BETA

08.04.2018

16:46

 הנוקמים מלחמת האינסוף
הנוקמים מלחמת האינסוף,
יוטיוב

סודיות חסרת תקדים סביב ״הנוקמים: מלחמת האינסוף״

"הנוקמים" יוצא והיוצרים באימה מספוילרים, לפחות הם למדו מהבמאי האגדי, היצ'קוק, כמה שיטות בתחום. חדשות הקולנוע

סודיות חסרת תקדים סביב ״הנוקמים: מלחמת האינסוף״

 

״הנוקמים: מלחמת האינסוף״ יתקוף את בתי הקולנוע העולמיים בעוד מספר שבועות בודדים, אצלנו ב-26 באפריל. לקראת המאורע הקולנועי ההיסטורי, במאי הסרט, האחים אנטוני וג׳ו רוסו, הכריזו השבוע על סודיות ואזהרת ספויילרים חסרות תקדים.

 

 

זה לא סוד ש״הנוקמים: מלחמת האינסוף״ נמצא בטופ טבלת הסרטים המצופים ביותר של העשור, במיוחד כי הוא נבנה בקולי קולות במשך עשור שלם. ב-2008 מארוול יצרו את היקום הקולנועי שלהם עם ״איירון מן״ בכיכובו של רוברט דאוני ג׳וניור, ובכך החלו את עידן ״היקומים הקולנועיים״. 18 סרטים, יותר מ-40 דמויות מרכזיות, וכמעט 15 מליארד דולר לאחר מכן - מגיעה גולת הכותרת, החלק השלישי של ״הנוקמים״ (כשבשנה הבאה יצא החלק הרביעי, והמשמעותי לא פחות, אך בנושא עלילתו שלו מארוול ודיסני עוד לא פרסמו מילה).  

 

אזהרת ספויילרים מלחיצה

 

בציוץ מלחיץ, האחים רוסו פרסמו בחשבון הטוויטר האישי והרשמי שלהם הבהרה ובקשה יוצאת דופן לקראת יציאתו של הסרט. הרוסואים כתבו כי במשך שנתיים, כל אנשי הפקת ״הנוקמים״ עבדו קשה במיוחד כדי להקפיד על רמת הסודיות הגבוהה ביותר, וש״רק אנשים בודדים יודעים את העלילה האמיתית של הסרט״. זה מתחבר לכך שמספר מכוכבי הסרט, בינהם טום הולנד הצעיר המגלם את ספיידרמן, כבר סיפרו בראיונות שאפילו להם לא אפשרו לקרוא את התסריט במלואו באף שלב. בהתאם לכך, הרוסואים בישרו כי הסרט לא יוקרן במלואו מול המעריצים במהלך סבב היח״צ העולמי המתקרב שלו, אלא רק בפרמיירה הרשמית של דיסני בלוס אנג׳לס ב-23 לחודש, ימים ספורים לפני עלייתו לאקרנים. 

 

 ספוילר אלרט

ספוילר אלרט(טוויטר )

 

 

האחים רוסו הוסיפו בזאת פניה אישית לקהל, וביקשו כי כל מי שצופה בסרט - לא יפיץ באינטרנט במשך החודשים הקרובים ספויילרים שיהרסו לכל הצופים שטרם הספיקו לצפות בעצמם. ״אל תהרסו לאחרים, כפי שלא הייתם רוצים שיהרסו לכם״. הרוסואים לא משחררים את מכתב הבקשה המודגשת הזו משום מקום: במהלך החודשים בהם רצו בקולנוע סרטי מארוול הקודמים, אנשים משועממים רבים ברחבי הרשת דאגו להפיץ ספויילרים במכוון, רק כדי לחבל לאחרים ברמת החוויה הקולנועית שלהם. 

 

הרוסואים המסעירים

 

השאלה המהותית שנובעת כעת היא - עד כמה ״הנוקמים: מלחמת האינסוף״ הולך להרעיד את עולם הקולנוע עם עלילה בלתי צפויה או טוויסט שייכנס לרשימת הטוויסטים האייקוניים ביותר? וכמובן האם הסרט הולך להרעיד את היקום הפנימי של מארוול, בצורה שתשנה את כל מה שידענו עד כה, או את כל מאורעות הסרטים העתידיים? או שהרוסואים בכלל מבקיעים לעצמם גול עצמי, ויוצרים עבורנו ציפיות שלא יוכלו לעמוד בהן? אם מסתכלים על רשומות האחים במארוול עד כה - בהחלט יש להתכונן להפתעות נרטיביות אינטנסיביות. 

