06.02.2018

18:27

ליב שרייבר: "MeToo לא יפגע בפופולריות של ריי דונובן. להיפך"

השחקן שמגלם פיקסר הוליוודי - אחד שמעלים שערוריות - חושב שהדמות שלו דווקא תהיה אהודה יותר בתקופה שכזו. והאם ארגוני ה-BDS מטרידים את השחקן ידיד ישראל?

לייב שרייבר מתיישב מולנו באותו מבט קשוח שאפיין כה רבות מהדמויות שאותן גילם עד היום, ובראשן, כמובן – התפקיד הראשי בריי דונובן המשודרת ב-Yes.
 
זוֹ תקופה מעניינת במיוחד לדבר בה עם כוכב הסדרה הפופולרית הזאת – אחרי הכול ריי דונובן הוא "פיקסר הוליוודי" – האיש שתפקידו לגרום לבעיות של עשירי ומפורסמי ארה"ב להיעלם, לעתים בדרכים מאוד לא נעימות. שרייבר מודע לכך שקשה לחשוב היום על הסדרה הזאת בלי לחשוב על אנשים כמו הארווי וויינסטין ומסע MeToo. "הנושא העיקרי של הסדרה הוא התעללות. וגם הגיבור עבר התעללות ומוצא את עצמו עוזר למתעללים".
 
וויינסטין עצמו שכר, לפי פרסומים שונים, פיקסרים כאלה – אנשים שתפקידם היה למנוע את הפרסומים המביכים על אודותיו. שרייבר, שמודע לדמיון לדמות שאותה הוא משחק, דווקא לא חושש שהפופולריות של דונובן תפחת. "להיפך", הוא אומר, "זה בדיוק הזמן לספר סיפור שכזה".
 

לייב שרייבר, המגלם את ריי דונובן
 

לייב שרייבר, המגלם את ריי דונובן (רויטרס )

 

 

אבל אל תתנו לפאסון המאיים להטעות אתכם - בסופו של דבר שרייבר הוא "אחד משלנו", בן לאם יהודייה – ידיד ישראל. בכיתת האומן שהייתה אמש באוניברסיטת תל אביב הוא התארח על הדרך - הוא בכלל בא לבקר חברים. הקשר היהודי הזה ניכר גם בקריירה של שרייבר – ההופעה בסרט "התנגדות" על פרטיזנים יהודים, ובימוי הסרט "הכול מואר" –העוסק בניצולי ובניצולות שואה. הבחירות האלה, מבהיר שרייבר - אינן מקריות.


זוֹ אינה הפעם הראשונה ששרייבר מתארח בישראל – ב-2009 הוא בא לכאן עם אשתו לשעבר, השחקנית נעמי ווטס, ושני ילדיהם, כאורחים של קרן קיימת לישראל. במהלך הביקור הם אף שתלו עצי פיסטוק בגליל, וביקרו במשחקייה מוגנת בשדרות. בימים שבהם תנועת ה-BDS הולכת ומתחזקת, זה לא מובן מאליו ששחקן הוליוודי מוכר משתתף במיזמים כאלה. אבל מבחינת שרייבר – אין כאן בכלל שאלה. "אני לא אדם פוליטי, לא מתעסק בדברים האלה", הוא אומר.


אם ריי דונובן ירגיש אי פעם שהשחיתות והסקנדלים של לוס אנג'לס הולכים ומתישים אותו – הוא תמיד מוזמן להגיע לביתו השני בישראל, ולהירגע קצת.