05.02.2018

10:18

 קפטן איוב
קפטן איוב,
צילום: באדיבות YES

פאודה: קפטן איוב מאבד את העשתונות

איוב כמו שלעולם לא ראיתם, דורון ושירין וגם: איזה דמות חזרה במפתיע? • זוהר צלח, טור פאודה

אחרי פרק חלש בשבוע שעבר גם פרק 6 של פאודה לא היה מבריק במיוחד. עם זאת, גם השבוע ראינו מספר התפתחויות חשובות שמקדמות אותנו לקראת רגעי השיא של העונה, שצפויים להיות מרתקים.

 

לאחר שהוא הבין שלא רק שאהבה לא הדדית, אלא שלפי אל-מקדסי, שירין גם משתפת פעולה עם הכוחות הישראלים.

 

אחרי חקירה ושימוש בגאדג'ט מוזר למדי שמאתר צ'יפים בדרכונים וואליד מגלה ששירין אכן משתפת פעולה עם הכוחות הישראלים ומתכונן להרוג אותה אלא שאז מגיע שגיא (עידן עמדי), לבוש כשוטר פלסטיני. כמו תמיד, פאודה בונה את הסצנה הזו בצורה מעולה עד שמתחיל האקשן המצוין שנגמר בכך שדורון, שמגיע משום מקום עוצר את וואליד.

 

במרכז הפרק עמדו שירין ודורון, שביקש מאיוב להיות זה שמלווה אותה לדירת המסתור וקיבל את האישור, רק בשביל להבריח אותה משם לאחר מכן (איוב כמובן, בקושי נוזף בו על כך).

 

דורון ושירין משעממים מתמיד
 

דורון ושירין משעממים מתמיד (צילום: באדיבות YES )

 

 

אם יש משהו שבולט בעונה הזו זה הפער ההולך וגדל בין האקשן הקצבי ועוצר הנשימה של "פאודה" לבעייתיות שלה כדרמה. כל הקלישאות שאפשר לחשוב עליהם היו כאן: מ"אתה יכול להישאר איתי עד שארדם" דרך מפגש עם האב שמסביר לבן "ששום דבר טוב לא יכול לצאת מזה" ועד לארוחה רומנטית. בשום שלב זה לא מרגש, בשום שלב זה לא מפתיע ולאורך רוב הפרק זה פשוט משעמם. זה עוד לפני שהזכרנו את העובדה שלמשך פרק שלם דורון כמעט ושכח שיש טרוריסט עם גישה ישירה לילדים שלו.

 

הגזרה של אל-מקדסי כרגיל מספקת את הסחורה. הפעם בדמות פריצה למחסני נשק, גניבה של 50 אלף שקלים מהחמאס ונאום מוטביציה משכנע במיוחד לקראת הפיגוע הגדול אותו הוא מתכנן. זו הזדמנות להגיד שכל הבנייה לקראת אותו פיגוע, שצפוי להיות האירוע המרכזי והגדול של העונה הזאת של "פאודה", עשויה בצורה נהדרת מה שכמובן מעלה את רף הציפיות שלנו הצופים, שמצפים למשהו גרנדיוזי. אבל "פאודה" כבר הוכיחה שבכל מה שקשור לרגעים גדולים (אהלן בועז) היא יודעת לספק את הסחורה.

 

 אל-מקדסי: הרגע הגדול שלו מתקרב
 

אל-מקדסי: הרגע הגדול שלו מתקרב(צילום: באדיבות YES )

 

 

הסצנה המפוספסת ביותר בפרק הגיע דווקא ממקור לא צפוי – שיחה בין אלי, מפקד היחידה לאביחי הצלף. השיחה התחילה בצורה מעניינת של גילוי לב, מסוגו אנחנו לא רואים כמעט ב"פאודה" אבל הבחירה להתייחס באופן די שולי לפוסט-טראומה, ממנה אנחנו מגלים שאלי סובל, פגעה בסצנה.

 

 "פאודה" יכלה לעצמה להיכנס קצת יותר עמוק לנושא הזה שכן סביר בהחלט שאחרי מה שראינו את הדמויות האלה עוברות בסדרה חלקם כן יסבלו מפוסט טראומה. במקום זאת, הבחירה היא להישאר על השיח הגברי המצ'ואיסטי ולהימנע מהשיחה המביכה הזו בין קולגות ולי זה קצת פחות עבד.

 

הסצנות הטובות ביותר בפרק היו ללא ספק סצנות החקירה של וואליד במטרה להוציא מידע על מיקומו של אל-מקדסי. אחרי שהניסיונות לשבור את וואליד מנטלית, באמצעות תמונות של שירין ודורון, לא צולחים אנחנו עוברים לעינויים פיזיים קשים ורואים את וואליד חוטף מכות אכזריות במיוחד, במטרה  להוציא ממנו מידע. הסצנות האלה הן קשות לעין וכבילת הנחקר בתנועת "שבאח", שהוגדרה כלא חוקית כמעט וגורמים לנו לרחם על וואליד.

 

אלי ואביחי: הסצנה המפוספסת של הפרק
 

אלי ואביחי: הסצנה המפוספסת של הפרק (צילום: באדיבות YES )

 

 

רגע לפני שאנחנו מתחילים להזיל דמעה על וואליד הוא מזכיר לנו כמה אכזרי ומפחיד הוא כשהוא פונה לגבי (קפטן איוב) ואומר לו שהוא מכיר אותו ושהוא אישית ישחט את הילדים שלו ויהרוג אותו. איוב, שמאבד את זה לחלוטין,ונכנס לחדר החקירה ומעלה את הרף של האלימות.

 

הפרק נגמר בכך שוואליד נשלח לתא, שם נמצא נאור (צחי הלוי) שחשבנו שלא נראה יותר, מחופש לאסיר. האם נאור כן יצליח להוציא מידע על אל-מקדסי מוואליד? האם נגלה למה וואליד מגן על אל-מקדסי (השנאה המשותפת לאויב הציוני? או שיש משהו שאנחנו לא יודעים כאן?) ומה לעזאזל מתכנן אל-מקדסי? כנראה שנצטרך לחכות עוד קצת בשביל תשובות.

 

"פאודה" משודרת בערוץ yes EDGE  בימי ראשון בשעה 22:00

 

פאודה
 

פאודה ( רונן אקרמן)