28.03.2018

11:24

 דודו טסה
דודו טסה,
צילום: ארכיון

מדודו טסה ועד המחתרת היהודית: אלה הסרטים שיוקרנו ב"דוקאביב"

פסטיבל הדוקו היוקרתי חוגג 20 ומציג תוכניה ישראלית מרתקת ומגוונת מאי פעם. כל הפרטים

פסטיבל דוקאביב חוגג 20 שנה!

 

 

פסטיבל דוקאביב יתקיים זו השנה ה-20, בין התאריכים 17-26.5.18 בתל אביב. במסגרת הפסטיבל, אשר חוגג 20 שנה להיווסדו, יוצגו השנה כ-120 סרטים דוקומנטריים חדשים מישראל ומרחבי העולם. פסטיבל דוקאביב הוא הפסטיבל הגדול והיחיד בארץ המוקדש כולו לקולנוע דוקומנטרי. בשנתו ה-19 רשם שיא של 56,000 צופות וצופים. הפסטיבל מתקיים בסינמטק ת"א וכן במתחמים שונים ברחבי העיר כגון: נמל ת"א, גן הפסגה ביפו, כיכר התרבות, התדר בבית רומנו, כיכר ביאליק, גינת הרציפים ועוד.

 

השנה נבחרו לתחרות הישראלית 15 סרטים חדשים של יוצרים ישראלים, מתוך 78 סרטים אשר הופקו והוגשו לתחרות.

 

הסרטים אשר נבחרו מציגים עשייה דוקומנטרית מעולה, עשירה ומגוונת. בין הסרטים: אחיות של דנאי אילון, העוקב צעירה יהודייה מחיפה יוצאת להתעמת עם אחותה שהפכה לנזירה, דודו טסה והכוויתים של טל הייק, העוקב אחרי מסע ההופעות של טסה ולהקתו ברחבי ארה"ב עם רדיוהד, המועמד של טלי שמש ואסף סודרי, העוקב אחרי קמפיין הבחירות של שר האוצר משה כחלון בדרכו למשרד האוצר, במדבר: שטח אש 918 של אבנר פיינגלרנט, המתעד  באינטימיות רועי צאן יהודים וערבים החיים בשכנות ולעולם לא נפגשים המחתרת היהודיתשל שי גל, העוקב אחרי חברי המחתרת היהודית, שהפכו למושכים בחוט השלטון הנוכחי בישראל ועוד.

 

כמו כן נבחרו שלושה סרטים ישראלים לתחרות "עומק שדה",המורכבת מסרטים ישראלים ובינלאומיים אשר מאתגרים את גבולות הקולנוע הדוקומנטרי ומציבים במרכזם חקירה של השפה הקולנועית. סאלריום של דניאל מן וסשה ליטבינצבה, הנעלם של גלעד ברעם ואדם קפלן ו-Standby Painter של אמיר יציב.

 

בנוסף, נבחרו שישה סרטים שהופקו במסגרת בתי הספר לקולנוע המובילים בארץ, לתחרות סרטי הסטודנטים המתקיימת מדי שנה במסגרת הפסטיבל.

 

 "המועמד"
 

"המועמד" (צילום: טלי שמש )

 

 

מלבד אלו, יוקרנו מחוץ לתחרות סרט בורקס של אורית רונאל, סוכני הזיכרון של עמליה ועידו רוזנבלום, תיק חיי: אבא, איפה אמא וסבתא? של נילי טל, הרצח של אבי וייסבלאי ועוד. מייסדת הפסטיבל, אילנה צור, אצרה לכבוד חגיגות ה-20 תכנית מיוחדת של סרטים משנותיו הראשונות של הפסטיבל, במסגרתה יוקרן גם ההרוג ה-17 של דוד אופק, זוכה התחרות הישראלית בפסטיבל דוקאביב ה-5.

 

פרס הסרט הישראלי הטוב ביותר ע"ש הווארד גילמן בסך 70,000 ש״ח יוענק במסגרת פסטיבל דוקאביב ליוצרי הסרט הזוכה בתחרות הישראלית. זהו הפרס הכספי הגדול ביותר בישראל ליצירה דוקומנטרית. כמו כן יוענקו במסגרת התחרות גם פרס ראש העיר לסרט הביכורים, פרס חבר השופטים, פרס העריכה, פרס הצילום, פרס התחקיר ופרס ההלחנה.

