BETA

19.02.2018

12:58

הסצנה האכזרית בתולדות הטלוויזיה הישראלית?
הסצנה האכזרית בתולדות הטלוויזיה הישראלית?,
צילום: באדיבות YES

פאודה מציגה: הרגע הכי אכזרי בתולדות הטלוויזיה הישראלית

הטעות של נאור וגם ההסברה של אבו מהאר מתגמדים לעומת הרגע המצמרר ביותר של העונה • זוהר צלח, טור פאודה

פרק 7, הפרק הקודם בעונה השנייה של "פאודה", היא אחד המעניינים ביותר העונה עד כה כשלצד האקשן המצוין, קיבלנו כמה התפתחויות עלילתיות מעניינות. אמש (יום א') שודר פרק 8 שייזכר בעיקר בזכות סצנת הסיום הבלתי נשכחת, אבל היה בו הרבה יותר מזה.

 

רגע אחרי הלילה הקסום שלהם, נאלצים דורון ושירין להתחיל להיפרד אחרי שדורון מתבקש להביא את שירין לגבול ירדן כדי שתוכל לקבל את החלק שלה בעסקת וואליד ולזכות בחיים חדשים בצרפת. בהמשך ישיר לכל הקו העלילתי שלהם העונה, גם הפעם כל מה שקשור לדורון ושירין היה קיצ'י, דביק ודי מאכזב.

 

אחרי שעמד בעינויים הפיזיים והנפשיים הקשיים שלהם, מנסים איוב ודנה  לגרום לוואליד "לזמר", ומחליטים לעשות לו את "תרגיל אבו עטא" שזה אומר לחמם אותו על שירין שהלכה עם יהודי ואז לספר לו שהיא בהיריון. דנה מגלמת את השוטר הרע, איוב (ששוב נציין שכל דקה שלו על המסך היא מתנה לכולנו) את השוטר הטוב והתרגיל עובד פחות או יותר בצורה מושלמת.

 

 דורון ושירין: יש יותר קיצ'י מזה?
 

דורון ושירין: יש יותר קיצ'י מזה?( צילום: באדיבות YES)

 

 

הדבר הזה אמור להפוך את העבודה של נאור לקלה, ואחרי שזה מרביץ ל"אסיר" שלכלך על וואליד נראה שזה בהחלט בדרך לשם, אלא שאז מגיע הטעות הגדולה של נאור (וגם של יוצרי הסדרה).

 

אחרי שיחת "כל הנשים זונות חוץ מאמא" בין נאור לוואליד, המסתערב מספר על הגעגועים שלו לעכוב של אמו העזתית. כשוואליד עונה לו "אתה אוהב עכוב" מופיע לנו בסוגריים המשפט "עכוב אין בעזה", כך שאנחנו והצופים מבינים שוואליד עלה על נאור.

 

השאלה הנשאלת היא למה לגלות לנו את זה בצורה כזו? הרי בסצנה המשותפת הבאה שלהם וואליד מתעלל בנאור ומפרט לו בפרטי פרטים על הפעולה של הרצח של בועז ואז אומר לו שהוא עלה עליו כי אין עכוב בעזה? מדובר בהחלטה די טיפשית שהרסה רגע טלוויזיוני מעולה. כך או כך, איוב והחברים הפסידו לוואליד ולא נראה שיש להם עוד תרגיל בקנה.

 

פייר? היינו מבינים הכל מהקונטקסט
 

פייר? היינו מבינים הכל מהקונטקסט(צילום: באדיבות YES )

 

 

אחד הרגעים היותר מעניינים בפרק הגיע מכיוון אבו-מהאר ובנו בטיול שלהם לעיירה הציורית יפו ושם, לראשונה בתולדותיה, פאודה שוברת ימינה מבחינה פוליטית. אבו-מהאר מסביר לבנו על התעשייה שיש כאן, על  ההייטק המקומי שהוא ממש כמו עמק הסיליקון ובעיקר על ההבדל הגדול ביננו הישראלים לפלסטינים – "אנשים פה רוצים לחיות, לא למות".

 

בסצנה הזו "פאודה" משתמשת לראשונה בכוחה לעשות קצת הסברה ישראלית, שנראית ונשמעת יותר טוב יותר מכל הסברה שגרתית. אז נכון, המציאות מעט יותר מורכבת מ"אנחנו רוצים לחיות והם רוצים למות", אבל במקרה הזה גם מסתדר עלילתית שכן ברור לכולנו שמהאר יבחר באל-מקדסי, דעאש, שטיפת המוח והקיצוניות ולא בחיים הנורמליים שמציע לו אביו.

 

 אבו-מהאר בשירות ההסברה הישראלית
 

אבו-מהאר בשירות ההסברה הישראלית(צילום: באדיבות YES )

 

 

ואם בדעא"ש עסקינן, בואו נדבר רגע על אל-מקדסי ושותפיו, שבסצנת הסיום שוחטים את אביו של דורון מול המצלמה, ומספקים לנו את אחת הסצנות הכי מצמררות ואכזריות בתולדות הטלוויזיה הישראלית. נעשו המון השוואות בין אל-מקדסי לבין אבו-אחמד, הנבל מהעונה הקודמת, כשהטענה המרכזית היא שלאבו-אחמד הייתה אידאולוגיה ברורה ומניעים ברורים יותר מאלה של אל-מקדסי.

 

זו הנחה שגויה שכן מלבד לנקמה האישית שמניעה את אל-מקדסי שהיא מספיק ברורה ויציבה אי אפשר להתעלם מזה ש"פאודה" יצרו כאן נבל חכם ואכזרי יותר מכל מי שראינו עד כה בסדרה, שכעת מייצג את ארגון הטרור הכי מפחיד בעולם.

 

 אז נכון, הסדרה לא נכנסת ממש לאידאולוגיה של דעאש והחזון שלהם, אבל כשיש מולנו נבל כל-כך אכזרי ומסוכן שמאחוריו דגל דעאש הכל-כך מאיים אנחנו יכולים לחזור לסרט שהציג לנו את אחד הנבלים הגדולים בהיסטוריה של הקולנוע ולקחת ממנו משפט שיסכם פחות או יותר את אל-מקדסי:

 

 "Some men aren't looking for anything logical, like money. They can't be bought, bullied or negotiated with. Some men just want to watch the world burn"

 

"פאודה" משודרת בערוץ yes EDGE  בימי ראשון בשעה 22:00

 

הסצנה האכזרית בתולדות הטלוויזיה הישראלית?
 

הסצנה האכזרית בתולדות הטלוויזיה הישראלית?(צילום: באדיבות YES )