 

 

הצמד הביאו לעולם את שני סרטי ״קפטן אמריקה״ האחרונים, ״חייל החורף״ ו״מלחמת האזרחים״, ושניהם נבנו אל תוך טוויסטיים מחשבתיים גדולים. הראשון כמובן החזיר את היידרה הנאצית למרכז התמונה ביקום הקולנועי של מארוול, ופירק מבפנים את סוכנות שילד. האחרון שיחק עם הצופים בנוגע לזהות הנבל שלו, כשהנבל האמיתי נחשף להיות דמות שולית ומנותקת לחלוטין, וקורבן בעצמו של מאורעות הקשורים בקבוצת גיבורי-העל הנוקמים; ובמקביל חשף כי באקי (סבסטיאן סטן), חברו הותיק של קפטן (כריס אוונס), הוא זה שהרג את הוריו של טוני סטארק AKA איירון מן. 

 

שיטתו של היצ׳קוק

 

זו כמובן לא הפעם הראשונה בה יוצרי סרט מזהירים במיוחד את הצופים לגבי ספויילרים, מזכירים כי עדיף להגיע לצפיה עם מינימום פרטי עלילה, או מבקשים מאלו שכבר ראו שלא לתת את המידע לאחרים שלא. 

 

אחד המקרים הידועים ביותר בנושא הוא כנראה ״פסיכו״ מ-1960 של האשף אלפרד היצ׳קוק. היצ׳קוק שיווק את הסרט עם הרבה פחות מידע מהנהוג, ובדומה ל״הנוקמים: מלחמת האינסוף״, הוא לא הותיר לערוך הקרנות לפני הפרמיירה, או לאפשר לעיתונאים והמבקרים לצפות לפני. בסיומו של המותחן בעל הטוויסטים המדהימים, היצ׳קוק הוצג מבקש מהקהל לא להרוס את הסרט לאחרים, לא לשתף את פרטי הסיום, ומאלו שמתקשים לשמור על סודות - הבמאי האגדי ביקש פשוט ״להתרחק מאנשים אחרי שאתם צופים בסרט״. 

 

 

בשנה שעברה, היתה זו הפקת סיקוול המד״ב ״בלייד ראנר 2049״ הנפלא שהתנהלה בסודיות די דומה, כשמבקרי הקולנוע קיבלו מסר בינלאומי שלא למסור פרטי עלילה בביקורות שלהם על הסרט. במקרה הזה באופן מעניין, חוסר המידע השיווקי אולי דווקא פגם בסרט, זאת בתוספת לאורך הסרט של למעלה משעתיים וחצי, ולעובדה שהקהל הרחב לא ממש הכיר את ״בלייד ראנר״ המקורי, לעומת אינספור האנשים שעוקבים אחרי היקום הקולנועי של מארוול ודיסני באדיקות רבה. במקרה של ״2049״, הצופים כנראה העדיפו שלא להשקיע את כספם במוצר המסתורי (והארוך) מדי. 

 

העכבר הולך על בטוח

 

בכל מקרה, דיסני, מארוול והאחים רוסו כמובן הולכים על בטוח עם המיסתורין, כי אף צופה בעולם לא יחסוך מעצמו צפיה ב״הנוקמים: מלחמת האינסוף״ רק כי עלילתו לא נמסרה במלואה. אם כבר, דיסני מודעים לאחוז המסויים של הצופים שיוותרו על הסרט פשוט כי הם לא עקבו אחרי שאר הסרטים, והבלאגן יבלבל אותם מדי, כשלא סביר שמדובר באחוז משמעותי. 

 

בסוף החודש הקרוב, נקבל את כל התשובות על המסך הגדול, כשנבל-העל תאנוס (ג׳וש ברולין) סוף סוף יגיע לראשונה לכדה״א, ויילחם בשלל הרחב של גיבורי-העל הפופולאריים.