09.01.2017

20:07

עודכן:

כישלון גדול, ובצדק. מתוך "אמונת המתנקש"
כישלון גדול, ובצדק. מתוך "אמונת המתנקש",
יחסי ציבור

"אמונת המתנקש": סרט אקשן משעמם ומייגע

הייתם מצפים שסרט שמבוסס על אחד ממשחקי המחשבים המצליח בשוק יכלול בו אקשן מצוין וסוחף, אבל במקום זאת "אמונת המתנקש" בעיקר גורם לתחושה שהצפייה בו היא לא פחות מבזבוז זמן • ביקורת סרט

 

<p></p>

 

 

הוליווד אוהבת לייצר סרטים עתירי תקציב, כאלה שעולים הון עתק - אבל היא עוד יותר לא אוהבת שאותם סרטים מפסידים כסף, וזה בדיוק מה שקורה בימים אלה עם "אמונת המתנקש", שהולך להפסיד כסף רב ליוצריו. אבל האמת, במובן מסוים זה מגיע להם מכיוון שזהו סרט נוראי ומתיש שהצפייה בו לא מצדיקה את הטרחה.

 

"אמונת המתנקש" הוא עיבוד לסדרת המשחקים המצליחה, שכנראה וכבר לא תהפוך לסדרת סרטים מצליחים, אבל זה לא באמת משנה כי עלילה נורמלית לא תוכלו למצוא פה. הסרט עוקב אחר דמותו של קאלם לינץ' (מייקל פאסבנדר המרדים), בחור בעייתי שמגלה בהפתעה כי הוא צאצא של מתנקש ידוע שפעל בספרד ב-1492 (הייתם מצפים שלשנה הכל כך חשובה הזו יהיה אזכור רציני בסרט, אבל לא כך הדבר).

 

 

לינץ' מגלה על שורשיו לאחר שמצא את עצמו לפתע באמצע מעבדה סודית לידה של המדענית סופיה (מריון קוטיאר שמשחקת כמו פלקט שבור), השייכת למסדר הטמפלרים - אותו מסדר יריב של המתנקשים, שהיו יריביהם המרים של המתנקשים שפעלו במאה ה-15.

 

באמצעות טכנולוגיה חדשה (שמוסברת בסרט בצורה כמעט חלטוריסטית), לינץ' מצליח לחוות את החוויות שחש אגילאר, אותו מתנקש ידוע, במעין חזרה בזמן. סופיה מקווה כי בדרך הזו יצליח לינץ' להוביל אותה אל פרי עץ הדעת, שהשולט בו יכול פחות או יותר לעשות מה שברצונו. הטמפלרים רוצים להשתמש בפרי כדי לדכא את יצר האלימות במין האנושי, דבר שיוביל לביטולו של הרצון החופשי, לכך המתנקשים מתנגדים.

 

 

העלילה מתישה ומייגעת. מייקל פאסבנדר ב
 

העלילה מתישה ומייגעת. מייקל פאסבנדר ב"אמונת המתנקש"(יחסי ציבור)

 

 

מכיוון שללינץ' לא אכפת לאף אחד מלבד עצמו, לא אכפת לו לפעול כדי להוביל את הטמפלרים אל פרי עץ הדעת אם זה יוביל לכך שהוא ישתחרר ממאסרו בסופו של דבר, אך כמה אסירים נוספים באותו בית כלא/סוג של מעבדה יביעו את התנגדותם למעשה שלו, וזאת כי כצאצאים של המתנקשים הם לא יכולים להרשות לעצמם לתת לטמפלרים לנצח - ונראה אתכם מנחשים באיזה צד ייבחר לינץ' בסופו של דבר. כן, נו, כבר סיכמנו שזו עלילה דבילית לחלוטין, לא?

 

סצנות האקשן בסרט, בראשן סצנות הפארקור והאלימות במאה ה-15, אמורות להוות את שיאו, אבל הן כל כך עמוסות וגדושות בכוריאוגרפיית אקשן בנאלית שהן לא מצליחות לדגדג את קצה הזרת של אינספור סרטים אחרים. בואו נודה באמת: סרט כמו "אמונת המתנקש" נוצר אך ורק כדי להביא לצופה חווית אקשן גדולה מהחיים, אך זה פשוט לא קורה בסרט הזה, ואם סרט אקשן לא מצליח להעניק לצופה בו אפילו קמצוץ של תחושת "וואו!", אז למה הוא טוב בעצם? אפילו תלת המימד שבסרט לא מוסיף לו דבר.

 

והעלילה, אוי, העלילה. האם אפשר לקרוא לדיאלוגים שבין השחקנים "עלילה"? האם באמת יש פה תסריט? העלילה המופרכת מלכתחילה נהיית מוגזמת יותר ויותר עם התקדמותו של הסרט, כשבשלב מסוים הסרט נהפך למתיש ומעיק. לצערי, גם לא פאסבנדר, שחקן מצוין בדרך כלל אך כמעט מגוחך כאן, לא מצליח להציל את מה שאפשר כי אי אפשר היה להציל דבר.

 

 

הייתם מצפים שהם יעזרו להרים את הסרט. מייקל פאסבנדר ומריון קוטיאר ב
 

הייתם מצפים שהם יעזרו להרים את הסרט. מייקל פאסבנדר ומריון קוטיאר ב"אמונת המתנקש"(יחסי ציבור)

 

 

את הטענות לבזבוז של מעל לשעתיים מחייכם תוכלו להביא לבמאי האוסטרלי ג'סטין קורזל, שלא מצליח ליצור פה סרט שמעניק מינימום של הנאה. אפשר להגיד כי קורזל לא הצליח להתמודד עם סרט בסדר גודל כזה, אך בעבר נוכחנו לא פעם לגלות במאים מתחילים שיוצרים דברים נפלאים גם כשיש בידם סכום מסנוור עיניים. אם תתעקשו, תוכלו להקל על קורזל ולחלק את התלונות גם לשלושת התסריטאים של הסרט, שיצרו תסריט חובבני בכל קנה מידה אפשרי.

 

"אמונת המתנקש" הוא הוכחה נוספת לכך שבהוליווד פשוט לא מצליחים לייצר עיבודים קולנועיים מוצלחים למשחקי מחשב, גם לא אם מככבים בהם כמה מהשמות החמים ביותר בתעשיית הקולנוע העולמית. גם כמעלימים עין מהעלילה הקלושה שבסרט, וזו מייגעת במיוחד, "אמונת המתנקש" לא מספק לרגע את האקשן שאותו הוא מתיימר להעניק לצופים - וזה באמת הכישלון הגדול ביותר שבו.

 

ציון: 1.5 כוכבים.

 

 

אפילו האקשן לא טוב. מתוך
 

אפילו האקשן לא טוב. מתוך "אמונת המתנקש"(יחסי ציבור)