרה הולר ב"טוני ארדמן"
עירום מצחיק. סנדרה הולר ב"טוני ארדמן",
יחסי ציבור

"טוני ארדמן": חוויה קולנועית מיוחדת במינה

הסרט הגרמני שכובש את העולם הוא סרט דרמה-קומי מיוחד שלא נראה כמותו מזה זמן רב. עם אינספור פרסים בידו, "טוני ארדמן" מציג את הדרך בה אב קצת משונה רוצה להתחבר מחדש אל בתו המרוחקת, והוא עושה זאת עם לב גדול, חוש הומור ייחודי וכמה רגעים מרגשים במיוחד

 

<p></p>

 

 

לפחות פעם בשנה מגיע איזשהו סרט זר שעולם הקולנוע לא יכול להפסיק לדבר עליו. פעם מדובר בסרט של פדרו אלמודובר (אלא מה), פעם באיזשהו סרט שואה קשוח, לפעמים סתם סרט נוגע ללב ומדי פעם סרט שפשוט זכה לבאזז הנכון בזמן הנכון. השנה זכה "טוני ארדמן", דרמה-קומית שונה ולא שגרתית תוצרת גרמניה, בתואר הנחשק - והבאזז סביבו די מוצדק, גם אם מוגזם מעט.

 

הסיפור של הסרט די בסיסי: אינס היא וורקוהולית שעובדת ברומניה, מקום עבודתה שבאמצעותו היא הביאה את הקשר עם בני משפחתה למינימום של המינימום. יום אחד היא מופתעת לראות את אביה, ווינפריד, מחכה לה בלובי של הבניין בו היא עובדת בבוקרשט, אליו הוא הגיע מבלי להודיע לה מראש. הייתם מצפים שמכאן תתפתח איזושהי קומדיית טעויות משעשעת שתציג את החיבור בין האב והבת המרוחקים, אך במקום זאת הבמאית-תסריטאית מארן אדה לוקחת את הצופים למסע ארוך בנבכי הקשר בין השניים.

 

 

כבר בשלב מוקדם אנו לומדים כי השוני בין השניים הוא לא פחות מעצום: ווינפריד הוא פנסיונר ושטותניק גמור בעל חוש הומור ייחודי ואקסצנטרי מאוד שמביך את אינס לא פעם ולא פעמיים. הוא כל כך שונה מבתו, יועצת העסקים הקרה, שמנסה לדחוף את עצמה במעלה העולם הגברי בו היא עובדת ללא הצלחה יתרה. לאחר שאינס מחליטה שהגיע הזמן שאביה יחזור לביתו, ווינפריד ייקח את האכזבה שלו מבתו לכיוון הרחוק ביותר אליו הוא יכול - וימציא דמות של איש עסקים מוזר בעל פאה מגוחכת ושיניים תותבות מגוחכות אפילו יותר בשם טוני ארדמן, דמות איתה ווינפריד יופיע במספר הזדמנויות בחייה האישיים והמקצועיים של אינס.

 

אינס נרתעת מאוד מהשיגעון החדש של אביה, ולמרות זאת היא מחליטה "לזרום" איתו. איכשהו, דווקא אביה, תחת הכובע של ארדמן, מצליח לשבור את הקרח עם איש העסקים אליו אינס מנסה להתחנף ללא הצלחה, דבר שיעזור לה בהמשך לנסות ולסגור מולו עסקה גדולה. גם אם הוא מביך אותה, ולמרות שהסובבים אותה לא יודעים כי האיש שמסתובב לידם ועושה לעצמו בושות הוא בעצם אביה, אינס נעזרת במי שהביא אותה לעולם גם ברגעים הכי לא צפויים.

 

 

גם שטותניק, גם מביך. פיטר סימונישק ב
 

גם שטותניק, גם מביך. פיטר סימונישק ב"טוני ארדמן"(יחסי ציבור)

 

 

אך אם יש משהו שווינפריד רוצה יותר מהכל, זה לקרב אליו את בתו. הוא נכנס לדמותו של ארדמן ולא יוצא ממנה, מביך אותה מול ההמון, אבל בעיקר מצליח לגרום לבתו להיות פחות "כבדה" וקצת יותר "קלילה". בשלב מסוים הוא גם מצליח לגרום לה לשיר את אחד מלהיטיה הגדולים של וויטני יוסטון מול אנשים זרים (בסצנה עוצמתית במיוחד) ואפילו להתפשט לחלוטין מול חבריה לעבודה במפגש חברתי אותו היא מארגנת בביתה באחת הסצנות המצחיקות של השנה. אלה סצנות מצחיקות וגם מרגשות, מהשיאים הגדולים ביותר בסרט, והן מציגות את הדרך הארוכה אותה אינס עברה מאישה מרוחקת שלא מוכנה לחשוף מעצמה דבר, כזו שמזייפת שיחות טלפון כדי לא לדבר עם אביה, ועד לאישה שמתפשטת לגמרי מול הבוס שלה.

 

ווינפריד בסך הכל רוצה שבתו תתקרב אליו קצת יותר, זה הכל. דרך ההתמודדות שלו עם ההרחקה שנכפתה עליו מאינס היא לא שגרתית בשום צורה, אך בסופו של דבר היא זו שמצליחה להביא את אותה לפתוח את הלב שלה כלפי מי שבסך הכל רצה את אהבת בתו, וגם בפני העולם כולו. מערכת היחסים בין השניים, מרכז ליבו של הסרט, ידעה לא מעט עליות וירידות, אבל אף לב קר לא יוכל להישאר כזה לנוכח ההתחממות ביחסים בין הזוג המוזר הזה.

 

 

התעלמות לא נעימה.
 

התעלמות לא נעימה. "טוני ארדמן"(באדיבות קולנוע לב)

 

 

 

 ותודה לוויטני יוסטון. סנדרה הולר ב
 

ותודה לוויטני יוסטון. סנדרה הולר ב"טוני ארדמן"(באדיבות קולנוע לב)

 

 

יש בסרט שלושה אנשים שהופכים את הסרט למה שהוא: הבמאית-תסריטאית מארן אדה שיצרה עולם ומלואו, השחקן האדיר פיטר סימונישק המגלם את טוני/ווינפריד בגאוניות מצחיקה של ממש וסנדרה הולר כאינס גורמת ליונית לוי להיראות כמו כדור אש. כל אחד מהם תורם את חלקו ל"טוני ארדמן" ועוזר לו להפוך, בצדק, לחוויית צפייה מיוחדת במינה. נכון, הוא ארוך מאוד ואפשר היה לחתוך ממנו לא מעט קטעים שהיו הופכים אותו לפחות מתיש, אבל הוא כן סרט שלם שמעביר חוויה לא פשוטה שמצליחה לרגש, להצחיק ואפילו להביך ברגעים הנכונים.

 

בשורה התחתונה, עם עשרות פרסים בהם הוא זכה (הוא אפילו צפוי לזכות בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר באוסקר), "טוני ארדמן" הוא סרט העוקב אחר האהבה הקרובה-רחוקה הקיימת בין אב ובתו, ועל הדרך הארוכה והלא פשוטה אותה השניים עושים כדי להחזיר עטרה ליושנה - כל הדרך לתוך הלב של הצופה.

 

ציון: 3.5 כוכבים.

 

 

יחסים שכאלה.
 

יחסים שכאלה. "טוני ארדמן"(יחסי ציבור)