 

התוכניה המלאה:

 

תחרות ישראלית:

אחיות

בימוי: דנאי אילון

הפקה: דנאי אילון ופול קאדיו

בכורה ישראלית

צעירה יהודייה מחיפה יוצאת להתעמת עם אחותה שהפכה לנזירה. "אחות ירושלים"מתגוררתבמנזר ביוון, כאשר אחותה מרינה יוצאת למסע בתקווה להחזיר את לבה למשפחה.

 

אישה של בית

בימוי: ג'יין ביבי

הפקה: אריק ברנשטיין

בכורה עולמית

כל חייה התנגדה ג'יין למוסכמות החברה הגרוזינית השמרנית. אחרי שנים של כעס, רגע לפני שהופכת לאמא, חוזרת ג'יין עם מצלמה כדי לנסות להבין את אמה ואת עצמה, בצל היחסים המורכבים עם הגברים במשפחה, ואולי לסלוח.

 

אתה מת רק פעמיים

בימוי: יאיר לב

הפקה: דוד דרעי, מרקוס גלזר

יוצרים: יאיר לב ודוד דרעי

בכורה בינלאומית

מי גנב את זהותו וסיפור חייו של ארנסט בכינסקי, סבו של הבמאי? מותחן מפתיע חושף אדם שחי עם משפחת בכירים באס.אס והתמנה לנשיא קהילה יהודית באוסטריה, תוך שהסתיר מקרוביו את זהותו. מאיזה גורל ניסה להימלט?

 

במדבר, שטח אש 918

דיפטיך תיעודי

בימוי: אבנר פיינגלרנט

הפקה: הגר סעד שלום, שלומי אלקבץ, פול קאדיו, אבנר פיינגלרנט, דנאי אילון

בכורה בינלאומית
שני סרטים בדרום הר חברון, המתעדים באינטימיות רועי צאן יהודים וערבים החיים בשכנות ולעולם לא נפגשים. הם נאבקים לחיות ברוח מסורות קדומות, המדבר מתעתע והפוליטיקה יותר, אולם נראה שמאבקם הפנימי הוא שיכריע את גורלם.
 

"קו 881"
 

"קו 881" (צילום: יותם איתן )

 

 

ישורון: 6 פרקי אבות

בימוי: עמיחי חסון

הפקה: יאיר קדר

בכורה עולמית  

כדי להפוך לאבות ישורון, יחיאל פרלמוטר שבר לעצמו את הבית ונולד מחדש בתל אביב כמשורר. דיוקנו של שובר שתיקה, מהפכן בודד שכתב עברית מהולה ביידיש וערבית, ונע במסע מתמיד בין נידוי להכרה.

 

המרפא הפצוע

בימוי: יוחאי רוזנברג

הפקה: רון עופר

בכורה עולמית

הקרימינולוג דן פיליפ מתמחה בטיפול בעברייני מין. ידידותו עם הבזויים שבפושעים וחוסר שימת הגבולות בין הנורמלי לסוטה, מרחיקות אותו מקהילת המטפלים וממשפחתו הקרובה. בגיל 87, "רגע לפני שהוא מחזיר ציוד", הוא מתייצב מול האירוע שמעולם לא פתח.

 

דודו טסה והכוויתים

בימוי: טל הייק

הפקה: אור דוידסון

בכורה עולמית

דודו טסה והכוויתים, הרכב ישראלי-ערבי, מצטרף למסע הופעות ברחבי ארה"ב של להקת "רדיוהד" האגדית. שם הם מנסים לכבוש את הקהל עם מוזיקה עירקית שיצרו סבו ואחיו של טסה לפני 100 שנה וכמעט נשכחה. סרט על החלום, ההתרגשות, המסע והמרחק.

  

דער ניסתר

בימוי: נהר שבתאי

הפקה: אלעד פלג, חגי ארד

בכורה עולמית

"דֶעֵר-נִסְתֶּר",כך קראה קולין שבתאי לבית בו חלמה להקים משפחה מאושרת. עם המשורר אהרן שבתאי, ילדה שישה ילדים, יחד גידלו אותם בבית ירושלמי מוקף ברושים, עד שכל זה נהרס באמצע החיים. תיעוד של אחד הבנים לאורך 20 שנה.

