BETA

24.02.2018

20:55

 הביטלס מופיעים
הביטלס מופיעים,
Omroepvereniging VARA - Beeld en Geluidwiki

האמרגן, הבלגן והערך האמנותי: למה הביטלס לא הופיעו בישראל?

באוגוסט 1965 קיוו "חיפושיות הקצב" להגיע להופעה בישראל, אבל קומדיה של החלטות ממשלתיות מנעה מארבעת המופלאים להרים את פארק הירקון • פרוייקט 70/70

 

שנת 1965 הייתה שנה גדולה וחשובה לבידור ולתרבות הישראלית. סאלח שבתי זוכה בפרס גלובוס הזהב, מוזיאון ישראל נחנך בירושלים ורשות השידור מוקמת. ב-8 לאוגוסט בשנה זו היה צריך להתקיים עוד אירוע גדול וחשוב – הגעתם של חברי הביטלס לישראל.

 

גם לביטלס זו הייתה שנה לא רעה (או לפחות, תלוי את מי שואלים) – הביטלמניה בשיאה, ההופעות, צרחות המעריצות והכסף ממשיכים להישפך, אבל דווקא על הרביעייה המוכשרת המעריצים השפיעו לרעה – ובכך עסק האלבום שיצא באותה שנה – "HELP!". אחת ההופעות הגדולות והזכורות שלהם קרתה באותה שנה – ההופעה הענקית באצטדיון הבייסבול "שיי" בניו יורק, מול 55 אלף אנשים.

 

 

 

אז למה ג'ורג', פול, ג'ון ורינגו לא הגיעו לפארק הירקון ונתנו גם לישראלים הזדמנות לצרוח מול הלהקה האהובה עליהם? הבאתם לארץ לוותה בסאגה גדולה, בה מספר אמרגנים, לאורך כמה שנים, ניסו להביא את הביטלס – וכולם נכשלו במשימה.

 

לפני שנתחיל בצלילה אל העבר, נספר על "הוועדה הבינמשרדית לאישור הבאת אמנים מחו"ל". באותן שנים מלאי מטבע החוץ הישראלי היה מוגבל, וכדי לשלם לאמנים בדולרים היו חייבים האמרגנים לאשר את הבאת האמנים עם הממשלה על מנת לווסת את האמנים שמגיעים ארצה, ובעיקר כדי לשלוט בטעם המוזיקלי של הילדים הישראלים, כנראה.

 

 

1963 – ביטלס מי?

 

האמרגן גיורא גודיק קיבל הצעה מפתה במיוחד להביא את הביטלס לארץ. באותה תקופה הלהקה רק הוציאה את אלבומה הראשון PLEASE PLEASE ME, ולא הייתה מוכרת במיוחד. גודיק, שחשב ש"מוכרים לו חתול בשק", סירב להצעה והחליט להביא במקום את קליף ריצ'ארד לישראל – וגם לכך הייתה תרומה שלילית להבאת הביטלס: עם הגעתו מאות מעריצים פרצו למסלול הנחיתה בנתב"ג על מנת לקבל את הזמר האהוב, וההופעה שלו בקולנוע ארמון בחיפה נגמרה בכיסאות הרוסים וקרועים.

 

1964 – השפעה שלילית על הנוער

 

בינואר ניסו האמרגנים אברהם בוגטיר ויעקב אורי לקבל אישור מהוועדה הבינמשרדית המדוברת, שבראשה עמד סמנכ"ל משרד החינוך. הוועדה טענה שלהופעת הלהקה תהיה "השפעה שלילית על בני הנוער".

 

 מכתב הסירוב להבאת הביטלס לישראל

השפעה שלילית. מכתב הסירוב להבאת הביטלס לישראל(ארכיון המדינה )

 

 

בוועדה מספרים שראו את הצילומים מהופעות הלהקה בארה"ב ובאנגליה, את הטירוף והאמוק בו היו הצעירים כשראו את הביטלס ולא רצו שתמונות אלו יחזרו גם בארץ. ההגעה של קליף ריצ'ארד לארץ שנה לפני כן והוונדליזם שיצרה לא תרמו לעניין – וישנן טענות לפיהן גם גודיק בעצמו, זה שפספס את הביטלס, לחש על אוזניהם של חברי הוועדה וייעץ להם לא להביא את הלהקה.

 

בוגטיר ואורי לא עצרו כאן, וערערו על ההחלטה. חודשיים לאחר מכן גם פורסמה החלטתה החדשה של הוועדה – ללהקה אין ערך אמנותי, טענו, ושוב הזכירו שהופעות הלהקה גורמת להיסטריה.

 

פרוטוקול הוועדה הבינמשרדית להבאת אמנים מחו"ל

פרוטוקול הוועדה הבינמשרדית להבאת אמנים מחו"ל(ארכיון המדינה)

 

 

ההחלטות עוררו מחאה רבה, ויו"ר איגוד האמרגנים, ברוך גילאון, כתב ליו"ר הוועדה, אבנר ישראלי, כי סמכויות הוועדה מוגבלות לענייני מוסר וביטחון בלבד. ישראלי השיב למכתב מחאה של נערה מתבגרת: "אין ערך אמנותי בהופעתם, אלא היסטריה המונית מדבקת".

 

1965-1966 – בג"ץ פוסק, הכנסת מתערבת

 

השאלה בדבר סמכויות הוועדה הגיעו עד לבית המשפט הגבוה לצדק, שבאפריל 1965 פסקה נגד דעתו של גילאון וכתבה שלוועדה יש סמכות לאסור על הופעת אמנים ולהקות מחו"ל. ח"כ אורי אבנרי פנה בתחילת 1966 בשאילתא לשר החינוך אהרון ידלין, שהזכיר לשר כי הביטלס קיבלו תארים ממלכתיים ממלכת בריטניה. ידלין לא התרשם מהתארים והמשיך לטעון כי "מבחינה אמנותית אין לקבוצת זמרים זו ערך ראוי לשמו". הוא טען, ואנחנו נשארנו מחוץ להיסטוריה, ולהיסטריה.