12.04.2018

22:56

 פנלופה קרוז
פנלופה קרוז,
יחצ

נטפליקס בחוץ ונציגות ישראלית מפתיעה: המועמדים בפסטיבל קאן

פסטיבל הקולנוע היוקרתי בעולם, פותח את מירוץ הכרזות על המועמדים הרשמיים בתחרות המרכזית בשנה ה-71 לקיומו. אז מי מועמד ולמה נטפליקס הוציאו עצמם מהתחרות?

סולו לא לבד

עוד לפני שהוכרזו המועמדים, הפסטיבל עורר עניין כשפרסם כי יערוך פרמיירה מוקדמת ל״סולו: סיפור מלחמת הכוכבים״ ב-15 במאי, יותר משבוע לפני שסרטו של רון הווארד יצא ברחבי העולם (אצלנו ב-24 במאי). ההקרנה המיוחדת הזו של סיפור המקור של האן סולו האייקוני מגיעה בהפתעה ותהייה, לאחר הפקה סבוכה הכוללת חילופי במאים וכלמיני שמועות למינהן.
 


אם דיסני מגיעים להציג את הסרט בכיכובם של אלדן ארנרייך, דונלד גלובר ואמיליה קלארק בגאווה מול קהל המבקרים הבינלאומי חסר הבושה - זה עשוי להעיד על כך שבית העכבר המקפיד על שיווק מדוייק בטוח במוצר שלו, ובהדים הגלובליים שיעורר בפסטיבל המתוקשר. מהצד השני, ל״מלחמת הכוכבים״ יש היסטורית הקרנות בקאן עם ״מתקפת המשובטים״ ו״נקמת הסית׳״, שני הסרטים שחתמו את טרילוגיית הפריקוולים, שכידוע לא נחשבת אהודה במיוחד. 

 

בתחרות 

את הפסטיבל יפתח ״כולם יודעים״, המותחן הפסיכולוגי של הבמאי האיראני אסגאר פרהאדי, שכתב וביים את ״פרידה״ ו״הסוכן״, על שניהם זכה באוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר. ״כולם יודעים״ הוא הסרט הדובר בספרדית השני אי פעם שפותח את התחרות הראשית, אחרי ״חינוך רע״ של פדרו אלמודובר מ-2004, ומככבים בו פנלופה קרוז וחוויאר בארדם הנפלאים.
 

 

המופע של טופר גרייס

שני הסרטים האמריקאיים שבתחרות אולי מסמנים את התחייה של הקריירה של טופר גרייס, המוכר בעיקר כאריק פורמן מ״מופע שנות ה-70״, כשהוא במקרה מככב בשניהם. הראשון הוא ״BlacKKKlansman״ (שיהיה מעניין לגלות כיצד יתרגמו את שמו בארץ), סרטו החדש של הבמאי החשוב, ספייק לי, והוא דרמת פשע בכיכובו של אדם דרייבר (קיילו רן מ״מלחמת הכוכבים״) וג׳ון דייויד וושינגטון (בנו של דנזל!). הסרט יעקוב אחר בלש המסתנן לסניף של הקו קלוקס קלאן, ואף הופך למנהיג שלו.

 

השני הוא ״Under the Silver Lake״ של דייוויד רוברט מיטשל. מיטשל פרץ עם "It Follows", שרבים מחשיבים כאחד מסרטי האימה הטובים של העשור (אבל לא כולם). סרטו החדש הוא דרמה קומית בכיכובם של אנדרו גארפילד (ספיידרמן לשעבר) וריילי קיאו (״מקס הזועם: כביש הזעם״, ״לוגאן לאקי״), נכדתו של לא אחר מהמלך בעצמו, אלביס פרסלי. באופן מפתיע, לא רק טופר גרייס הוא נקודת ההשקה של שני הסרטים האמריקאיים שיתחרו על דקל הזהב, וגם במקרה הזה מדובר בעבודת בילוש שיוצאת מכלל שליטה. 