 

המועמד

בימוי והפקה: טלי שמש, אסף סודרי

בכורה עולמית

הצצה אינטימית שמלווה את משה כחלון והצוות הקרוב אליו - מקמפיין הבחירות ב-2015 ועד לכניסתו ללשכת השר. האיש הכי חידתי בפוליטיקה הישראלית אישר להכניס מצלמה אל תוך המטה שלו,המורכב משחקני מפתח בזירה הפוליטית של היום.

 

המחתרת היהודית

בימוי: שי גל

הפקה: ליסה שילוח-עוזרד, עידית מיסטריאל, עמית סטרטינר, יוסי עוזרד, גיא יקואל

בכורה ישראלית

מותחן בלשי-פוליטי המתחיל בחקירת השב"כ שהובילה למעצר המחתרת היהודית, שחבריה תכננו לפוצץ את כיפת הסלע בהר הבית, וחושף באמצעות חומרים נדירים, ראיונות ותיעוד מבפנים איך הפכו חברי המחתרת למושכים בחוטי השלטון הנוכחי בישראל.

 

 "המחתרת היהודית"
 

"המחתרת היהודית" (צילום: דן פרץ )

 

 

מבול

בימוי והפקה: אוהד מילשטיין

בכורה בינלאומית  

בצלו של מבול שהתרחש לפני אלפי שנים, ארבע דמויות מרחפות בין אדמה לאמונה, בהתמודדות יום יומית עם השתנותו של הטבע.

 

משפחה בטרנס

בימוי: אופיר טריינין

הפקה: אופיר טריינין, טל ברדה

בכורה עולמית

משפחה מנהריה נאלצת להתמודד עם הפיכתו של אב המשפחה לטרנסג'נדרית. גלית, עמית וארבעת ילדיהם מאמינים שהאהבה תנצח את כל הקשיים. כשנדמה שהמסע המגדרי של עמית הגיע ליעדו בשלום, מאיים המסע האישי של גלית על הזוגיות.

 

מתנחלת

בימוי: איריס זכי

הפקה: איריס זכי, אסנת סרגה

בכורה ישראלית

הבמאית איריס זכי נוחתת בלב ההתנחלות תקוע כדי לשוחח עם המקומיים. הם חוששים מהפולשת השמאלנית, אך אט-אט מתיישביםמתנחלים מרקעים שונים לשיחות כנות, מפתיעות, לעתים משעשעות, המביאות מבט רענן על המציאות הישראלית משני צדי הקוהירוק.

 

 "המתנחלת"
 

"המתנחלת"(צילום: אור אזואלי )

 

 

שיר למעלות

בימוי: דוד אופק, גד אייזן

הפקה: ענב שנהר - מפיק ראשי, אילנית באומן - מנהלת מחלקת דוקו

יוצרים: דוד אופק, גד אייזן וסיגל רוסק גיסין

בכורה עולמית

הסרט מלווה את רינת, אלעד ועינב. אלעד נכנס בעבר לניתוח פשוט, לאחריו נותר נכה. ביחד עם רינת, אשתו, הם חוברים לעינב בדרכם להליך פונדקאות. הסרט מלווה את מסעם המרגש והבחירות הדרמטיות שעשו בחייהם.

 

פרא

בימוי: אוריאל סיני, דנאל אלפלג

הפקה: שלום גודמן

בכורה עולמית  

חיה שאינה מושלמת לא תוכל לשרוד בטבע, עובדה זו ברורה לצוות הקטן בבית החולים לחיות בר. אבל כשבעל החיים מחלים רק באופן חלקי ואינו יכול לשוב לטבע נדרשים המטפלים להחלטות הקשות באמת. האם עדיף לחיות בכל מחיר?  

 

תחרות עומק שדה

 

Standby Painter

בימוי והפקה: אמיר יציב

בכורה בינלאומית

בספטמבר 2000 קיבל רוברטז. רשות מהמוזיאון הלאומי בפוזנן שבפולין להעתיק את הציור "חוף בפורוויל" של קלוד מונה. בסרט זה חושף רוברטז. את האירועים האמיתיים וההשלכות של אותו יום במוזיאון.

