30.05.2018

10:37

 אייל גולן
אייל גולן,
דודי חסון

"מדרון נורא": מורים יוצאים נגד המחזמר עם שיריו של אייל גולן

התיאטרון הקאמרי הציג אמש (שלישי) את הרפרטואר שלו ל-2018-2019, הכולל מחזמר המבוסס על שירי אייל גולן, שיכתוב מאור זגורי; התכנון הוא למחזמר מקורי בשם "זה אני" שישלב שירים של אייל גולן יעלה בעונה החדשה של התיאטרון הקאמרי. המחזמר יגולל את סיפורה של משפחת טולדנו, אב ושלוש בנותיו שמנהלים יחד את "התזמורת הספרדית ירושלים". האב, אלמן ירא שמים, גידל לבדו את שלוש בנותיו המרדניות, ולעת זיקנה הוא מנסה לשכנע אותן לרשת את מפעל חייו, בניגוד לרצונן. 

 

 

התגובות לא איחרו לבוא והבוקר (רביעי) נשלח למנכ"ל תיאטרון הבימה מכתב בשם התארגנות של מורים מרחבי הארץ ובו נכתב כך:

 

"אנו, מורות ומורים לתיאטרון בבתי ספר מכל רחבי הארץ, מביעים שאט נפש מהודעתכם כי תעלו בעונה הקרובה את המחזמר ״זה אני״ המבוסס על שיריו של הזמר אייל גולן. זיכרון החוויה הקשה שלנו כמחנכים מהימים שבהם ניסינו לתווך לתלמידינו את הפרשה המזעזעת ששמו של גולן נקשר אליו, עודנו חי ומבעית. מדי יום הופכת קשה יותר המשימה של יצירת אמון של בני הנוער שלנו בעולמם של המבוגרים, נוכח פגיעה הולכת ונמשכת בערכים שאנו מנסים לחנך על פיהם את ילדינו. אין ספק, כי חשיפת האירועים שבהם היה מעורב, היתה אבן דרך במדרון הנורא הזה.

 

אנו בהחלט מאמינות ומאמינים כי יש מקום לכך שהתיאטרון הרפרטוארי בישראל ישלב ביצירתו חומרים מתוך שלל התרבויות בישראל, ובתוך כך גם ייתן ביטוי לזמר הים תיכוני. ואולם הבחירה הצינית של חומרים של אמן בהתעלם מן ההיבטים הנורמטיביים של מתן במה מכובדת כמו זו של הקאמרי, נראית לנו פגומה מן היסוד.

 

המוסד בעל המורשת המפוארת שאתם עומדים בראשו, מייצג עבור תלמידנו נקודת התייחסות מרכזית של העשייה התיאטרונית הממוסדת בישראל. תלמידנו צופים בהצגות שלכם, ונוהרים מכל רחבי הארץ לעיין במחזות שבארכיונכם. הרכב הרפרטואר של התיאטרון הוא בעל ערך חינוכי בפני עצמו והוא נתפס כמייצג את הראוי והמוערך בתרבות הישראלית.

אנו מבקשים כי תשקלו מחדש את העלאת המחזמר ותמנעו מצב שבו המשך מערכת היחסים המקצועית שלנו עם הקאמרי יעמיד את שליחותינו החינוכית במבחן".