05.07.2018

12:08

"אנטמן והצרעה": האם הסרט החדש של מארוול שווה צפייה?

זוהר צלח צפה בסרט החדש של מארוול וחזר עם מסקנה ברורה: זה בדיוק מה שהיינו צריכים אחרי הדיכאון של "הנוקמים: מלחמת האינסוף" • ביקורת סרט

קשה לחשוב על חולשות בעולם הסינמטי של מארוול, אבל אם צריכים בכל זאת לבחור אחת – הרי ש"אנטמן", סרט גיבורי העל מ-2015, מהווה כזו. זה לא שמדובר בסרט גרוע, ההפך- הוא די חביב, אבל הוא פשוט לא עמד בסטנדרטים הגבוהים שמארוול הציבו לעצמם.

 

נקודת המוצא של "אנטמן והצרעה", שעולה היום (ה') לבתי הקולנוע, היא בעייתית אפילו יותר – הוא מגיע אחרי "הנוקמים: מלחמת האינסוף"- לא רק הסרט הכי גדול של מארוול עד היום, אלא הסרט ששינה את חוקי המשחק של היקום הקולנועי.

נקודת הפתיחה של "אנטמן והצרעה" היא טובה – הוא מתרחש אחרי אירועי "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים"- כלומר, הרבה לפני "מלחמת האינסוף". סקוט (פול ראד, "קלולס", "אנטמן") נמצא במעצר בית לאחר ההתערבות שלו באירועי "מלחמת האזרחים" בברלין.

 

 "אנטמן והצרעה"
 

"אנטמן והצרעה" (צילום: יח"צ)

 

 

אחרי שהוא משתף את ד"ר האנק פים (מייקל דאגלס, "בדרך למטה", "המשחק") ואת הופ ואן דיין (אוונג'לין לילי, "אבודים", "ההוביט") בחלום שהיה לו, השניים מבינים כי ג'אנט, אם המשפחה, נמצאת בחיים בממלכה הקוונטית ונחושים להוציא אותה משם. כשהדברים מסתבכים, סקוט נרתם לעזרתה של הצרעה במטרה להציל את ג'אנט.

 

כמו שאתם יכולים להבין מפרטי העלילה, "אנטמן והצרעה" לא מגיע כדי לספר איזה סיפור אפי, אלא בדיוק ההפך – סיפור קטן ואישי שעוזר לנו להכיר יותר טוב את הדמויות שפועלות בעולם של "אנטמן".

 

העלילה היא לא בדיוק הצד החזק של הסרט – לא רק שהיא מופרכת בצורה לא הגיונית, היא גם לא מורכבת או מעניינת מדי. עם זאת, אנחנו עדיין מוצאים את עצמנו מעורבים בה רגשית, והסיבה לכך היא חיבור טוב לדמויות.

 

  "אנטמן והצרעה"
 

"אנטמן והצרעה" (צילום: יח"צ)

 

 

הדמויות בסרט אנטמן פשוט כתובות נהדר, מה שמאפשר לנו להיקשר אליהן רגשית די בקלות- קשה להישאר אדיש לחוכמה והאהבה של האנק לג'אנט, אי אפשר שלא להתאהב בהופ המדהימה ואי אפשר שלא לרצות שסקוט, שעד עכשיו לא ממש הצטיין בתור גיבור על, יהפוך לגיבור שהוא רוצה להיות.

 

תוסיפו לזה עוד כמה דמויות משניות נהדרות כמו קאסי, בתו של סקוט, ולואיס (מייקל פניה, "סוף משמרת", "חלום אמריקאי"), חברו הטוב של אנטמן, וקיבלתם סרט שאולי לא מבריק מבחינת העלילה שהוא מגולל, אבל כן מצליח בענק בכל מה שקשור לכתיבת הדמויות.

 

הנבלים של הסרט, כמו ברוב סרטי מארוול האחרונים (להוציא את ת'אנוס כמובן), גנרים ומשעממים.

 

"אנטמן והצרעה"
 

"אנטמן והצרעה"  (צילום: יח"צ)

 

 

במאי הסרט, פייטון ריד ("מעודדות צמודות"), עושה כאן עבודה טובה בהרבה מבסרט הראשון- קודם כל מבחינת הקצב, שמרגיש זורם בהרבה מקודמו. דבר נוסף ובולט יותר הוא השיפור בכל מה שקשור לסצנות האקשן.

 

התוספת של הצרעה יחד עם הניסיון שצבר ריד גורמים לסצנות האקשן פה להראות טוב בהרבה. נכון, זה העדיין לא האחים רוסו, אבל ריד יוצר כאן כמה סיקוונסים נהדרים של אקשן כיפי וטהור.

 

אבל עם כל הכבוד לכתיבה, לדמויות ולאקשן, הדבר הכי בולט ב"אנטמן והצרעה" הוא העובדה שמדובר בסרט מצחיק בטירוף. מארוול בדרך כלל עושים עבודה טובה בכל מה שקשור לפן הקומי, אבל "אנטמן והצרעה" הוא עילוי בתחום הזה. במשך 95 דקות מצאתי את עצמי עם חיוך ענק על הפרצוף שבחלק גדול מהזמן הפך לצחוק מתגלגל. הקלילות של הסרט ותחושת ה"Feel Good" הכללית שעוטפת אותו עושים עימו חסד גדול, כי בואו נודה באמת – כגיבור רציני אין לאנטמן ממש מה להציע.

 

  "אנטמן והצרעה"
 

"אנטמן והצרעה" (צילום: יח"צ)

 

בשורה התחתונה לא תמצאו ב"אנטמן והצרעה" איזושהי בשורה יוצאת דופן בכל מה שקשור לסרטי גיבורי על, אבל הוא בדיוק מה שהיינו צריכים אחרי הדיכאון התהומי שהביא איתו "הנוקמים: מלחמת האינסוף" – הוא קליל, הוא כיפי והוא מצחיק בטירוף- לפחות עד סצנות האפטר קרדיטס שלו, שמזכירה לנו בדיוק לאן העולם של מארוול ואנטמן הולכים מכאן.

 

3 וחצי כוכבים

 

"אנטמן והצרעה"
 

"אנטמן והצרעה" (צילום: יח"צ)