 

הנעלם

בימוי והפקה: גלעד ברעם, אדם קפלן

בכורה ישראלית

"הנעלם" הוא סרט דוקו-ניסיוני המגולל את סיפור הפקתו של סרט אקשן עלילתי באורך מלא, שהופק בשנת 2000 על ידי יחידת ההסרטה של דובר צה"ל ונגנז זמן קצר לפני יציאתו לאקרנים.

 

סאלריום

בימוי והפקה: דניאל מן, סשה ליטבינצבה

בכורה ישראלית

"סאלריום" מתעד את הכוחות הכלכליים, הצבאיים והגיאולוגיים שמתקבצים סביב רבבות הבולענים שנפערים ברצועת החוף של ים המלח. הבולען, קושר "סאלריום", בין קולוניזציה ואסון אקולוגי, בין כיבוש צבאי וניכוס כלכלי, ובין היסטוריה אנושית וזמן גיאולוגי.

 

 "דודו טסה והכוויתים"
 

"דודו טסה והכוויתים"( צילום: ניקול וויט)

 

תחרות סרטי הסטודנטים:

נשיקות בעברית

בימוי והפקה: מניה לוזובסקי

המכללה האקדמית ספיר

מניה, עולה חדשה מרוסיה, מנסה לבנות זוגיות ואהבה עם גבר יהודי ישראלי, אבל בשביל להיות עימו היא חייבת לעבור גיור.

 

עץ הכלה

בימוי והפקה: שאדי חביב אללה

ביה"ס סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה

מורהף בן ה-12 נקרא "שומר הסוד של העץ". הוא מופקד על עץ אלון בן 400 שנה, אחריות שקיבל מאביו בירושה. תחת עץ האלון, בין מציאות של כיבוש ועוני לבין עולם מיתולוגי ופנטסטי, מורהף מוצא את הדרך לאהבה.

 

אב ובנו

בימוי והפקה: הלל ראטה

מעלה, ביה"ס לטלוויזיה, לקולנוע ולאמנויות
אהבה סימביוטית בין אב ובנו עומדת למבחן על רקע ניסיונות הבן לחפש זוגיות.

 

קו 881

בימוי: רון גולדין

הפקה: כריסטופר אלברוט, סדריקאנגלס

המחלקה לקולנוע, הפקולטה לאמנויות "המדרשה" – המכללה האקדמית בית ברל

כולם נוסעים באינטימיות כפויה בקו אוטובוס 881 החוצה את כל העיר הגרמנית דורמאגן – מפליטים שזה הרגע הגיעו אל העיר ועד לגרמנים מקומיים. זהו מיקרו קוסמוס המספר את סיפורה של גרמניה שאחרי גל ההגירה העכשווי.

 

רכבת מרחיבת אופקים

בימוי והפקה: שרון שאחאני

בצלאל - המחלקה לאמנויות המסך

בעקבות חלום על רכבת החוצה בסערה את חצר השיכון של סבתה ממרוקו, מגיעה

שרון אל "עיירה ציורית" בשם אופקים. בבואה אל הרכבת הארכיטקטונית, הלא

היא הבלוק, מתגלה לעיניה מציאות מפתיעה, קשה ומרגשת.

 

شوديةשוּדיה

בימוי והפקה: מעין קאפח

בצלאל - המחלקה לצילום

שוּדיה בת ה-95 מחכה בקוצר רוח למותה. כשבנה מאיר פותח פצע ישן- חטיפת בתה הבכורה -מתגלה פורטרט יוצא דופן, מלא כאב והומור, ונחשף קונפליקט בין-דורי מתמשך על ילדה וזהות אבודה.

 

 "פרא"
 

"פרא"(צילום: אוריאל סיני )

  

סרטים ישראלים נוספים שיוקרנו במסגרות השונות בתכנית:

בעקבות הלדינו

בימוי: דוד פרלוב

הפקה: ליאת בן חביב ויעל פרלוב

ישראל 1981, 49 דקות

יוקרן עותק משוחזר של הסרט

שפת הלדינו מכילהצלילים של עולם שלם: תרבות, זיכרונות ותקוות. דוד פרלוב מעיר את העולם הזה לחיים ומאפשר לדוברי הלדינו בארץ, ובהם לראשונה גם ניצולי שואה, להציג את הסיפורים והשירים שלהם בשפה העשירה, שפה שהיא מרכיב מרכזי בזהותם.

