BETA

17.06.2018

15:11

 דון מקלין בישראל
דון מקלין בישראל,
צילום: יוסי וקנין

דון מקלין בישראל: מנה משובחת של פאי אמריקאי

האמן האמריקאי הופיע אתמול מול 7,000 אנשים שקיבלו מנה גדושה של נוסטלגיה. והקינוח? פאי אמריקאי נהדר, שהכניס את האמפי פארק ברעננה לאקסטזה • זוהר צלח, ביקורת

כשאמן ותיק מגיע לישראל ממהרים להשתמש במילה "אגדה חיה". לא משנה מי זה, לא משנה מה פועלו – אם הוא פועל מספיק זמן הוא ישווק כאן על תקן אגדה.

 

דון מקלין, שהופיע אמש (ש') באמפי פארק רעננה, פועל כבר קרוב ל-50 שנה ובמהלכם עזר לעצב פסקול של דור שלם כך שאת התואר "אגדה חיה" הוא הרוויח ביושר.

 

"התואר"הזה הספיק כדאי להביא לאמפי פארק אתמול כ-7,000 איש. רובם בני 50+ שהגיעו בשביל הנוסטלגיה אבל גם לא מעט אנשים צעירים (אני ביניהם), שהגיעו בעיקר בשביל שלושה שירים ששרדו את מבחן הזמן ובענק.

מקלין עלה לבמה לתשואות הקהל ופתח את המופע עם שירים ישנים, ביניהם "You Got Me Singin' The Blues" הנהדר של מלווין אנדסלי ואת "It Dosen't Matter Anymore" של באדי הולי, מושא הערצתו של דון מקלין, שניהם זכו לביצועים נהדרים.

 

דון מקלין בישראל
 

דון מקלין בישראל (צילום: יוסי וקנין)

 

 

משם המשיך מקלין וביצע את "Crossroads", ואת – "Winterwood, שניהם מאלבומו המפורסם ביותר – אמריקאן פאי. הביצועים לשני השירים היו פושרים משהו. הרבה בגלל הלהקה אבל גם בגלל דון מקלין, שאיבד רק מעט מהעומק הווקאלי עם הגיל אבל כבר לא ממש יכול לנוע על אותו מנעד כמו פעם. הביצוע ל-"Hide Nor Hair" של ריי צ'ארלס, היה ההוכחה הבולטת בערב שיכולת השירה של מקלין היא כבר לא מה שהייתה פעם.

 

מכאן עבר מקלין לשירים מאלבום החדש "לא הרבה כי אני יודע שאתם רוצים לשמוע את השירים שאתם מכירים. אני שונא שאמנים שרים שירים שאף אחד לא מכיר", אמר מקלין, צדק ואף קיים. מקלין ביצע שלושה שירים מהאלבום החדש שזכו לביצועים סולידיים, אבל הם ממש לא ממש עניינו אף אחד.

 

אם נודה באמת, את השירים שבאמת עניינו את רוב הקהל אפשר לספור על יד אחת ואת כולם קיבלנו בחלקו האחרון של המופע. הביצוע הראשון הגדול של הערב הגיע לקראת חלקו האחרון של המופע, אז ביצע מקלין את "And I Love You So" המרגש ואנחנו זכינו לביצוע נהדר ומדויק.

 

 דון מקלין בישראל
 

דון מקלין בישראל (צילום: יוסי וקנין )

 

 

מקלין תקשר עם הקהל עם המון כריזמה אבל עשה את זה הרבה יותר פעמים, למשך יותר מדי זמן. זה הגיע לשיא עם ההצגה המייגעת של הלהקה, שנמשכה לא פחות מרבע שעה.

 

אלא שבסיום אותה הצגה החל מקלין לבצע את "American Pie", השיר הגדול ביותר שלו ואחד מהשירים המפורסמים ביותר אי פעם, ובתוך שניות האמפי פארק התעורר לחיים.

 

הקהל כולו קם על הרגליים, מילא את הרחבה הקטנה שבקדמת הבמה ושר את הלהיט הענק בקולי קולות. ומקלין? הוא בחר בביצוע איטי יותר לשיר, סוג של דקלום אם תרצו, וזה פשוט עבד מצוין.

 

 דון מקלין בישראל
 

דון מקלין בישראל ( צילום: יוסי וקנין)

 

 

מקלין, שראה שהקהל נהנה מאוד מהשיר, חזר לבית הראשון ולפזמון חוזר גם אחרי שסיים את כל השיר המקורי (08:41 דקות למי ששכח והתוצאה - קצת יותר מ-10 דקות של פאי אמריקאי משובח שהקהל פשוט לא רצה שיגמרו.

 

לאחר הביצוע של אמריקן פאי ירד מקלין מהבמה רק כדאי לחזור ולבצע את "Vincent", שנכתב על הצייר ההולנדי המפורסם וינסנט ואן גוך. מקלין ביצע את השיר ללא ליווי הלהקה ולמרות שהקול הוא לא אותו קול איתו הקליט את השיר (בכל זאת, עברו כמעט 50 שנה) הוא הצליח לספק ביצוע מרגש ומלא קסם, שסיפק את הסחורה. את המופע סגר מקלין עם "Walk Right Back" של אברלי בראדרס.

 

בשורה התחתונה ההופעה של מקלין הייתה פצצת נוסטלגיה נהדרת שהגיעה לשיא שלה בדיוק בשירים שבשבילם הקהל הגיע. נכון, החומר החדש של מקלין היה מעט מיותר וההופעה כללה המון קאברים ביצועים אדירים לשלושת השירים המפורסמים ביותר של מקלין שלחו את הקהל בחיוך הביתה.

 

דון מקלין יופיע שוב היום (17.06) ברדינג 3, תל-אביב

 

דון מקלין בישראל
 

דון מקלין בישראל( צילום: יוסי וקנין)