 

 

מחוץ לתחרות - נטפליקס ואורסון וולס

קאן הצהירו מבעוד מועד שענקית הסטרימינג הפופולארית נטפליקס לא תהיה רשאית להתמודד עם סרטיה בפסטיבל השנה, בניגוד לשנה שעברה בה כיכבה בתחרות עם ״אוקג׳ה״ ו״סיפורי מאירוביץ״. קאן הוציאו חוק חדש שאוסר על סרטים ללא הפצה בבתי הקולנוע בצרפת להשתתף ולהציג בתחרות. כתגובה, נטפליקס החליטה להחרים את הפסטיבל בחזרה, ולא תציג במהלכו את חמשת הסרטים שתכננה להקרין, בינהם ״רומא״ המצופה של אלפונסו קוארון העוצמתי. מנכ״ל התוכן של נטפליקס, טד סרנדוס, אמר: ״הפסטיבל החליט לחגוג את ההפצה במקום את אמנות הקולנוע, אנחנו 100% עסוקים באמנות הקולנוע, ואגב, גם כל פסטיבל אחר בעולם״.

 

 אורסון וולס
 

אורסון וולס( גטי אימג)

 

 

בנתיים, גם לביאטריס וולס, בתו של אורסון וולס, מהדמויות החשובות בהיסטורית הקולנוע, היה מה להגיד בנושא. "The Other Side of the Wind" הוא סרטו האחרון של וולס, ובכיכובו של ג׳ון יוסטון, דמות קולנועית אגדית לא פחות. הסרט, שצולם בין 1970-1976 ו-וולס מעולם לא זכה להשלים אותו, מצא לעצמו עשורים אחרי בית הפצה בנטפליקס, והיה מיועד לפתוח בקאן. וולס יצאה בבקשה נרגשת מנטפליקס לשקול מחדש את החלטתם, לא להפוך לאחת מאותן חברות ההפקה ש״הרסו לאביה את חייו״, ו״לתת לעבודתו לגשר את הפער שבין נטפליקס וקאן״.

 

הנציגות הישראלית

הפסטיבל כאמור עוד נמצא בתהליכי הכרזה על המועמדים, וקולנוענים ישראלים נוספים עוד עשויים להצטרף לתחרויות השונות. בנתיים לאוניברסיטת ת״א יש על מה להתגאות, עם כניסתו של אורי אהרון, סטודנט לתואר ראשון בחוג לקולנוע וטלוויזיה, לתחרות הסינפונדסיון, שהיא תחרות הסטודנטים הנחשבת של הפסטיבל. אהרון יתחרה עם ״דולפין מגומי״, סרט הגמר שלו אותו ביים, הפיק וערך, שהתקבל יחד עם 16 סרטים נוספים אשר נבחרו מתוך 2,426 סרטים מרחבי העולם.

 

אהרון סיפר לנו בהתרגשות: ״עשיית הסרט היתה מסע ארוך ומטלטל עבורי. הסרט עוסק בחשיפה רגשית במפגש אינטימי בין שני גברים, ומבוסס במידה רבה על חוויותיי האישיות. תהליך העבודה על התסריט ולאחר מכן העבודה עם השחקנים נגעה בעניין זה ממש - כמה לחשוף, איך לחשוף. המחשבה שהסרט יזכה כעת לחשיפה מפחידה ומרגשת אותי, ואני בעיקר סקרן מהתגובות והמפגש של הצופים עם הסרט. הלב שלי שם, אני מקווה שירגישו״. זוהי הפעם ה-14 בה אוניברסיטת ת״א שולחת סרט לתחרות הסטודנטים בקאן. 

 

 אורי אהרון
 

אורי אהרון( חן חפץ)

 

הקרנות מיוחדות נוספות בפסטיבל יכללו דוקומנטרי על האפיפיור פרנסיס בשם ״Pope Francis״ של הבמאי וים וונדרס (זוכה ותיק של דקל הזהב על ״פריז, טקסס״), וערב מיוחד לכבוד 50 שנה לצאת ״אודיסאה״ המופתי של סטנלי קובריק - בהנחייתו של כריסטופר נולאן (טרילוגיית ״האביר האפל״), מגדולי הבמאים העכשווים שיסמל את הגעתו הראשונה לקאן.