 

ההרוג ה-17

בימוי: דוד אופק, רון רותם

הפקה: אלינור ועדנה קוברסקי

יוקרן במסגרת: פנינים - אילנה צור

ישראל 2003, 75 דקות, עברית, כתוביות באנגלית

ב-2ליוני 2002 התפוצץ אוטובוס בדרכו מתל אביב לטבריה - 17 בני אדם נהרגו, 16 מהם זוהו, אך איש לא הגיע לזהות את ההרוג ה-17. כמה שבועות לאחר מכןהוא נקבר כאלמוני.

 

העבד

בימוי: נגה נצר

הפקה: נגה נצר, רוברט סיביס

יוקרן במסגרת: פנורמה

בכורה עולמית

מותחן דוקומנטרי. סיפור אהבה בין גרמני צעיר לנכדתה של ניצולת שואה יוצא משליטה בבית הסבתא הישן.

 

הרצח

בימוי והפקה: אבי וייסבלאי

יוקרן במסגרת: פנורמה

בכורה עולמית  

לפני 85 שנים נרצח על חוף הים בתל אביב, מיריות של שני מתנקשים אלמוניים, מנהיג ומטאור פוליטי. הסרט חוזר אל אותן דקות ואל התעלומה שלא נפתרה מעולם: מי רצח את חיים ארלוזורוב.

 

מסכת פאה

בימוי: רחל אליצור

הפקה: אביגיל שפרבר

יוקרן במסגרת: פנורמה

בכורה עולמית

רחל רוצה להסיר את הפאה שעל ראשה לאחר גירושיה. אקט זה אינו כשר הלכתית, ואינו מקובל על משפחתה והחברה החרדית. היא יוצאת למסע אישי, משפחתי וחברתי כדי להבין מהי הפאה שחובשות נשים חרדיות עם נישואיהן.

 

פניקס

בימוי והפקה: ענת תל

יוקרן במסגרת: פנורמה

בכורה עולמית

פניקס בן ה-32 נולד וגדל בקהילת העבריים בדימונה. אביו גורש מהקהילה כשפניקס היה בן 3 ומאז יש המספרים שפניקס קיבל את הקללה. פניקס פותח דף חדש בחייו, רוצה לסלוח להוריו, להגשים חלומות ולהיות מאושר.

 

סוכני הזיכרון

בימוי: עמליה רוזנבלום, עידו רוזנבלום

הפקה: מיטל כהן

יוקרן במסגרת: אמנות

בכורה עולמית

ישראל 2018, 52 דקות, עברית, כתוביות בעברית

עשור לאחר מותו של איש התקשורת השנוי במחלוקת אדם ברוך, ילדיו עידו ועמליה רוזנבלום מנסים להכיר אותו. הם מקימים "מוזיאון" זמני שמאגד כאלף פריטים מהארכיון העצום שלו, ומזמינים דמויות מפתח בחייו, המדריכות אותם בשבילי הזיכרון.

 

סרט בורקס

בימוי: אורית רונאל

הפקה: יורם עברי, דיויד נו

יוקרן במסגרת: פנורמה

בכורה עולמית

סיפורה של משפחת אלקולומברי, משפחת אופים בולגרית שעלתה לארץ עם קום המדינה והביאה ליפו את הבורקס. המוסד היפואי "בורקס סמי" הפך לרשת גדולה תחת השם "בורקס סמי ובניו", אך כשהכסף והכבוד החלו לזרום הדברים החלו להשתבש.

 

שכנים

בימוי: שי לוי

הפקה: יואב רועה, אורית זמיר

יוקרן במסגרת: פנורמה

בכורה עולמית

לאחר התרחקות ושנים של חיים במושב, חוזר הבמאי לעיר שבה גדל, לרחובות. הוא מחליף  פרדסים וחממות במעלית וחדר מדרגות. פתאום, מעבר לקיר חיים אנשים אחרים - עולמות מקבילים, קרובים עד כדי מטרד.

 

פסטיבל דוקאביב יתקיים בתאריכים 17.05-26.05 בסינמטק ת"א ובמוקדים נוספים בעיר, פרטים נוספים ניתן למצוא כאן

 

 

 "משפחה בטרנס"
 

"משפחה בטרנס"(צילום: רואי רוט )