BETA

26.02.2018

11:11

 דורון מאיים על וואליד
דורון מאיים על וואליד,
צילום: באדיבות YES

טראגי ובלתי נשכח: הפרק השבועי של "פאודה" השאיר אותנו המומים

חשבתם שהפרק הקודם היה מפתיע? חכו עד שתראו את הפרק התשיעי של העונה השנייה וגם: הסצנה שמחזירה את הדיון על פרשת אלאור אזריה לכותרות • זוהר צלח, טור פאודה

אחד הרגעים הטלוויזיוניים הזכורים ביותר הוא "החתונה האדומה" ב"משחקי הכס". בפרק 9 של העונה השלישית קיבלנו סצנה בלתי נשכחת, בה היוצרים של הסדרה חיסלו קו עלילה שלם ו-2 מהדמויות החשובות ביותר דאז.

 

פרק 9 של העונה השנייה היה ללא ספק "החתונה האדומה" של "פאודה", שנפרדה אמש (א') משתיים מהדמויות החשובות והמרכזיות ביותר בסדרה. אבל לפני שנגיע לאירועים המרכזיים של הפרק וההשלכות שלהם על המשך הסדרה, כדאי לבחון את שאר הפרק והאירועים שהובילו אותנו לשם.

 

הפרק נפתח עם דורון, שמגיע לביתו של אביו. אלי ושאר הצוות מנסים למנוע מדורון להיכנס לבית ולראות את הגופה של אביו אך ללא הצלחה. קשה להתעלם ולא להזדהות עם הכאב של דורון, שעובר דרך המבט המצמרר שהוא מציג בסצנה.

 

 דורון - המבט אומר הכל
 

דורון - המבט אומר הכל(צילום: באדיבות YES )

 

 

בלהט הרגע, דורון מאשים את שירין במה שקרה וזאת נלקחת בחקירה, שם היא נאלצת להיכנס לעימות עם וואליד. בסצנת עימות מבריקה וואליד מכנה אותה בוגדת, מאיים עלייה ומסביר לה שאין לה לאן לחזור. המילים הקשות של וואליד יתגלו כמשמעותיות מאוד וישפיעו בצורה ישירה על האירוע הטראגי שמסיים את הפרק.

 

וואליד, שלא נשבר בחקירה עומד לעבור לכלא. המסתערבים, שבטוחים שהוא יכול להוביל אותם לאל-מקדסי, לא נותנים לזה לקרות, מתקיפים את הסוהרים הישראלים ששומרים עליו ומביימים חטיפה.

 

 שירין - האשמות קשות שהובילו לרגע הטראגי של העונה
 

שירין - האשמות קשות שהובילו לרגע הטראגי של העונה(צילום: באדיבות YES )

 

ו

ואליד אולי לא נכנע לחקירה של איוב וחבריו אבל עכשיו, שהמעורבות של דורון (ושאר הצוות שלו) היא אישית, החוקים, הערכים והמוסר נזרקים לצד ואנחנו מקבלים חקירה מאולתרת ואכזרית במיוחד. זה מתחיל בירייה לרגל של וואליד, ממשיך עם אלימות מצד סטיב ומסתיים בשפיכת בנזין ואיום מדורון, שאומר לוואליד שהוא ישרוף אותו חי. כשוואליד נכנע ומוסר להם מידע, דורון מצמיד לו אקדח לראש אבל לא יורה בגלל ההבטחה שלו לשירין אלא שאז, ברגע מפתיע במיוחד, נאור יורה לוואליד בראש ולמעשה נוקם את מותו של בועז.

 

המוות הזה הוא לא רק מפתיע ובעל השלכות רציניות על הסדרה, אלא גם פוגע בהילת "הטוב המוחלט" שסבבה סביב הצד הישראלי העונה.

 

סביר להניח שאצל הצופה הישראלי, שחי את הסכסוך הזה מאז שהוא נולד, הסצנה הזו תעורר בעיקר דיון שיהיה דומה לזה שעלה כאן בעקבות פרשת אלאור אזריה. חלק יגידו שלמחבלים מגיע למות וזה טוב שהחיילים לוקחים את החוק לידיים, וחלק יגידו שאם אנחנו עושים דבר כזה, אין הבדל בינינו לבין המחבלים הפלסטינים.

 

לעומת זאת, הצופה הבינלאומי, שראה את העונה הראשונה של "פאודה", בה פלסטינים חוטפים חייל ישראלי, שמים בתוכו פצצה והורגים אותו, רואה עכשיו חיילים ישראלים חוטפים פלסטיני ויורים לו בראש. כמישהו שלא מכיר את הסכסוך לעומק מלבד הייצוג הטלוויזיוני הזה והחדשות המקומיות, האם  באמת יכול להבין מי הטוב ומי הרע? האם זה שירות טוב לצד הישראלי? התשובה לשתי השאלות היא לא ונכון, הסצנה מציגה את היוצא מן הכלל שלא מעיד על הכלל, אבל בישראל 2018, בה חייל שהורג מחבל מנוטרל הוא גיבור, אי אפשר להגיד שהיא מנותקת לגמרי מהמציאות.

 

 דורון מאיים על וואליד
 

דורון מאיים על וואליד(צילום: באדיבות YES )

 

 

כל זה מוביל אותנו לסצנת הסיום של הפרק, שהיא ללא ספק הסצנה הכי טראגית בהיסטוריה היחסית קצרה של "פאודה". דורון, שמבין שהוא טעה לגבי שירין, מגיע לדירת המסתור בה היא נמצאת כדאי להתנצל ומוצא אותה תלויה.

 

שירין, שהייתה במרחק נגיעה מלברוח לחיים חדשים הפכה לבחורה שלא נשאר לה כלום. החוקרים הישראלים התעללו בה כדאי להוציא ממנה מידע שאין לה, בעלה לשעבר הזכיר לה שאין לה לאן לחזור והזכיר לה מה גורלה של בוגדת ("גם הגופה שלך תהיה זרוקה ברחוב כמו כלבה") והאיש שהיא אוהבת מאשים אותה גם כן בבגידה. ההחלטה להתאבד היא אולי קצת קיצונית, אבל היא בהחלט נשמעת הגיונית ומשיגה את אפקט ההפתעה כאן.

 

 דורון ושירין בזמנים יפים יותר
 

דורון ושירין בזמנים יפים יותר (צילום: באדיבות YES)

 

 

 

הדמויות של וואליד ושירין (שניהם גולמו בצורה מושלמת ע"י שאדי מרעי ולטיסיה איידו) הציגו גישות שונות של פלסטינים - מצד אחד טרוריסט אכזר, אידאליסט שמאמין שהדרך להחזיר את האדמה שלו היא במלחמה ומצד שני רופאה ליברלית שכבר התעייפה מכל הסכסוך הזה ורק רוצה למצוא את הפינה שקטה שלה, עדיף כמה שיותר רחוק מכאן. בסופו של דבר, שניהם מצטרפים לרשימה לא קצרה של דמויות שמצאו את מותן בשם הסכסוך הישראלי-פלסטיני (שלבטח תתארך לא מעט עד סוף העונה).

 

בשורה התחתונה, פרק 9 של העונה השנייה הוא ללא ספק הפרק הכי טוב של העונה עד כה, ומועמד רציני לתואר "הפרק הטוב בתולדות הסדרה".

 

אנחנו נכנסים לשליש האחרון של העונה שהולך להתמקד בעימות ישיר בין דורון לאל-מקדסי, שבפרק הנוכחי גם קיבל הצעה לחזור לחמאס לתפקיד בכיר וגם קצת עזרה מדעאש ששלחו לו פצצה וכן חליפת אסיר כדאי לשפר את עיצוב התלבושות ברצח המתועד הבא. מאיזה עוד דמויות ניפרד העונה ומי יכנס לאותם מדי אסיר שקיבל אל-מקדסי? האם שירין תעשה "ג'ון סנואו" ותחזור לחיים? נצטרך לחכות עוד קצת כדי לגלות.

 

"פאודה" משודרת בערוץ yes EDGE  בימי ראשון בשעה 22:00

 

 אל-מקדסי: בדעאש מקפידים על עיצוב
 

אל-מקדסי: בדעאש מקפידים על עיצוב(צילום: באדיבות YES)